Instrukcja obsługi pigułki

Czytasz ulotkę dołączoną do tabletek antykoncepcyjnych i wszystko wydaje się oczywiste: łykać codziennie o tej samej porze. Potem jednak zastanawiasz się, czy brać pigułkę rano, czy wieczorem, czym popijać, z czym nie łączyć, co robić, gdy o niej zapomnisz. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Instrukcja obsługi pigułki

Na forach internetowych poświęconych antykoncepcji nie milknie dyskusja pigułkach antykoncepcyjnych. Niemal każdy z dostępnych na rynku preparatów ma swój osobny wątek. Kobiety radzą sobie nawzajem, które pigułki wybrać, jak przesunąć termin miesiączki oraz w jaki sposób uniknąć ewentualnych efektów ubocznych. Ale ile osób, tyle opinii. A wszystko dlatego że tabletki hormonalne są lekiem, na który reagujemy indywidualnie. Preparat, który jest idealny dla twojej koleżanki, u ciebie może wywołać efekty uboczne – mimo że obie jesteście w tym samym wieku i macie podobną budowę ciała.


Dlatego dopasowując pigułki, słuchaj nie koleżanek, ale własnego organizmu. A o tym, jak stosować antykoncepcję, porozmawiaj z lekarzem. My zapytaliśmy dr. n. med. Grzegorza Południewskiego, ginekologa- -położnika z kliniki Gameta w Warszawie i prezesa Towarzystwa Rozwoju Rodziny.


Lepiej wieczorem

Łykasz pigułkę rano, bo tak jest ci wygodniej? Postaraj się zmienić zwyczaj. – Tabletkę najlepiej wziąć przed snem – radzi dr Południewski. – Zdarza się, że po zażyciu hormonów wzrasta apetyt, mogą też wystąpić nudności albo ból głowy. Lepiej to przespać – podsumowuje.Wieczorem, ale to nie znaczy, że koniecznie o tej samej godzinie. Chociaż tak byłoby najłatwiej. Punktualność sprzyja wyrobieniu nawyku sięgania po lek. Po jakimś czasie zaczynasz brać tabletkę automatycznie – a wtedy mniejsze ryzyko, że o niej zapomnisz. Nie musisz stresować się małym poślizgiem. – Spóźnienie o godzinę czy dwie nie ma znaczenia. Oczywiście dotyczy to klasycznych pigułek jednofazowych –mówi dr Południewski.


Kawa czy sok

Niedawno głośno było o tym, żeby nie popijać leków, a zwłaszcza antybiotyków, sokiem z cytrusów. Ostrzegano szczególnie przed sokiem grejpfrutowym. Ta zasada nie dotyczy pigułki. Możesz ją popijać dowolny

Instrukcja obsługi pigułki

m sokiem, kompotem, napojem z bąbelkami. – Z medycznego punktu widzenia nie należy tylko popijać pigułki używkami, czyli kawą, herbatą, alkoholem, bo wtedy dochodzi do przekrwienia przewodu pokarmowego i lek może szybciej się wchłonąć. Ale, prawdę powiedziawszy, różnice we wchłanianiu są tak minimalne, że można sobie te niuanse darować – przyznaje dr Południewski.


Niedobrane związki

Istotne znaczenie ma natomiast to, czy oprócz pigułek bierzesz jeszcze inne tabletki. –Sama pigułka nie wchodzi w interakcje z lekami. Ale istnieje grupa środków, które wpływają na jej metabolizm, czyli na tempo przetwarzania zawartych w niej hormonów –wyjaśnia dr Południewski. –A to może obniżać skuteczność antykoncepcji.  Do wspomnianych leków należą niektóre środki nasenne i silnie uspokajające, leki  działające na metabolizm wątroby, a także łykane długoterminowo antybiotyki. Przyjmując je jednocześnie z pigułką, powinnaś się dodatkowo zabezpieczać. Efekt antykoncepcyjny może być słabszy również wtedy, gdy bierzesz środki odchudzające.
Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie preparaty pomagające w odchudzaniu
osłabiają działanie pigułki. Taki efekt dają te, które zwiększają metabolizm wątroby.
Dlatego kupując jakiś środek, który pomaga w walce z nadwagą, zawsze pytaj farmaceutę, na jakiej zasadzie wybrany preparat działa. Albo przestudiuj ulotkę dołączoną do leku. Jeśli przyspiesza metabolizm wątroby –nie łącz go z pigułką.


Co może tabletka?

Pigułka wyłącza normalny fizjologiczny cykl miesięczny. Pod jej wpływem jajniki zaczynają słabiej pracować (produkują śladowe ilości estrogenów). Nie muszą się wysilać, bo dostarczamy organizmowi hormony w tabletce. Są to hormony (estrogeny i progestagen) podobne do tych, które występują naturalnie w drugiej fazie cyklu. Można powiedzieć, że łykając pigułki, kobieta znajduje się nieustająco w drugiej fazie cyklu miesiączkowego – czyli w takim okresie, gdy zapłodnienie jest niemożliwe. Nie ma pierwszej fazy, a zatem komórki jajowe nie dojrzewają i nie dochodzi do owulacji.Tekst: Iwona Kołakowska


Dodał(a): Redakcja , Poniedziałek 21.02.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×