Czy będzie antykoncepcja dla mężczyzn?

Wielu mężczyzn nie lubi stosować prezerwatyw, przez co na kobietę spada zażywanie tabletek czy stosowanie innych metod antykoncepcji, lecz być może za jakiś czas to ulegnie zmianie. Zapoznajcie się z informacjami na ten temat, które dla Was przygotowaliśmy.

Czy będzie antykoncepcja dla mężczyzn?

Czy będzie antykoncepcja dla mężczyzn?


Często jest tak, że to właśnie na kobietach spoczywa odpowiedzialność za zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, ponieważ seks z użyciem prezerwatywy zazwyczaj nie odpowiada partnerowi, dlatego też sięgamy po tabletki antykoncepcyjne, spiralne, czy innego rodzaju środki. Tymczasem okazuje się, że naukowcy pracują nad tym, aby mężczyźni też mogli trochę się postarać w tym aspekcie. 

Badacze postanowili stworzyć metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Oczywiście do tej pory panowie mogą korzystać np. z wazektomii, ale jest to zabieg, a chodzi o mniej inwazyjne rozwiązanie. Obmyślano m.in. stworzenie tabletki z hormonami, która zatrzymywałaby produkcję plemników. W grudniu 2013 roku odkryto jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie zablokowanie transportu plemników, lecz nie jego całkowite przerwanie. 

Wynaleziono więc żel zawierający polimery o nazwie Vaselgel, który działa podobnie do wazektomii. Wstrzykiwałoby się go do nasieniowodów, przez co skutecznie zablokowałby transport plemników w całości. Oczywiście cała procedura byłaby odwracalna poprzez zastosowanie drugiego zastrzyku, a dodatkowym niepodważalnym walorem tego żelu jest fakt, że obyłoby się bez ingerencji w gospodarkę hormonalną mężczyzny. 

Fundacja Persemus, zajmująca się jednak tą metodą antykoncepcji ciągle zbiera środki na badania, ponieważ jak dotąd testy były prowadzone tylko na zwierzętach i nie wiadomo, czy przyniesie oczekiwane skutki na ludziach. 

Pocieszający jest fakt, że jeżeli nawet jeszcze nie teraz zostanie wynaleziony sposób na dodatkową antykoncepcję ze strony mężczyzn, to jednak naukowcy nie pozostawiają tego problemu bez reakcji i ciągle prowadzą badania. 

Czekacie na ten moment, kiedy to mężczyzna nie będzie Was pytał czy bierzecie tabletki antykoncepcyjne lub zabezpieczacie się w inny sposób? 

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 12.09.2014 (aktualizacja: 2014-09-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×