Co może seksuolog?

Wstydzimy się korzystać z porad takiego specjalisty. A nawet obawiamy – szczególnie po doniesieniach o nadużyciach, jakich dopuścił się znany profesor wobec swoich pacjentek. Z naszym ekspertem rozmawiamy o tym, czego spodziewać się w gabinecie seksuologa i jak sprawdzić jego kompetencje.

Co może seksuolog?

Redakcja: Przychodzą do pana pary czy raczej same kobiety? A może mężczyźni? Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do pana pacjentki?

Arkadiusz Bilejczyk: Czasami przychodzi więcej pań, innym razem zgłaszają się głównie panowie. Kobiety najczęściej mają problem z przeżywaniem orgazmu i utratą potrzeb seksualnych w związku.

O.: To znaczy?

A.B.: Z mężem nie mają ochoty na seks, ale...

O.: Z kolegą z pracy tak?

A.B.: Choćby w fantazjach.

O.: Czy kobiety przychodzą same, czy może wysłane przez partnera?

A.B.: Czasami rzeczywiście partner zaczyna się skarżyć, że kiedyś żona miała ochotę na seks przynajmniej raz w tygodniu, a ostatnio – raz w miesiącu albo rzadziej. Innym razem kobieta czuje, że brak apetytu na seks staje się dla niej problemem.

O.: Wtedy powinna zgłosić się do pana z partnerem?

A.B.: Bywa, że problem faktycznie jest skutkiem tego, co dzieje się między partnerami, np. braku zaufania, utraty poczucia bezpieczeństwa, kumulowania złości. Ale może też chodzić o wysoki poziom lęku, kłopoty z akceptacją własnego ciała, bo np. kobieta przytyła. Zdarza się, że partner nie ma ochoty na wizytę i pracuję wtedy z kobietą albo zalecam, by mąż udał się na konsultacje do jednego z moich kolegów.

O.: Jak wygląda pierwsza wizyta?

A.B.: Najpierw przeprowadzam szczegółowy wywiad. Często proszę, by pacjentka napisała swój życiorys. To ważne, bo pisanie pomaga zebrać myśli. Pytania dotyczą tego, czym kobieta się zajmuje, jak aktywna jest na co dzień. Wywiad pozwala też rozluźnić atmosferę. Pytam również, jak problem postrzegany jest przez pacjentkę. Jakie jest jej nastawienie? Czy według niej da się z tym coś zrobić, czy to koniec świata? To pozwala mi odkryć jej motywację do terapii. Zdarza się, że stosuję testy psychologiczne, np. mierzące poziom lęku czy stosunek do
własnej kobiecości. Zwykle potrzebuję 3-4 spotkań, by postawić diagnozę.

O.: Czy wyjaśnia pan pacjentce, do czego służy test?

A.B.: Zawsze. Każdy seksuolog ma obowiązek poinformowania, co będzie robił, czego pacjentka może się spodziewać. Następnie szczegółowo omawiam wyniki testu.Dodał(a): Redakcja , Wtorek 09.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Kasandra31
Moim zdaniem ta specjalność jest jednak troszeczkę niedoceniania. Weźmy na przykład panów, którzy mają problemy z erekcją. Zwykle zamiast zwrócić się do lekarza, sięgają po polecane im środki, a odwiedzając takie miejsca jak Klinika PsychoMedic http://psychomedic.pl/seksuologwarszawa , można szybko uzyskać specjalistyczne porady, związane z zaburzeniem wzwodu czy innych "łóżkowych" problemów. Co więcej, klinika taka jak ta, jest także świetnym miejscem dla każdej pary przeżywającej kryzys w związku, czy też osób, myślących o zmianie płci.
Dodano: 2016-05-31 21:35:09 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×