"Znane kobiety BEZ MAKIJAŻU"

O osobistych definicjach kobiecości i stopniowym budowaniu własnej tożsamości na łamach książki opowiadają m.in. Meryl Streep, Kate Winslet, J. K. Rowling, Helen Hunt, Manuela Gretkowska, Małgorzata Kalicińska, Henryka Bochniarz.

"Znane kobiety BEZ MAKIJAŻU"

"Znane kobiety BEZ MAKIJAŻU"Kiedy poczułam się kobietą? Co to dla mnie znaczy? Jak godzę sukces z rolami matki, żony, córki? – to pytania, które zainspirowały opowieści 55 kobiet, dziś będących u szczytu sławy.  14 marca br. na półki księgarń trafi zbiór ich historii, książka "Bez makijażu". Osobiste, często intymne opowieści o miłości, mężczyznach, macierzyństwie, przyjaźni, matkach
i córkach.

"Bez makijażu" to zbiór osobistych przeżyć prosto z serca, nieopowiadanych dotąd historii, które skłaniają do refleksji i mogą stanowić inspirację, ale i punkt odniesienia. To także coś więcej – historia kobiecości w ujęciu globalnym i historycznym – tworząca się niemal od podstaw, na oczach i z udziałem autorek tekstów, od lat 50. XX wieku, świadomość praw, mocnych stron i możliwości kobiet. Wiele autorek tekstów "Bez makijażu" rozbijało się o „szklane sufity” blokujące ich rozwój zawodowy, wiele doświadczyło niepoważnego traktowania ich aspiracji, dyskryminacji oraz innych barier w rozwoju zawodowym i osobistym. Na łamach książki opisują w jaki sposób udało im się nie tylko osiągnąć sukces, ale i zerwać ze stereotypami, zmieniać świadomość społeczną na temat możliwości i umiejętności kobiet, ich miejsca w domu, czy w pracy.  

Wszystkie te kobiety przebyły długą drogę, zanim dotarły na szczyt. W tej książce nie opowiadają jednak o ścieżkach kariery. Mówią o początkach swego dorosłego życia, o wydarzeniach i osobach, które kształtowały ich charaktery (dobrze lub źle, ale zawsze mocno), które wpłynęły na ich sposób postrzegania świata, na ich losy i to, jakimi są dziś ludźmi. Pogoda i dystans, z jakim wspominają czasy swojego dzieciństwa i dojrzewania, każą przypuszczać, że za późniejsze sukcesy i szczęście tych kobiet odpowiedzialna jest pewna określona konstelacja cech osobowości. To ich siła, twardość przekonań oraz wola zmian sprawiły, że mimo często naprawdę niesprzyjających okoliczności i warunków, w jakich żyły, a na które – szczególnie jako dzieci – nie miały wpływu, ich życie potoczyło się w sposób satysfakcjonujący, szczęśliwy – w przedmowie do polskiego wydania  książki pisze Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

"Bez makijażu" to ważna lektura dla każdej kobiety. Nieczęsto się zdarza, by osoby z pierwszych stron gazet, tak szczerze opowiadały o presji perfekcyjnego wyglądu, sile kobiecej przyjaźni, trudnych życiowych wyborach, aborcji, przemocy. Przykład idący od tych silnych kobiet inspiruje i motywuje do zmiany i wykorzystywania potencjału tkwiącego w kobietach.


W książce znajdują się historie opowiedziane przez 55 wyjątkowych kobiet:

Carol Channing, Helen Gurley Brown, Lillian Vernon, Rue McClanahan, Sylvia Boorstein, Joyce Carol Oates, Susan Stamberg, Ewa Woydyłło­Osiatyńska, Ma Jaya, Ewa Łętowska, Gloria Feldt, Kate Michelman, Janina Paradowska, Patti LaBelle, Margaret H. Marshall, Nina Totenberg, Luisah Teish, Eva Hoffman, Suzanne Somers, Judy Woodruff, Esta Soler, Carol Moseley Braun, Henryka Bochniarz, Meryl Streep, Suze Orman, Anne Glauber, Lesléa Newman, Maria Shriver, Małgorzata Kalicińska, Taina Bien­Aimé, Nina Kowalewska­Motlik, Tessa Capponi­Borawska, Kate Spade, Vanessa Williams, Helen Hunt, Irena Nowak, Lisa Gay Hamilton, Martha McPhee, Tatum O’Neal, Tawni O’Dell, Manuela Gretkowska, Brooke Shields, J.K. Rowling, Preeti Agrawal, Suzanne Malveaux Agnieszka Jagiełło­Gruszfeld, Judy Martin, Monika Krokiewicz, Regina King, Elisabeth von Küster, Novika, Kate Winslet, Sylwia Chutnik, Jamie­Lynn Sigler,Julia Stiles.


Źródło: Mat. prasowe

Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Czwartek 07.03.2013 (aktualizacja: 2013-03-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
keczi
zasięgnę jej zasięgne
Dodano: 2013-03-11 13:57:38 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×