Bo do tańca trzeba dwojga…

...chętnych ciał i zgodnych serc. Twój partner chce się kochać w sobotę rano, ty masz apetyt na seks wieczorem w czwartek i w piątek koło południa. Choć się kochacie, wasze temperamenty są jak ogień i woda. Czy można z tym coś zrobić?

Bo do tańca trzeba dwojga…


Seks jest jak taniec dwojga ciał. Ale bywa, że choć partnerzy są mistrzami tańca, on lubi hip-hop, ona woli walca. Co zrobić, by udało im się odnaleźć wspólny rytm? Statystyczny Polak uprawia seks średnio raz w tygodniu. Są pary, które kochają się rzadziej, a mimo to uważają swój związek za udany. Nikt nie wymyślił normy dla seksualnych zbliżeń. "Akurat" jest wtedy, kiedy obie strony są zadowolone. Gorzej, gdy jedna z nich czuje niedosyt.

Marta i Wojtek są małżeństwem od 5 lat.
Ostatnio nie układa im się w sypialni. Marta coraz częściej myśli o rozstaniu. "Nie kochaliśmy się do dnia ślubu" – mówi. "To było takie oryginalne i romantyczne. Myślałam, że mój narzeczony jest mężczyzną z klasą, dla którego seks nie jest najważniejszy i, niestety, tak właśnie jest. Wojtek kilkakrotnie wspominał, że jego potrzeby w tej dziedzinie nie są wygórowane. Nie wiedziałam, co to oznacza w praktyce.

Byłam naiwna – wydawało mi się, że mężczyzna zawsze chce i zawsze może. Inaczej wyobrażałam sobie noc poślubną, ale wiedziałam, że potrzebujemy czasu, by lepiej poznać nawzajem swoje potrzeby. Ale okazało się, że Wojtek rzeczywiście rzadko ma ochotę na seks. To zwykle ja inicjuję nasze zbliżenia, a on się zgadza albo mówi, że nie ma ochoty. Wiem, że seks nie jest najważniejszy, ale mam dopiero 30 lat i chciałabym częściej się kochać".

Monika i Zbyszek pobrali się 3 lata temu. Wkrótce na świat przyszły bliźniaki. "Możecie wyobrazić sobie, ile pracy jest przy dwójce maluchów. Przez pierwsze dwa lata było ciężko. Wieczorami marzyłam, by przespać noc do rana. Seks był ostatnią rzeczą, na którą miałam ochotę. Pasowało mi to, że Zbyszek nie nalegał na tzw. wypełnianie małżeńskiego obowiązku.

Kiedy dzieci przestały budzić się w nocy, a w dzień trochę zajmowały się sobą, moja kobiecość obudziła się z zimowego snu. Jak się okazało, niepotrzebnie. Zbyszek nie reagował na moje zaproszenia do sypialni. W każdym razie nie tak często, jak tego potrzebowałam. Raz nie wytrzymałam i zrobiłam mu awanturę. Powiedział: »Dlaczego nie chcesz zrozumieć, że mam mniejszy temperament od ciebie?«. Mężczyzna, który ma mniejsze potrzeby od kobiety? Nie mogłam w to uwierzyć. Zaczęłam podejrzewać, że on już mnie nie kocha, że może kogoś ma. Dziś zastanawiam się, czy to można leczyć".

Weronika i Igor są w nieformalnym związku od dłuższego czasu. "Na papierku nam nie zależy. I bez tego wiemy, że chcemy razem spędzić życie. Kochamy się, a kłócimy się najczęściej o... łóżkowe sprawy. Igor myśli tylko o jednym. Ja czasami mam ochotę, by zasnąć w jego ramionach. Ale dla niego każdy gest jest zachętą do seksu. Już tyle razy rozmawialiśmy na ten temat. I choć w innych sprawach dogadujemy się bez problemu, w tej nie potrafimy. Igor nie może zrozumieć, że można nie mieć ochoty na seks. Czuję się zraniona, że on nie przyznaje mi prawa do odmowy".

