Najwięksi rywale pigułki

Tabletka wcale nie jest najlepszą i najwygodniejszą antykoncepcją. Być może wkładka dopochwowa lub zastrzyk raz na trzy miesiące będą bardziej dopasowane do twojego stanu zdrowia i stylu życia.

Najwięksi rywale pigułki

Mimo że tabletki antykoncepcyjne są coraz doskonalsze, to wciąż mają jedną poważną wadę: nadal trzeba pamiętać, aby zacząć stosować je konkretnego dnia cyklu, łykać codziennie o tej samej porze i robić przerwę na czas miesiączki. Jeśli zdarzy ci się zapomnieć wziąć pigułkę, a nie zastosujesz dodatkowego zabezpieczenia, możesz zajść w niechcianą ciążę. Ponadto ten rodzaj antykoncepcji nie jest dla wszystkich kobiet. Powinnaś go unikać, jeśli masz problemy z wątrobą i nadwagę. Także wówczas, gdy nałogowo palisz papierosy, a skończyłaś już 35 lat, ponieważ grozi ci zakrzepica żylna. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, masz nadciśnienie lub dokuczają ci migreny, również zachowaj ostrożność lub poszukaj innych rozwiązań. Zapytaj swojego lekarza o alternatywne nowoczesne hormonalne środki antykoncepcyjne i poproś go o dobranie metody optymalnej dla ciebie.

Kiedy brzuch sprawia kłopoty - plaster antykoncepcyjny

DLA KOGO?

To doskonały sposób dla kobiet z problemami z przewodem pokarmowym, np. tych, które cierpią z powodu kamicy woreczka żółciowego lub chorowały kiedyś na żółtaczkę. Stopniowo uwalniające się z plastra hormony, pochodne estrogenu i progestagenu, przedostają się bezpośrednio do krwi.

JAK STOSOWAĆ?

Plaster o wymiarach 45 x 45 mm nakleja się raz w tygodniu na czystą, suchą, pozbawioną włosów i nieuszkodzoną skórę, w miejscu, gdzie nie ociera się o nią ciasna odzież. Pierwszego plastra musisz użyć w pierwszym dniu cyklu i nosić go nieprzerwanie przez siedem dni. Ósmego dnia zdejmujesz zużyty plaster, naklejasz nowy w innym miejscu. Kolejna wymiana następuje w 15. dniu cyklu, a trzeci (ostatni) zdejmujesz 22. dnia. Robisz tydzień przerwy – wtedy pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia.

ZALETY:

Ominięcie drogi pokarmowej. Jesteś zabezpieczona przed ciążą nawet wówczas, gdy zdarzą ci się kłopoty z żołądkiem – wymioty, biegunka, które osłabiają wchłanianie pigułki i zmniejszają jej działanie antykoncepcyjne.

WADY:

Największym minusem jest ryzyko odklejenia plastra w czasie  korzystania z sauny czy basenu. Z badań wynika jednak, że jest ono niskie: odkleja się 4,7 proc. plastrów.

SKUTECZNOŚĆ:
Wynosi 0,9 według wskaźnika Pearla (podaje on liczbę ciąż w ciągu roku wśród 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną). Ryzyko wzrasta u kobiet ważących ponad 90 kg.  

By nie spadło libido - krążek dopochwowy

DLA KOGO?

Niektórym z nas bardzo trudno jest dobrać pigułkę antykoncepcyjną tak, aby nie powodowała ona obniżenia libido. Czasami kobiety mają  problemy z wilgotnością pochwy. W obu wypadkach doskonałym rozwiązaniem jest krążek antykoncepcyjny. Lekarze polecają go kobietom z niedoczynnością tarczycy, przyjmującym doustnie hormony tarczycowe, które wchodzą w układzie pokarmowym w interakcje z hormonami płciowymi z pigułki.

JAK STOSOWAĆ?

Ten elastyczny pierścień o średnicy 5 cm i przekroju 4 mm wyglądem przypomina bezbarwną silikonową bransoletkę i uwalnia hormony – pochodne progestagenu i estrogenu. Umieszczasz go w pochwie w pierwszym dniu cyklu. Po trzech tygodniach pierścień trzeba wyjąć. Występuje wtedy krwawienie. Po tygodniu zakładasz nowy krążek

ZALETY:

Oszczędza wątrobę, ponieważ hormony wchłaniają się przez śluzówkę do pochwy, a nie za pośrednictwem układu pokarmowego.

WADY:

Dużym minusem jest krótki, jedynie trzygodzinny okres zabezpieczenia przed ciążą, jeśli pierścień wypadnie. Aby przywrócić działanie ochronne krążka, trzeba go umyć w letniej lub zimnej wodzie i założyć ponownie.

SKUTECZNOŚĆ: 0,3 w skali Pearla.


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Środa 05.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Veronica M.
ja jednak polecam tabletki antykoncepcyjne są najwygodniejsze ;)
Dodano: 2011-10-16 19:41:27 Zgłoś nadużycie
no name
Jak dla mnie najlepsza metoda to plastry :) stosuje je od jakiegos czasu i nie mam z nimi zadnych problemow :)
Dodano: 2011-10-09 14:01:22 Zgłoś nadużycie
damianultras
Chciałem podziękować autorom tego artykułu, że informują o sprawach, do których jest trudny dostęp. Dziekuję wam za rzetelność i że artykuły pojawiają się "we właściwym miejscu i we właściwym czasie"
Dodano: 2011-10-07 08:33:28 Zgłoś nadużycie
malibuq
Bardzo przydatne informacje, bo choruje na niedoczynność tarczycy i po tabletkach źle się czułam. Może zdecyduje się na krążek :)
Dodano: 2011-10-06 23:03:25 Zgłoś nadużycie
paula2509
ogólnie to nigdy bym nie założyła sobie tej wkładki
Dodano: 2011-10-06 20:24:32 Zgłoś nadużycie
niezapominajka123
Dzięki za info :)
Dodano: 2011-10-05 14:17:25 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×