Czy jesteś seksoholikiem?

W ostatnim czasie obiegły świat informacje o związkach pozamałżeńskich paru bardzo sławnych sportowców. Większość z nich, poza przeproszeniem swojej rodziny i fanów, oświadczała, że nie są w stanie kontrolować swojego zachowania ponieważ są seksoholikami. Co to właściwie znaczy?

Czy jesteś seksoholikiem?

Seksoholizm jest potoczną nazwą uzależnienia od różnego rodzaju zachowań seksualnych: od masturbacji, oglądania pornografii, po notoryczne zdrady. Jak każde uzależnienie, seksoholizm ma destruktywny wpływ na osobę uzależnioną i jej otoczenie.

Wbrew pozorom, to nie ilość stosunków czy innej aktywności seksualnej jest dowodem na to, że ktoś jest uzależniony lub nie. Są osoby, które mają bardzo duże potrzeby seksualne, często współżyją, a mimo to nie są uzależnione. Po czym więc poznać, że jest się seksoholikiem?

1. Seksoholik czuje silny przymus współżycia czy masturbacji. Bez względu co się w danej chwili dzieje wokół niego po głowie cały czas krąży mu natrętna myśl o seksie, fantazje o nim lub plany jego realizacji.

2. Coraz trudniej jest mu kontrolować swoje zachowanie, panować nad początkiem i końcem aktywności seksualnej. Jeden raz przestaje wystarczać, a minuty potrzebne do osiągnięcia satysfakcji zmieniają się w godziny.

3. Ponieważ coraz więcej czasu potrzeba na rozładowanie napięcia, coraz mniej czasu zostaje na inne przyjemności niż seks. Przyjaciele, zainteresowania, ale i obowiązki, schodzą na drugi plan, a w końcu nie ma dla nich wcale miejsca.

4. Nie tylko kontrolowanie czasu staje się problemem. Wcześniejsze sposoby na osiągnięcie zaspokojenia przestają być wystarczające. Potrzebne są coraz to nowe doświadczenia by poradzić sobie z napięciem. Na przykład, dopiero seks grupowy daje spełnienie, seks z jedną osobą już nie zaspakaja.

5. Gdy z jakiegoś powodu niemożliwe jest rozładowanie się, pojawia się nerwowość, wybuchy gniewu, niepokój lub inne negatywne objawy.

6. Z czasem do seksoholika dociera coraz więcej informacji świadczących o szkodliwości tego co robi. Kontakty seksualne narażają go na choroby przenoszone drogą płciową jak na przykład AIDS, w pracy nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i grozi mu zwolnienie, problemy finansowe pogłębiają się bądź konflikt z małżonkiem zaognia się i rozwód staje się coraz bardziej realny. Mimo wyraźnej szkodliwości, seksoholik nie zmienia swojego zachowania.

7. Wszelkie próby zmniejszania, kontrolowania czy rezygnacji z aktywności seksualnej nie dają powodzenia.
Wyjście z uzależnienia nie jest łatwe, ale jest możliwe. Nie trzeba zmagać się z tym samemu, można zwrócić się o pomoc do seksuologa lub terapeuty od uzależnień. Specjalista pomoże odróżnić naturalne pożądanie seksualne od przymusu aktywności seksualnych, poradzić sobie z sytuacjami trudnymi, ogólnie uporządkować swoją seksualność.

Nową formą pomocy w pokonaniu uzależnienia od seksu, są grupy wsparcia. W grupie są osoby, które dopiero zdały sobie sprawę ze swojego uzależnienia, osoby, które od jakiegoś czasu pracują nad rozwiązaniem problemu oraz takie, które pokonały uzależnienie. Grupa daje wsparcie, pomoc w trudnych sytuacjach oraz możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Seksoholizm
nie krzywdzi jedynie osoby uzależnionej, ale także jej najbliższych, szczególnie partnerów.
Jeśli jesteś w związku z seksoholikiem:

  • nie maskuj problemu – nie udawaj, że nie widzisz i nie wiesz. Nie udawaj przed innymi, że wszystko jest w porządku, nie usprawiedliwiaj nieobecności, nie chroń przed szefem. Osoba uzależniona musi doświadczyć na własnej skórze konsekwencje swojego zachowania. Inaczej będzie twierdzić, że problem jej nie dotyczy.
  • chroń swoje granice – nie zmuszaj się do żadnej aktywności seksualnej na jaką nie masz ochoty. Zgoda na różnego rodzaju "atrakcje" seksualne nie zaspokoi osoby uzależnionej i nie uchroni przed zdradą. Pamiętaj, że w każdym momencie masz prawo powiedzieć NIE.
  • zadbaj o swoje bezpieczeństwo -  jeśli obawiasz  się, że partner może być nosicielem jakiejś choroby wenerycznej, ochroń siebie i nie pozwól na kontakt seksualny bez prezerwatywy.
  • nie walcz za wszelką cenę – jeśli masz dość kłamstw, zdrad czy zaniedbywania Twoich potrzeb, a partner nie podjął terapii, zastanów się nad zakończeniem związku. Nie można wyciągnąć kogoś z uzależnienia, jeśli ta osoba tego nie chce. Nie warto poświęcać siebie i swojego szczęścia z nadzieją, że kiedyś będzie inaczej. By tak było, seksoholik musi podjąć terapię.
  • pozwól sobie pomóc – na pewno nie jest Ci łatwo, pewnie potrzebujesz wsparcia, zrozumienia, podtrzymania na duchu. Jeśli tak, nie bój się skorzystać z pomocy psychologa.
Uzależnienie od seksu można pokonać. Można odzyskać kontrolę nad swoim życiem, seksem i ciałem. Efektem skutecznej terapii nie jest abstynencja seksualna, ale satysfakcjonujące i bezpieczne współżycie.

Marta Kołacka – psycholog,seksuolog
Źródło: Mat. prasowe

Przeczytaj również:

Kochaj i bądź sobą

Wierny aż po grób

Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością
Dodał(a): Karolina Czaja , Piątek 26.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
paula2509
nie;p
Dodano: 2011-08-30 11:50:13 Zgłoś nadużycie
damianultras
Słyszałem już nie raz i widziałem jeszcze więcej razy jimi faceci są świniami ale na szczęście są również ci prawdziwi, znam naprawdę zajebistego faceta i sam należe do wrażliwych i zdecydowanych.
Dodano: 2011-08-26 21:52:45 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×