Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Zdecydowana większość metod antykoncepcji koncentruje się na kobiecym ciele- tabletki, plastry, globulki czy spirale. Kobietom marzy się jednak rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale i bardziej sprawiedliwe, które odpowiedzialność za bezpieczny seks rozkładałoby pomiędzy oboje partnerów. Stąd coraz większe zainteresowanie naukowców antykoncepcją hormonalną dla mężczyzn.

Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Naukowcy postawili sobie trudne zadanie- stworzenie środka, który czyniłby mężczyznę jednie tymczasowo bezpłodnym. Jednak istnieją obawy, że ingerencja w męską gospodarkę hormonalną może doprowadzić do trwałej bezpłodności, impotencji bądź zdecydowanie zmniejszać libido.

Naukowcy rozpoczęli swoje badania od tabletek antykoncepcyjnych. Ich sposób działania jest podobny, jak w przypadku pigułek kobiecych- zmiana poziomu hormonów, która czyni zapłodnienie niemożliwym. Tabletki „męskie” sprawiają, że liczba plemników w spermie spada do zera. Zaawansowane badania kliniczne potwierdzają skuteczność tej metody, niemniej wciąż problemem są skutki uboczne- nudności, senność, zawroty głowy. Naukowcy są jednak pełni optymizmu. Ich zdaniem wyeliminowanie działań niepożądanych jest tylko kwestią czasu, a specyfik może trafić do aptek w przeciągu 5 do 7 lat, a być może nawet szybciej.Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Nie jest to jedyna metoda nad którą pracują naukowcy. Zastanawiają się także nad wdrożeniem plastrów, żeli, implantów i zastrzyków dla mężczyzn.

Szczególnie ta ostatnia metoda ma duże szanse powodzenia, bo odpowiedni preparat został już opracowany. Poprzez oddziaływanie na hormon FHS, blokuje on proces dojrzewania spermy, który jest kluczowy, aby mogło dojść do zapłodnienia. Szczepionka docelowo ma  chronić przed niechcianą ciążą przez okres trzech miesięcy- po tym czasie płodność zostanie przywrócona. Osoby, które w ramach badań zastosowały powyższą metodę nie uskarżały się na skutki uboczne, ale problemem jest skuteczność szczepionki- odnotowana na poziomie jedynie 60%.

Kolejny pomysłem na męska antykoncepcje są specjalne implanty, wszczepiane w ramię panów - uwalniają one określoną odmianę hormonu, który blokuje produkcję spermy. Naukowcy ze Szkocji, którzy opracowują ową metodę, twierdzą, że badania są już na bardzo zaawansowanym poziomie. Podobno inspiracją do stworzenia takiego implantu, było identyczne rozwiązanie stosowane u…psów.


Źródło: msnbc.msn.com,
www.epigee.orgDodał(a): Ola Wójcik , Poniedziałek 06.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
opos444
Ciekawa alternatywa, ale myślę, że to jeszcze dużo czasu minie zanim wymyślą coś co będzie odpowiednikiem damskiej antykoncepcji hormonalnej w takiej samej skuteczności działania.
Dodano: 2011-08-10 23:58:02 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×