Czy jesteś fetyszystą?

Są takie przedmioty, które są symbolem seksu – czerwone szpilki, karmazynowa szminka, jedwabna bielizna, kajdanki obszyte futerkiem. Są powszechnie wykorzystywane, by zwrócić uwagę partnera, rozpalić jego wyobraźnię lub urozmaicić grę wstępną.

Seksowna kobieta

Również niektóre części ludzkiego ciała wprost kojarzą się z seksem – kobiece piersi i nogi lub męskie barki, albo tak subtelne jak lekko zwilżone usta. Nikogo nie dziwi, że wywołują podniecenie. U niektórych jednak oddanie dla seksualnych motywów idzie jeszcze dalej. Jedna konkretna rzecz może być nie tylko wystarczająca, ale i niezbędna do osiągnięcia podniecenia i spełnienia. Gdy część ciała, garderoby lub inny przedmiot podnieca tak bardzo, że prowadzi do orgazmu lub jest ważniejszy niż partner, mówimy wtedy o fetyszyzmie.

Takie specyficzne upodobania powstają najprawdopodobniej na podstawie pierwszych, więc najsilniejszych skojarzeń dotyczących pobudzenia seksualnego. W okresie dorastania nawet samoistne podniecenie może skojarzyć się z konkretną rzeczą, choćby nie związaną bezpośrednio z seksem. Później, przez powtarzanie, skojarzenie utrwala się i fetysz gotowy – może się nim więc stać cokolwiek. Ciekawostką jest, że takie specyficzne upodobania występują przede wszystkim u mężczyzn. Dużo rzadziej przejawiają je kobiety.

Upodobania są kwestią bardzo indywidualną i każdy ma je trochę inaczej ukształtowane. To, co podnieca i rozpala jedną osobę może być zupełnie bez znaczenia dla drugiej, a u trzeciej może budzić niesmak czy wstręt i zniechęcać do bliskości. Jest to całkowicie naturalne, bo każdy z nas jest inny. Natomiast, gdy tylko jedna konkretna rzecz budzi pożądanie lub umożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej, takie podejście do seksu może powodować poczucie wyobcowania, osamotnienia, cierpienia lub być źródłem konfliktów czy niedopasowania w związku.

W przypadku osób mających problem z fetyszem, konflikty z partnerem bardzo często wynikają ze sposobu traktowania drugiej osoby. Może być ona traktowana wyłącznie jako nosiciel obiektu pożądania. Dodatkową trudnością jest także ograniczenie źródeł przyjemności i rozkoszy do konkretnych, ustalonych wcześniej zachowań. Dlatego stworzenie trwałego związku, gdy ma się tak bardzo ukierunkowane potrzeby seksualne, jest trudniejsze, co nie znaczy jednak, że niemożliwe.  


Dodał(a): Karolina Czaja , Poniedziałek 02.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
bboybemybaby
męski brzuch umięśniony!
Dodano: 2012-01-02 12:55:36 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×