Niecodzienne metody antykoncepcji

Chcesz wiedzieć więcej na temat niecodziennych metod antykoncepcji hormonalnej? Przeczytaj koniecznie byś nie czuła się onieśmielona w gabinecie ginekologicznym.

Niecodzienne metody antykoncepcji

Częstotliwość stosowania nowoczesnych metod planowania rodziny kształtuje się w Polsce na poziomie 19 % - wynika z raportu ONZ. W krajach Unii Europejskiej jest to około 70%. Wynik ten jest dość niepokojący, biorąc pod uwagę fakt, że hormonalna antykoncepcja jest jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania niepożądanym ciążom i świadomego planowania rodziny. Owszem, zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej – jednak najczęściej wynika to z błędów w stosowaniu antykoncepcji (46%), równoczesnej antybiotykoterapii (21%) oraz biegunek i wymiotów  w trakcie przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej (10%).

Istnieje potrzeba stworzenia metod antykoncepcyjnych lepiej tolerowanych oraz jak najmniej absorbujących uwagę pacjentek. Przybliżenie do tego ideału umożliwiają niecodzienne preparaty hormonalne, które stosuje się inaczej niż doustnie i cechuje je długi okres działania. Nie bez znaczenia jest też poczucie komfortu i satysfakcja kobiety. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w kwestii dostępności niecodziennych metod antykoncepcji. Niecodzienne metody antykoncepcji

W Polsce w ostatnich latach mamy dostęp do używanych  z powodzeniem na świecie metod antykoncepcji hormonalnej stosowanej drogą inną niż doustna. Są to systemy przezskórne, dopochwowe pierścienie antykoncepcyjne, iniekcje  i systemy wewnątrzmaciczne. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo i skuteczność każdej metody antykoncepcji zależy również od cech indywidualnych partnerów. Kobieta, przed podjęciem decyzji o rodzaju antykoncepcji, powinna udać się do ginekologa i dokładnie się przebadać. Tak ważna decyzja w życiu każdej kobiety musi być bardzo przemyślana, nie można działać pochopnie.

Plaster antykoncepcyjny

Plaster o wymiarach 45 mm x 45 mm naklejany jest na czystą, suchą, nieowłosioną i nieuszkodzoną zdrową skórę w okolicy pośladków, brzucha, zewnętrznej górnej części ramienia lub górnej części tułowia w miejscu, w którym ciasna odzież nie będzie ocierała plastra. Zawarte w nim hormony – pochodne estrogenu i progestagenu przenikają przez skórę bezpośrednio do krwioobiegu. Kobieta nakleja plaster w pierwszym dniu cyklu i nosi go nieprzerwanie przez 7 dni. 8-go dnia zdejmuje zużyty plaster i nakleja nowy, który nosi przez kolejne 7 dni, po czym zmienia go na następny – również na 7 dni. W 22 dniu cyklu następuje tydzień przerwy, w trakcie którego pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia.  


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Środa 06.07.2011 (aktualizacja: 2011-12-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (8)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
milusiaelunia
a ja się jeszcze wstrzymuję od takiej metody antykoncepcji.. :(
Dodano: 2011-10-21 20:13:13 Zgłoś nadużycie
sasha
Ja biorę Midianę i jestem super zadowolona, zero tycia i skąpe miesiączki i idealna cera :)
Dodano: 2011-09-17 12:20:26 Zgłoś nadużycie
asiulla87
Też schudłam trochę po Lesinelle coś koło 2- 3 kg :D
Dodano: 2011-09-06 11:11:57 Zgłoś nadużycie
ewcikmarchewcik
Asiulla87 ja też biorę Lesinnele, to strzał w dziesiątkę! Super tabletki, nie utyłam jak po innych do 5 kg (masakra) i nie boli mnie głowa, więc mam ochotę na seksik. Miesiączki są małe i też bezbolesne:-)
Czuję, że żyję
Pozdrawiam
Dodano: 2011-08-06 13:43:16 Zgłoś nadużycie
asiulla87
A co oni mogą wiedzieć o antykoncepcji. Nie wspomnę o małżeństwie... Syndi-35 nie znam, ale jak na razie nie mam zamiaru zmieniać Lesinelle, bo po nich czuje się rewelacyjnie! Po nich też miesiączkuję bezboleśnie.
Dodano: 2011-07-26 14:30:18 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Jakoś zupełnie co innego słyszy się na naukach przedmałżeńskich :)
Dodano: 2011-07-09 23:04:38 Zgłoś nadużycie
zarapowana
Ja stosuję syndi-35 i wszystko jest w jak najlepszym porządku. Biorę je od stycznia. Miesiączkuję regularnie [nareszcie!] i prawie bezboleśnie. Waga ciała też na szczęście się nie zmienia :)
Dodano: 2011-07-09 10:31:40 Zgłoś nadużycie
asiulla87
Ja tam stosuję tabletki Lesinelle od niedawna i jestem bardzo zadowolona. Nie spada libido, nie czuję się spuchnięta przed okresem, nawet schudłam 3 kg od momentu ich brania.
Dodano: 2011-07-08 18:28:37 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×