Naukowcy znaleźli powiązanie między seksem a...

Okazuje się, że każdego dnia robisz rzeczy, które wpływają na poprawę Twojej pamięci i nawet o tym nie wiesz.

iStock-491854108 (1).jpg

Poranna kawa, trening w połowie dnia czy łosoś podczas obiadu. Z najnowszych badań wynika, że sposobem na dopełnienie wszystkich wymienionych wcześniej ulepszaczy pamięci, jest... seks!

Podczas badań przeprowadzonych w listopadzie 2016 roku, naukowcy odkryli związek między uprawianiem seksu a lepszą pamięcią i koncentracją, zwłaszcza jeśli chodzi o rozpoznawanie słów. Kobiety, które uprawiały seks częściej, osiągnęły lepsze wyniki w testach pamięci werbalnej niż ich "mniej zajęte" rówieśniczki.

Do badań zaproszono grupę 78 kobiet w wieku od 18 do 29 lat. Na początku każda z nich wypełniła ankietę na temat zachowań seksualnych. Następnie kobiety zapamiętywały przypadkowe słowa oraz cechy charakterystyczne twarzy, które losowo pojawiały się na ekranie komputera. Kiedy przypadkowe obrazy skończyły wyświetlać się na monitorze, kobiety zobaczyły mieszankę starych i nowych fotografii.

Po przeanalizowaniu wyników naukowcy zauważyli ciekawe powiązania. Kobiety, które częściej uprawiały seks były znacznie lepsze w zapamiętywaniu słów i obrazów niż te, które zadeklarowały mniejszą częstotliwość igraszek w sypialni.

Naukowcy wierzą, że seks w porównaniu do innych rodzajów stymulacji seksualnej może pomóc w procesie powstawania nowych komórek nerwowych w hipokampie, obszarze mózgu, który odpowiedzialny jest bezpośrednio za pamięć.

W badaniu naukowcy przyglądali się wyłącznie pamięci krótkotrwałej jednak autor badania dr Jens Pruessner twierdzi, że długoterminowe efekty pamięci powinny być podobne. Ponadto seks może pomóc poprawić inne funkcje poznawcze, scentralizowane w hipokampie, takie jak orientację przestrzenną.

Dr Pruessner zaprzeczył również, jakoby seks miał być powodem pamięci fotograficznej u wszystkich kobiet. Dodał także, że badanie miało niestety kilka ograniczeń, a w tym małą grupę uczestniczek oraz zgłaszanie danych w kwestionariuszu, dlatego prowadzenie dalszych badań jest konieczne.

zdjęcie: iStock

źródło: womensday 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 13.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×