Ile seksu w seksie?

Temperament seksualny określa natężenie potrzeby seksualnej, czyli to, jak często pragniesz się kochać, a także, w jaki sposób zaspokajasz erotyczny apetyt, jak często myślisz i mówisz o seksie, czy lubisz eksperymenty i niespodzianki w sypialni. Zdaniem seksuologów temperament w dużej mierze uwarunkowany jest dziedzicznie, ale wpływ na jego poziom mają też hormony, ciśnienie krwi, wrażliwość na pogodę, stres, poziom odczuwanego lęku
oraz relacje między partnerami.

Niestety, temperamentu seksualnego nie sposób dokładnie zmierzyć, choćby dlatego, że nie jest wartością stałą. Nawet największy specjalista w tej dziedzinie nie da jednoznacznej odpowiedzi, czy to, że nie układa wam się w sypialni, to wina różnicy w waszych seksualnych apetytach, czy chodzi o coś innego. Na dodatek nie każdy, kto często się kocha, jest szczęśliwym posiadaczem ogromnego temperamentu.

Bywa, że kobieta przed urodzeniem dziecka ma większy apetyt na seks niż jej partner, za to kiedy zostaje mamą, rzadko ma ochotę na zbliżenia. Tak, jakby jej wysoki temperament miał na celu doprowadzić do jak najszybszego zajścia w ciążę.

Częsty seks może być też sposobem rozładowania lęku, czy radzenia sobie z własną agresją. Do tego dochodzi zależność pomiędzy zapotrzebowaniem na seks a wiekiem, która u kobiet i mężczyzn przebiega w odwrotnych kierunkach. U mężczyzn największe napięcie seksualne występuje w młodości. U kobiet odwrotnie, potrzeby rosną z wiekiem i największe natężenie osiągają około 40. roku życia. Bywa, że, kiedy partnerzy są w zbliżonym wieku, gdy on chce się kochać na okrągło, ona wymiguje się bólem głowy. Mijają lata i sytuacja się odwraca o 180 stopni.

Istnieje przekonanie, że im więcej seksu, tym związek jest bardziej udany. Co oznacza owo "więcej"? Dwa razy w tygodniu to akurat i dla ciebie, i dla niego? To zależy... Na początku związku, gdy byliście w sobie zakochani, prawdopodobnie do zbliżeń dochodziło bardzo często. Udany seks był owocem waszej miłości. Po około czterech latach na arenie pojawiła się rutyna. Na co dzień zabiegani, zaczęliście traktować seks jak barometr waszej miłości: "Dopóki godzimy się w sypialni, to znak, że między nami nie jest tak źle". Większość par myśli w ten sposób.

Kiedy kobieta odmawia zbliżenia, wykręca się napięciem przedmiesiączkowym albo reglamentuje seks w zależności od zasług czy przewinień partnera, sprawa nie wygląda tak źle, bo wiadomo, że "kobiety tak mają". Kiedy to on przemyka się do sypialni, a na twoje nieśmiałe zaczepki reaguje odmownie, czujesz, że to poważna sprawa. Słowa partnera: "Mam mniejsze potrzeby i nie oznacza to, że cię nie kocham", jakoś cię nie przekonują. Zwłaszcza że wystarczy otworzyć pierwszy z brzegu poradnik, by dowiedzieć się, że problemy w sypialni to znak, że w związku nie dzieje się najlepiej.


Dodał(a): Michalina Gruszka , Środa 02.11.2011 (aktualizacja: 2011-10-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
niezapominajka123
Aha
Dodano: 2011-11-04 13:20:58 Zgłoś nadużycie
rendus
No to kobietki maja problem
Dodano: 2011-11-03 19:39:49 Zgłoś nadużycie
paula2509
;D
Dodano: 2011-11-03 19:32:08 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×