Hormony nie tylko w pigułce

Zdecydowałaś się na stosowanie hormonalnej antykoncepcji? Masz do wyboru nie tylko 30 preparatów w tabletkach, ale także hormony w plastrze, krążku, wkładce i w zastrzyku.

Hormony nie tylko w pigułce

Zanim kupisz nową lodówkę, zmywarkę lub kolejną parę butów, najpierw robisz dokładne rozpoznanie rynku – sprawdzasz ofertę okolicznych sklepów, szperasz w internecie... Lubisz wiedzieć, że masz wybór. Dlaczego zatem, gdy chodzi o antykoncepcję, zdajesz się całkowicie na decyzję ginekologa? Scenariusz wizyty u lekarza zawsze wygląda jednakowo. Ginekolog przeprowadza krótki wywiad, a potem proponuje ci pigułkę X lub Y – zazwyczaj tę, o której słyszał na ostatniej konferencji naukowej. O tym, że istnieją też inne sposoby podawania hormonów w antykoncepcji, raczej od niego nie usłyszysz. Dlaczego? Przede wszystkim z braku czasu, ale również dlatego, że hormony inne niż w tabletce są jeszcze mało popularne w Polsce i rzadko który lekarz sądzi, że jego pacjentka byłaby nimi zainteresowana. Tymczasem "alternatywne" metody hormonalne mają sporo zalet i wcale nie są gorsze od pigułki. Choćby z tego powodu warto bliżej im się przyjrzeć.

PLASTER ANTYKONCEPCYJNY

CO TO JEST: Wygląda jak plaster do opatrunku. Jest cienki, elastyczny i dyskretny (to niewielki kwadrat o bokach 45 na 45 mm).
CO ZAWIERA I JAK DZIAŁA: Nasączono go dwoma hormonami – estrogenem i progestagenem w dawce takiej samej, jak w klasycznej pigułce. Hormony przez skórę przedostają się do krwi i hamują owulację.
JAK STOSOWAĆ: Plaster przyklejasz na skórę (np. na pośladku lub na ramieniu) i zmieniasz po 7 dniach na nowy. Po trzech tygodniach stosowania trzeba zrobić tydzień przerwy – wtedy pojawi się krwawienie.
DLA KOGO: Dla zapominalskich. Rozważ zastosowanie plastrów, jeśli prowadzisz bardzo aktywny tryb życia i często podróżujesz.
JAKIE MA WADY: Łatwo się brudzi i wówczas wygląda nieestetycznie. Może też częściowo lub całkowicie się odkleić. Zdarza się, że plastry uczulają i są mniej skuteczne u osób ze znaczną nadwagą.
ILE KOSZTUJE: ok. 35 zł

WKŁADKA WEWNĄTRZMACICZNA uwalniająca hormon

CO TO JEST: Kształtem przypomina literę T – tak samo jak klasyczna "spirala". Dodatkowo jednak posiada niewielki cylinder, w którym znajduje się hormon.
CO ZAWIERA I JAK DZIAŁA: Ramiona spirali utrudniają poruszanie się plemników w drodze ku jajeczku, a także "podrażniają" błonę śluzową macicy i wywołują tzw. sterylny stan zapalny, niedopuszcząjąc tym samym do zagnieżdżenia zarodka. Dodatkowo z wkładki uwalnia się hormon – progestagen, który przez komórki nabłonka dostaje się do krwiobiegu i hamuje owulację.
JAK STOSOWAĆ: Ginekolog umieszcza wkładkę w jamie macicy. Zabieg wykonuje się w pierwszym lub drugim dniu miesiączki, ponieważ wtedy szyjka macicy jest najbardziej rozwarta i założenie spirali jest mniej bolesne. Efekt antykoncepcyjny utrzymuje się przez 5 lat. Po upływie tego czasu wkładkę należy usunąć (lub wymienić).
DLA KOGO: Dla spełnionych mam. Tę metodę możesz wypróbować, jeśli urodziłaś już tyle dzieci, ile planowałaś, i teraz chcesz zabezpieczyć się na długo. Wkładkę poleca się szczególnie kobietom, które karmią piersią, oraz tym, które palą papierosy i skończyły już 35 lat. W powyższych wypadkach nie wolno stosować klasycznych, dwuskładnikowych pigułek ze względu na zawarty w nich estrogen. Hormon ten u kobiet karmiących hamuje laktację, a u kobiet-palaczek po 35.roku życia może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia. Wkładka uwalnia tylko jeden hormon – progestagen – jest więc bezpieczną alternatywą.
JAKIE MA WADY: Wiąże się z całkowitym zanikiem miesiączkowania, istnieje natomiast ryzyko, że od czasu do czasu wystąpią plamienia.
ILE KOSZTUJE: ok. 1000 zł wraz z założeniem.


Dodał(a): Ola Wójcik , Czwartek 14.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Natalka93
Nigdy nie stosowałam antykoncepcji , bo nie musiałam. Mój organizm sam się bronił przed ciążą, produkując za dużo niektórych hormonów. Ech, i z ciąży nici.. Czy wiecie, jak ogarnąć te złe hormony? Koleżanka poleca mi http://www.inofem.pl/ , piłyście może ? Chciałabym pozbyć się własnej antykoncepcji i sama decydować o niej.. Czy i u was zadziałał?
Dodano: 2017-11-13 16:15:05 Zgłoś nadużycie
Nataszka
Ja mam wkladkę wewnątrzmaciczną z hormonami. Za swoją (levosert) zapłaciłam 700 zł za założenie i badania kontrolne przed i po wraz z wizytami. Wkładka na 3 lata, więc jakby to policzyć na miesiące to koszt ok 20zł miesiecznie, wiec mimo sporego jednorazowego wydatku, to moze być oszczędnośc. No i wygoda :)
Dodano: 2016-06-24 16:26:02 Zgłoś nadużycie
butterfly
Właśnie, a w dodatku 50zł to jest ten niższy próg.
Dodano: 2012-08-02 09:44:37 Zgłoś nadużycie
lidiaf
W tej chwili plastry kosztują ok. 50 zł.
Dodano: 2012-01-12 10:43:09 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×