Recenzja: "Zniknęli. Faza pierwsza – Niepokój"

W ten sposób kończy się świat. W mgnieniu oka wszyscy znikają… Zostają najmłodsi. Nastolatki. Uczniowie. Niemowlęta. Nie ma nikogo poza nimi. Nagle milkną telefony. Przestaje działać Internet. Nie ma telewizji. Nikt nie wie, co się stało. Pomoc nie nadchodzi. Nastolatki nieoczekiwanie zaczynają się zmieniać. Zyskują nowe zdolności – niewyobrażalne, groźne, śmiercionośne moce – które z dnia na dzień stają się silniejsze. Których nie sposób kontrolować.

Recenzja: Zniknęli. Faza pierwsza – NiepokójWitaj w nowym, przerażającym świecie, gdzie do głosu dochodzą najgorsze instynkty, gdzie nie ma miejsca dla słabych, a najtrudniejszym zadaniem jest pozostanie sobą… Czas ucieka.
W dniu swoich piętnastych urodzin znikniesz...

Pierwsza część sześciotomowego cyklu dla młodzieży, inteligentny, trzymający w napięciu thriller rekomendowany przez króla powieści grozy, Stephena Kinga. W niewielkim amerykańskim miasteczku, Perdido Beach, w jednej chwili znikają wszyscy, którzy ukończyli piętnaście lat – nauczyciele, rodzice, sprzedawcy, kierowcy znajdujących się w ruchu samochodów. Wszyscy.

Świat bez dorosłych nie jest tak zabawny, jak mogłoby się wydawać – w rozciągającej się wokół miasta strefie zaczyna rządzić prawo pięści. Bez policjantów, opiekunów, lekarzy ci, którzy niedawno byli jeszcze dziećmi, wprowadzają własne porządki. Jednak władza deprawuje, zwłaszcza gdy sięgają po nią nieodpowiednie osoby, takie jak charyzmatyczny i pozbawiony zahamowań Caine. Główny bohater, Sam, stara się wyjaśnić zagadkę i nie dopuścić, by w miasteczku szerzyła się przemoc. Ma jednak niewiele czasu na znalezienie odpowiedzi na dręczące wszystkich pytania. Niedługo skończy piętnaście lat. A wtedy zniknie.

Książka zaczyna się w bardzo interesujący sposób faktem, że z miasteczka znikają wszystkie osoby, które ukończyły 15 lat. Akcja rozgrywa się bardzo szybko. Czytelnik z całą pewnością nie będzie się nudził podczas jej lektury. Autor ksiązki pokazuje, w jaki sposób dzieci reagują na zniknięcie swoich rodziców, babć, cioć i dziadków. Na początku większość przeżywa radość z braku jakichkolwiek zakazów, jednak chwilę potem wszyscy mają tylko jedno marzenie: żeby dorośli powrócili. Okazuje się, że miasteczko dzieli jakaś dziwna przegroda, a dodatkowo na jaw wychodzi fakt, że część dzieci posiada ponadludzkie zdolności, jak np. ogień wydobywający się z rąk podczas stresujących sytuacji. Zakończenie książki jest zaskakujące, jednak nie wyjaśnia wielu problemów. Na szczęście są jeszcze kolejne tomy sagi. Szczerze polecam, ponieważ wciągnęła mnie na kilka wieczorów z rzędu.

 Wydawnictwo: Jaguar

Tekst: Emilia Czaczkowska, mat. prasowe
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

"Sekretna córka"

"Oddech nocy"


Dodał(a): Karolina Czaja , Środa 31.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×