Rozmowy w łóżku

Dobry seks to taki, z którego zadowolone są obie strony. Negocjacje? – To takie mało romantyczne. Pryśnie nastrój, a zresztą moje oczekiwania mogłyby mu się nie spodobać – myślą kobiety. A jednak pewne ustalenia są na wagę zdrowia

Rozmowy w łóżku Rozmowy w łóżku

Przedstawicielki płci pięknej narażone są kilkakrotnie bardziej na zakażenie HIV ze względów biologicznych (m.in. większa powierzchnia błony śluzowej, przez którą wirus może przeniknąć) i…  społecznych.


Kobieta, która nie zajmuje równorzędnego stanowiska w rozmowach o seksie z partnerem i to jemu przypisuje rolę eksperta od seksu, jest bardziej narażona na zakażenie HIV. Wciąż pokutują stereotypy, że jeśli mężczyzna ma wiele partnerek, to mówi się że "chłopak musi się wyszumieć" a, jeśli to kobieta ma wielu partnerów, ocena jest jednoznaczna – „źle się prowadzi”.

Kliknij i zobacz jak wygrać z HIV? 


Często kobietę obarcza się odpowiedzialnością za jakość i trwałość związku
, a w niektórych grupach społecznych kobieta samotna czy rozwódka nie cieszy się takim szacunkiem i uznaniem jak mężatka. Według doświadczonego seksuologa Wiesława Sokoluka takie przekonania mają się jeszcze zupełnie dobrze, mimo pozornych, często, zmian społecznych.


Chcę być kochana tak jak chcę…


Niektóre kobiety, czując to brzemię, zgadzają się na pewne zachowania seksualne wbrew własnej woli. I to nie zawsze dlatego, że partner nie jest gotów do wysłuchania ich pragnień. Bywa, że mniej lub bardziej świadomie chcą wywiązać  się z narzuconej społecznie roli.

W rezultacie kontakt seksualny z partnerem nie jest zbyt atrakcyjny, a poziom nawilżenia pochwy niedostateczny. Efektem może być  powstanie otarć i uszkodzeń błony śluzowej pochwy, co sprzyja przenikaniu HIV do organizmu kobiety.

Kliknij i przeczytaj, dlaczego prezerwatywa podczas stosunku jest konieczna!


Zadbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo:


- Mów partnerowi o swoich upodobaniach i potrzebach seksualnych – dawaj mu konkretne wskazówki. Nie masz odwagi? Twój partner także odczuje większą satysfakcję, obserwując Twoje reakcje na oczekiwane pieszczoty.
- Nakłoń partnera do użycia prezerwatywy. To jedyny skuteczny środek zapobiegający zakażeniom HIV i innym chorobom przenoszonym drogą płciową. Odmawia? Postaraj się dowiedzieć, z jakiego powodu. Być może obawia się, że pryśnie nastrój – zaproponuj mu nałożenie prezerwatywy jako element gry miłosnej.


Albo prezerwatywa, albo nic!


Mężczyźni nierzadko odmawiają użycia prezerwatywy. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że stosunek z użyciem zabezpieczenia jest dla nich mniej atrakcyjny. Obawy budzi również  moment szukania i nakładania prezerwatywy – w takiej chwili podniecenie może minąć, a gotowość do seksu osłabnąć.
Prezerwatywę  warto mieć zawsze w torebce lub w domowej apteczce. Przyda się w sytuacji, gdy partner, mąż czy chłopak po prostu zapomni o jej kupnie.

Więcej informacji na profilu!


Artykuł powstał w ramach kampanii „ABC seksu w obrazkach” współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa.

Foto:ThinkstockDodał(a): Bogumiła Grassmann , Środa 07.11.2012 (aktualizacja: 2012-11-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Lighter
a może neich facet powie a nei tylko kobieta ma gadac
Dodano: 2012-12-07 09:21:39 Zgłoś nadużycie
keczi
kobiety się obarcza wszytskim, jak coś zlego to zawsze wina kobiet
Dodano: 2012-11-14 09:10:49 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×