"Papusza" - historia pierwszej romskiej poetki

"Papusza" to długo oczekiwany film małżeństwa Kauze, na jego premierę musieliśmy czekać 7 lat. Czy jest to szczęśliwy zwiastun?

"Papusza" - historia pierwszej romskiej poetki

"Papusza" - historia pierwszej romskiej poetki

Twórcy przygotowywali się do realizacji aż 5 lat, a więc na ekrany bez wątpienia trafia wysmakowane i dopracowane dzieło, opowiadające niezwykłą historię pierwszej romskiej poetki - Bronisławy Wajs. W tę rolę wcieliła się Jowita Budnik.

Mamy do czynienia z autorskim kinem historycznym. Przybliżona nam zostaje historia wyjątkowej poetki, wywodzącej się ze środowiska polskiej Cyganerii. Za namową Jerzego Ficowskiego, który jako pierwszy dostrzegł jej talent, poetka decyduje się na publikację tomiku, obnażając tym samym, skrawek romskiej duszy, spontanicznej, pełnej dzikości i pasji. Wgląd w cygańską dusze poprzez słowo pisane, nie dokonałby się gdyby nie wsparcie Juliana Tuwima.

Dzięki obrazowi małżeństwa Krauze przenosimy się do roku 1910, ówczesny świat polskich Cyganów zostaje odtworzony w najmniejszym szczególne, stanowiąc barwny portret czasów i tworzących je postaci, pomimo czarno-białej zdjęć.

Zachęcamy do obejrzenia zwiastuna filmu "Papusza"!Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Mat. prasoweDodał(a): Marietta Przybyłek , Piątek 22.11.2013 (aktualizacja: 2013-11-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×