Gwałt w związku

Kiedy słyszysz: "gwałt", przed oczyma widzisz zamaskowanego zwyrodnialca, który wieczorową porą czyha w krzakach na samotne, bezbronne kobiety. Czasami, gdy puścisz wodze fantazji, wyobrażasz sobie ofiarę gwałtu: krótka spódniczka, duży dekolt, wyzywający makijaż, no i pewnie "sama go sprowokowała".

Gwałt w związku

Taki obraz przywraca poczucie bezpieczeństwa, że ciebie taka straszna przygoda nigdy nie spotka. A tymczasem, jak wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego, 80% zgwałconych kobiet zna sprawcę. Często jest nim mąż, stały partner, albo chłopak. A gwałt to nie tylko fizyczny akt przemocy, ale także zgadzanie się na seks, kiedy nie masz na niego ochoty.

W seksie dozwolone jest wszystko, na co obydwoje partnerzy wyrażają zgodę, dotyczy to również obopólnej ochoty na zbliżenie. Dla wielu mężczyzn, kiedy kobieta mówi: ,"nie", to dowód przekory, chęci podroczenia się, albo udawania tzw. ,"porządnej" kobiety, której nie wypada tak od razu zgadzać się na seks. No i jest jeszcze sprawa tzw. małżeńskiego obowiązku: "ślubowałaś mi przed ołtarzem".

Kobiety zgadzają się na seks: dla świętego spokoju, z lęku, żeby ,"nie poszedł do innej", pod wpływem namowy: "nie chce ci się? Spróbuj, może ci się zachce". Wierzą w mit, że facet ,"musi", bo ,"bez tego nie jest w stanie wytrzymać" i nawet, jeśli przy tych namowach bywa agresywny czy wulgarny, to dlatego, że stracił panowanie nad sobą, albo "podnieciłaś go, a potem zostawiłaś".

Każdy człowiek bierze pełną odpowiedzialność za swój popęd seksualny, tym się różnimy od zwierząt. To nie jest tak, że twój partner ,"musi", a ty odmawiając mu, robisz coś przeciwko niemu czy waszej miłości. Zgoda na seks wbrew sobie, to podwójny gwałt, nie tylko zadany ci przez partnera, ale także przez samą siebie na samej sobie – kiedy mówisz ,"nie", a jednocześnie bezwolnie zgadzasz się na stosunek, to gwałcisz samą siebie. A to bardzo boli. Może okazać się, że pewnego dnia nie będziesz w stanie spojrzeć na siebie w lustrze.

Dopóki sama sobie nie przyznasz prawa do szanowania siebie i swojego ciała, odmawiania, jeśli nie masz ochoty na intymność, oddzielenia własnych potrzeb, pragnień i preferencji od oczekiwań partnera, przemoc w seksie może dotknąć także ciebie. Pamiętaj, że obydwoje macie prawo odmówić seksu.

Nieumiejętność ochrony własnej intymności, czyli zgadzanie się na gwałt i gwałcenie samej siebie, ciągnące się latami, zawsze ma bolesne konsekwencje, w postaci: braku satysfakcji w sypialni, chorób ginekologicznych, utraty szacunku do samej siebie.

Nie mów: ,"Tak", gdy myślisz: ,"Nie".

1. Dopóki sama w sobie nie masz zintegrowanego (połączonego) seksu z szacunkiem do siebie, swojego ciała, będziesz pozwalała się nadużywać  i będziesz nadużywała samą siebie.

2. Zastanów się, jak często i dlaczego unikasz zbliżenia ze swoim partnerem? Czy używasz specjalnie opracowanych sztuczek w postaci: bólu głowy, miesiączki czy zmęczenia? Następnym razem, kiedy będziesz chciała odmówić, odkryj jaki jest prawdziwy powód.

3. Czy partner daje ci prawo do odmowy? A może zmusza cię siłą, szantażem, albo obraźliwymi komentarzami? Jeśli tak, to jak na nie reagujesz? Masz odwagę powiedzieć mu, aby tego nie robił?

4. Jak nazwałabyś wasz seks: miłosnym aktem, małżeńskim obowiązkiem, zbliżeniem ciał i dusz, a może jeszcze inaczej? Czy wasz seks wynika z miłości, pożądania a może z obowiązku? Jeśli trudno ci jest to określić, wybierz jakiś symbol np. słoneczko z uśmiechniętą buzią, chmurę gradową, kajdanki, ring bokserski, klatka itp.

5. W jaki sposób partner zwykle zaprasza cię do sypialni? Czy to jest miłe? Czy czujesz się wtedy pożądana, kochana? Czy przez wspólne lata opracowaliście jakiś specjalny rytuał? Jak często to ty przejmujesz inicjatywę i zapraszasz jego? Czy robisz to z czułością?

6. Po zbliżeniu, na co masz ochotę: przytulić się do partnera, jeszcze przez chwilę oddać się pieszczotom, a może zawstydzona uciec do łazienki?

7. Po miłosnym akcie stań przed lustrem i zapytaj sama siebie: ,"jak się czuję?", ,"czy jestem pożądaną i kochaną kobietą?". Pamiętaj – twoje ciało zna prawdę, ono nigdy nie kłamie.

8. Jeśli czujesz, że uprawiających seks ze swoim partnerem robisz coś przeciwko sobie, porozmawiaj z kimś o tym np. z przyjaciółka. Najgorsze jest to, że kobiety bardzo długo nie zdają sobie sprawy, że są przemocowane i to w tak intymnej sprawie.


   Centrum Praw Kobiet podaje, że na co trzeciej Polce wymuszono seks siłą, a 40% było zgwałconych.  Tekst: Ewa Klepacka, psycholog

Źródło: MilionKobiet.plDodał(a): Redakcja , Czwartek 28.04.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
nocte ebrius
Dla mnie oznaczałoby to całkowity koniec związku, nie rozumiem jak kobiety mogą zostawać nadal z takim facetem.
Dodano: 2011-05-30 16:45:26 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×