Nie bój się zakupów online!

Wiele osób wciąż obawia się kupować i płacić przez internet. Tymczasem sieć umożliwia dostęp do dużo większej liczby różnorodnych produktów niż sklepy stacjonarne. Co więcej, zakupy online są wygodne i bezpieczne – pod warunkiem, że będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

milionkobiet.jpg

Już ponad połowa Polaków robi zakupy przez internet. W naszym kraju przybywa też użytkowników bankowości elektronicznej, rośnie również popularność urządzeń mobilnych, poprzez które dokonujemy zakupów oraz płatności. Ten ostatni czynnik jest bardzo istotny, bowiem do kwestii decydujących o wyborze sklepu internetowego należy nie tylko szeroki wybór produktów i ceny, ale także dostępność różnych metod opłaty. Należą do nich przelewy (w tym internetowe), zapłata przy odbiorze, płatność kartą płatniczą, płatności wykorzystujące portfele internetowe oraz transakcje przez aplikację mobliną (np. Blik – na stronie blikmobile.pl można pobrać aplikację).

Zalety i wady zakupów online

Polacy kupują online średnio raz w miesiącu. Najchętniej korzystamy z aukcji internetowych oraz ze sklepów online. Co kupujemy? Najczęściej odzież i obuwie, zabawki i artykuły dla dzieci, kosmetyki i perfumy oraz sprzęt RTV/AGD i komputerowy. Wciąż nie jesteśmy przekonani do zakupu produktów spożywczych, choć wiele popularnych sieci (np. Alma czy Tesco) oferuje bardzo korzystne warunki dostawy do domu.

A jakie są najczęstsze powody, dla których wybieramy sklepy online? Przede wszystkim elastyczność – możliwość dokonania zakupu o każdej porze dnia i nocy, w każdym miejscu – na uczelni, w domu czy w pociągu. Istotne są także: niższa cena, szersza oferta oraz możliwość porównania cen u wielu sprzedawców jednocześnie. Nikt nie lubi też stania w kolejkach oraz konieczności poszukiwania potrzebnego produktu na terenie sklepu. Wadami zakupów online są natomiast: ryzyko natrafienia na nieuczciwego sprzedawcę, brak możliwości weryfikacji zgodności produktu z opisem oraz wysokie koszty przesyłki i dodatkowe opłaty.

Na wiele spośród tych obaw sprzedawcy znajdują rozwiązania. Przykładem mogą być działania sklepów oferujących zakup odzieży czy obuwia online. Jeśli wybierzesz firmę posiadającą zarówno sklepy stacjonarne, jak i stronę WWW, możesz przymierzyć ubrania czy buty w sklepie stacjonarnym, a kupić ten sam produkt online. W dodatku często ta sama rzecz jest tańsza w e-sklepie, dzięki kuponom rabatowym. A ty nie tracisz czasu na stanie w kolejkach do kasy, które w weekendy lub w czasie wyprzedaży potrafią być ogromne. Jeśli upatrzona przez ciebie sukienka dostępna jest tylko w sklepie internetowym, nie musisz się przejmować, że jeśli ci się nie spodoba „na żywo”, będziesz musiała pokryć koszty zwrotu – sklepy sprzedające wyłącznie online oferują często nie tylko bezpłatną wysyłkę, ale i darmowy zwrot towaru. Każda sztuka odzieży jest ponadto przedstawiona na kilku fotografiach (w tym zarówno na modelu/modelce, jak i w zbliżeniu na materiał) oraz opatrzona dokładnym opisem (wykonanie, rozmiar i wymiary, wskazówki pielęgnacyjne itp.). Podobnie skrupulatny opis dotyczy obuwia. Zaletą butików odzieżowych online jest ponadto dostępność wielu marek w jednym miejscu, możliwość zakupu niepowtarzalnych ubrań oraz liczne obniżki, kupony rabatowe, promocje w newsletterach. Sklepy internetowe dają ci też możliwość dyskretnego zakupu takich towarów jak bielizna.

Płatności i bezpieczeństwo

Niektórzy klienci korzystający pierwszy raz z danego e-sklepu wybierają opcję płatności przy odbiorze, z obawy przed nieuczciwym sprzedawcą, bądź wątpiąc w bezpieczeństwo płatności online. Zupełnie niepotrzebnie! Korzystając z wiarygodnych sklepów, czyli takich, które podają na stronie swoje dane (adres siedziby, telefon, numer KRS w przypadku firmy polskiej czy numer rejestracji w sądzie w kraju-siedzibie firmy), z pewnością unikniesz problemów. Jeśli chodzi o płatności, sklepy udostępniają wiele opcji. Podczas dokonywania przelewu internetowego czy płatności kartą koniecznie zwróć uwagę, czy w pasku adresu pojawia się napis „https”, który informuje o szyfrowanym połączeniu. Do najbezpieczniejszych metod płatności należą też systemy mobilne, które dla każdej transakcji generują jednorazowy kod, pojawiający się w aplikacji tylko przez krótki czas. Jednym z takich systemów jest Blik, któremu zaufało już ponad 1,7 mln osób ceniących sobie wygodę i bezpieczeństwo. By płacić za pomocą Blika, nie trzeba na urządzenie mobilne wgrywać specjalnych programów, ponieważ system jest częścią aplikacji mobilnych największych polskich banków (takich jak: Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, Ing Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski). 

Zakupy internetowe niosą ze sobą mnóstwo korzyści – dostępność wielu sklepów i marek w jednym miejscu, brak konieczności wychodzenia z domu, możliwość spokojnego porównania cen i towarów. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują natomiast wykorzystywane przez e-sklepy najwyższe standardy płatności. Jeśli więc sądziłaś, że zakupy nie mogą już być przyjemniejsze, koniecznie sprawdź oferty sklepów online!

Artykuł sponsorowany 


Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Środa 06.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
karolina5265
Zakupów online nie ma co się obawiać, ponieważ to fajna sprawa. Ja sama korzystam z nich już od bardzo dawna i w tym wszystkim cieszy mnie to, że są systemy płatności. Przelew jest u sprzedawcy natychmiast, co pozwala na to, aby moje zamówienie szybciej dotarło. Zastanawiam się jednak nad tym, które płatności wybierać (jeśli taki wybór jest). Wiele osób poleca teraz cashbill.pl/. Co Wy na to?
Dodano: 2018-03-15 14:19:24 Zgłoś nadużycie
Anonim
No właśnie weszłam na tą arenę i faktyczne wybór mają tam naprawdę spory!
Dodano: 2016-04-08 13:57:04 Zgłoś nadużycie
Anonim
ja się nie boję zakupów online i korzystam jeśli mogę, bo to oszczędza czas. zwłaszcza,że pojawiła się nowa platforma arena.pl. a tam do wyboru, do koloru, w ciągu paru pierwszych dni zarejestrowało się ponad 1000 sprzedających ;)
Dodano: 2016-04-07 23:37:13 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×