"Siostra Mozarta"

Za każdym wielkim mężczyzną stoi wielka kobieta. Tym razem nie chodzi o typowe relacje damsko-męskie a o rodzeństwo Mozartów. Siostra Wolfganga Amadeusza Mozarta posiada niebanalny talent muzyczny. Dla swojego ojca jest jednak tylko siostrą swojego dużo zdolniejszego brata. A na domiar złego – jest kobietą.

XVIII wiek, w którym umiejscowiona jest akcja, nie sprzyja emancypacji. Nannerl, jak zwykło się do niej mówić, próbuje odnaleźć się w czasach, w których przyszło jej żyć, ale ba drodze stają patriarchalny układ spSiostra Mozartaołeczeństwa i stosunek ojca do jej talentu.

Wątek muzyczny filmu przeplata się z wątkiem miłosnym. Nannerl na swej drodze spotyka następcę francuskiego tronu, Le Dauphina, znanego światu jako Ludwik XV. Problematyczne może wydawać się to, że przyszły król popada w zauroczenie, kiedy Maria Anna przebrana jest za... mężczyznę.

PRASA O FILMIE:

Najbardziej zapadają w pamięć spojrzenia na frustracje, które mogły uwięzić prawdziwą Nannerl, której życie było w równej mierze definiowane przez poświęcenie jak i sztukę. (New York Daily News)


Wspaniałe zdjęcia, wyglądające w blasku świec jak obrazy mistrzów, idealnie pasują do muzyki, która zapiera dech. (NPR.org)


Film z wielkim bólem pokazuje, jak era mizoginii okradła nas z niezwykłego talentu.  (Time Out New York)


Strategia reżysera to rygorystyczna powściągliwość. Jego film jest subtelny, nawet niedoświetlony. Zamiast zamęczać nas wymagającymi obrazami, uwodzi nas tymi subtelnymi i wywołuje zdumienie przy każdym kolejnym odkryciu.
Wall Street Journal. (REŻYSER – René Féret)Źródło: Mat. prasowe

Przeczytaj również:

"Magiczna podróż do Afryki"

"O północy w Paryżu"
Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 24.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×