Seks bez zabezpieczenia

Wiadomo, że prawidłowe używanie prezerwatyw to jedyny skuteczny sposób na uniknięcie wielu chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV. Czy jednak prezerwatywa jest konieczna, jeśli mamy stałego, zaufanego partnera? Nie od dziś wiadomo, że prezerwatywy chronią nas nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed HIV.

Seks bez zabezpieczenia

Seks bez zabezpieczeniaBywa jednak, że para chce z nich zrezygnować. Czy seks bez prezerwatywy może być bezpieczny? – Oczywiście, że tak. Można z powodzeniem zrezygnować z prezerwatywy, ale przedtem należy upewnić się, że oboje partnerzy są zdrowi – odpowiada Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, doradca HIV/AIDS i edukator seksualny z Fundacji Edukacji Społecznej.

Po pierwsze: test

W jaki sposób zyskać taką pewność? Gwarantem zdrowia jest brak wcześniejszych ryzykownych doświadczeń seksualnych. W pozostałych przypadkach jedynym sposobem na przekonanie się o tym, czy nie stanowimy zagrożenia dla obecnego partnera, a partner dla nas – jest wykonanie testu w kierunku HIV.

Seks oralny? Tylko z prezerwatywą - sprawdź dlaczego!

Test powinni wykonać oboje partnerzy.  Jeśli wyniki potwierdzą, że u żadnego z nich nie ma zakażenia, bez obaw mogą zrezygnować z prezerwatyw. – Jest tylko jeden warunek: wzajemna wierność. Tylko ona gwarantuje obojgu partnerom dalsze zdrowie – zaznacza Agnieszka Górecka, doradca HIV/AIDS z Fundacji Edukacji Społecznej.

Jak go namówić?

Wiele osób ma obawy, że jeśli zaproponuje partnerowi wspólne badanie w kierunku HIV, wzbudzi w nim podejrzenia. – Może przecież pomyśleć, że mam coś na sumieniu – niepokoi się 30-letnia Agata, która chce na stałe zamieszkać z nowym partnerem. – Jak umiejętnie namówić go na test?

Podczas seksu pamiętaj o prezerwatywie - kliknij i dowiedz się, dlaczego jest to takie ważne!


– Potrzebna jest szczera rozmowa. Trzeba wyjaśnić partnerowi, że od tego być może zależy Wasze wspólne zdrowie, a może i zdrowie Waszej przyszłej rodziny – radzi Alina Dubik, doradca HIV/AIDS ze  Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Dodatkową zachętą dla mężczyzn  może być perspektywa seksu bez konieczności używania prezerwatywy – podpowiada pani Alina.

Gdzie wykonać test?

W Polsce test w kierunku HIV można wykonać w prywatnych laboratoriach, niektórych przychodniach i szpitalach. Jeśli chcemy go zrobić bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania, najlepiej udać się do jednego z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Ich listę można znaleźć na www.aids.gov.pl.

Test polega na pobraniu próbki krwi (nie trzeba być na czczo), a wynik najczęściej do odbioru jest następnego dnia. – W Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym pacjent może liczyć na poradę i wsparcie wykwalifikowanego doradcy – podkreśla Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna.

Kliknij i sprawdź, czy jesteś seksoholikiem!


Wiarygodny wynik testu otrzymasz po upływie przynajmniej 12 tygodni od ostatniej sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia HIV – np. od niezabezpieczonego lub nieprawidłowo zabezpieczonego stosunku seksualnego z osobą, co do której zdrowia nie mamy pewności.

Artykuł powstał w ramach kampanii "ABC seksu w obrazkach"  współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa.


Więcej informacji znajdziecie tutaj.Źródło: Mat. prasowe
Foto: ThinkstockDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 22.10.2012 (aktualizacja: 2012-10-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Lighter
Seks oralny w gumce? no proszę to jak lizanei loda przez szybę
Dodano: 2012-10-31 12:21:29 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×