HIV - kto jest narażony?

– To mnie nie spotka – myślą młode Polki. – To mnie nie dotyczy – twierdzą te dojrzalsze. Skąd w takim razie wzrost liczby zakażeń HIV, odnotowany wśród kobiet? Zapytaliśmy specjalistów, które z nas są najbardziej narażone na zakażenie.

Komu HIV?

Komu HIV?


Popularny stereotyp, że HIV dotyczy tylko określonych środowisk społecznych (np. osób uzależnionych, homoseksualistów czy prostytutek) można odłożyć do lamusa. – Paradoksalnie w tych środowiskach świadomość zagrożenia wirusem i wiedza o odpowiedniej profilaktyce jest często większa niż wśród reszty społeczeństwa, żyjącej w przekonaniu, że wirus nie ma z nimi nic wspólnego – mówi Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna.

Nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania

– Dzisiaj HIV może dotyczyć każdej osoby aktywnej seksualnie, bez względu na jej wiek, płeć czy status społeczny. Jednym z czynników decydujących o ryzyku zakażenia jest styl życia seksualnego – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, edukatorka seksualna, prezeska Fundacji Edukacji Społecznej.

Przede wszystkim nasze życie seksualne powinno być pozbawione tzw. ryzykownych zachowań. Na czym one polegają? To przede wszystkim stosunki płciowe bez zabezpieczenia w postaci właściwie użytej prezerwatywy. – Każdy stosunek seksualny, w którym doszło do kontaktu z wydzieliną z pochwy lub spermą, stanowi dla nas potencjalne zagrożenie – mówi Alina Dubik, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna.

Kliknij tutaj i dowiedz się, jakie są skutki uprawiania seksu bez zabezpieczenia!

W jaki sposób ryzykujemy?

Najbardziej niebezpieczny, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, jest seks analny. Tradycyjne stosunki dopochwowe (waginalne) są także ryzykowne – w tym przypadku z uwagi na budowę anatomiczną znacznie bardziej dla kobiet niż dla mężczyzn. Wiele osób nie zdaje sobie natomiast sprawy z tego, że także seks oralny bez prawidłowego zabezpieczenia prezerwatywą może skutkować zakażeniem osoby dotykającej ustami narządy partnera. – Owszem, możemy uprawiać seks bez prezerwatywy, nie narażając naszego zdrowia, ale wyłącznie w przypadku, gdy oboje partnerzy są zdrowi – zaznacza Alina Dubik.

Ryzyko zakażenia HIV rośnie wprost proporcjonalnie do liczby partnerów seksualnych. Jednak nawet kobieta mająca tylko jednego, wiernego partnera seksualnego, który miał wcześniej inne partnerki, nie może mieć pewności, że nie została zakażona. – Około 70% Polaków nie wie, że żyje z wirusem. HIV może nawet przez 8-12 lat rozwijać się w naszym organizmie, nie dając żadnych objawów. Nasz partner po prostu może nie wiedzieć o swoim zakażeniu – wyjaśnia Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna.

Jak możemy zyskać pewność, że nasz partner jest zdrowy? – Da nam ją jedynie wykonanie testu w kierunku HIV. Najlepiej wybrać się na taki test razem z partnerem – radzi Alina Dubik. – Warto pamiętać, że aby uzyskać wiarygodny wynik testu, należy poczekać 12 tygodni od ostatniej sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia – dodaje Katarzyna Sikorska.

O prezerwatywie powinien pamiętać nie tylko partner. Prezerwatywa powinna się znaleźć również w damskiej torebce - sprawdź dlaczego!

Kto może nie obawiać się HIV (zwracając również uwagę na inne, niezwiązane z seksem, drogi zakażenia)?

  • Osoby wstrzemięźliwe seksualnie, które nie podjęły jeszcze współżycia.
  • Partnerzy niepodejmujący ryzykownych zachowań seksualnych. Wzajemny dotyk, pocałunki, przytulanie oraz dotykanie miejsc intymnych partnera są bezpieczne.
  • Partnerzy, którzy weszli w stały związek jako zdrowe osoby i pozostają wzajemnie sobie wierni.
  • Partnerzy uprawiający seks zawsze z właściwym zabezpieczeniem w postaci prawidłowo użytej prezerwatywy.

Więcej informacji na profilu - kliknij tutaj!


Artykuł powstał w ramach kampanii „ABC seksu w obrazkach” współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa.

Foto: ThinkStock


Dodał(a): Wiktoria Jakubowska , Wtorek 23.10.2012 (aktualizacja: 2012-10-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
runa
ciągłe ble ble ble na temat hiv zarażając się przez stosunek przeciez przez krew zaraża się równie często dlaczego na to nie ma takiej nagonki
Dodano: 2013-01-15 14:49:08 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×