Seks po pigułce

Antykoncepcja to sprawa kobiety. Tak twierdziły nasze babki i matki. A my? Podobno pigułka dała nam wolność. Mężczyznom – z pewnością, ale nam? Różnie z tym bywa.

Seks po pigułce

Nie chcecie mieć jeszcze dzieci. A może macie dwójkę i obydwoje uważacie, że to wystarczy. Postanowiłaś pójść do ginekologa i poprosić o pigułkę. Jeśli miałaś szczęście i trafiłaś na profesjonalistę, lekarz przeprowadził dokładny wywiad, zbadał ci piersi i dał skierowanie na badania poziomu hormonów. Jeśli nie..., no cóż, dostałaś receptę na najbardziej modną tabletkę antykoncepcyjną i wyszłaś z gabinetu przekonana, że od dziś czeka was w sypialni raj na ziemi, czyli radosny seks bez lęku przed nieplanowaną ciążą. Jeśli jesteś w czepku urodzona, rzeczywiście tak się stało. Jeśli nie...

Zabójcy libido

W internetowej wyszukiwarce wpisuję hasło "antykoncepcja". Wyświetla się kilkadziesiąt stron. Połowa z nich to oferty firm farmaceutycznych, druga – fora internetowe poświęcone antykoncepcji. Internautki dzielą się swoimi doświadczeniami na temat stosowania pigułek. Niektóre przekonują, że dopiero dzięki tabletce zaczęły mieć frajdę z seksu. Inne donoszą o rozlicznych skutkach ubocznych. Wśród nich wiele jest skarg na temat spadku libido po pigułce. Libido – owa tajemnicza siła, która steruje naszym apetytem na miłosne igraszki. To apetyt podobny do głodu czy pragnienia, ale tylko częściowo. Bowiem zawsze, kiedy nie jesz,jesteś głodna, gdy nie pijesz, jesteś spragniona, ale nieuprawianie seksu nie zwiększa twojej ochoty na miłość, bywa, że jest wręcz przeciwnie. Odkrycie, że mężczyzna, na widok którego jeszcze do niedawna serce waliło ci jak szalone, dziś wzbudza obojętność jest przerażające. Każda kolejna odmowa na każdą jego próbę zachęcenia cię do bliskości powoduje, że między wami dzieje się coraz gorzej. Zupełnie nie wiesz, co się stało. Zastanawiasz się, czy to aby nie koniec waszej miłości, podejrzewasz, że może z tobą dzieje się coś złego. Zdarza się, że mija dużo czasu, zanim wpadniesz na pomysł, że głównym winowajcą jest pigułka, która przecież miała zapewnić wam udany i spontaniczny seks. Co robisz, poza wymyślaniem coraz mniej prawdopodobnych pretekstów, by uniknąć seksu?

Być może wrócisz do swojego ginekologa i poprosisz o zmianę pigułki. Jeśli będziesz miała odwagę, żeby porozmawiać z nim o braku apetytu na seks, prawdopodobnie usłyszysz, że tabletka antykoncepcyjna nie ma z tym nic wspólnego. Z oficjalnych badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że choć 30 do 50 procent kobiet skarży się na spadek libido, jedynie 2 procent ma ten problem z powodu antykoncepcji hormonalnej. Amerykańscy badacze natomiast odważnie stwierdzają, że hormonalne zawirowania po pigułce mogą być zabójcami libido. Chodzi przede wszystkim o preparaty z grupy jedno fazowych, które obniżają poziom testosteronu (odpowiedzialnego za libido), jak również pigułki o dodatkowym działaniu antyandrogennym (zwalczające trądzik, przetłuszcza-nie się włosów).

Grupa włoskich badaczy postawiła hipotezę, że pigułka zmniejsza także czułość powonienia, które zwłaszcza w okresie owulacji ma ogromne znaczenie, ponieważ wyczula kobietę na męskie feromony. Kobieta stosująca antykoncepcję hormonalną nie ma owulacji i zapach, nawet jej ukochanego mężczyzny, nie robi na niej wrażenia, a czasami działa wręcz odpychająco. Kolejną przyczyną obniżenia libido po pigułce może być spadek stężenia estrogenów w surowicy i w konsekwencji zmniejszenie wydzielania śluzu w pochwie, co powoduje nadmierną suchość, a nawet bolesność, a także zmiany naturalnej flory bakteryjnej i w efekcie: swędzenie, pieczenie oraz skłonność do stanów zapalnych. Jednym słowem – pigułka może naprawdę skutecznie zniechęcić kobietę do miłości. Jeśli nie odczuwasz innych skutków ubocznych pigułki, ginekolog prawdopodobnie zaleci, żebyś odczekała kolejne trzy cykle, po których organizm przyzwyczai się do hormonów i twoje libido wróci do normy. Jeśli nie,  prawdopodobne jest, że dostaniesz receptę na nowe pigułki. Jednak zdarza się, że żadna forma antykoncepcji hormonalnej – ani tabletki, ani plastry, ani zastrzyki – nie poprawi twojego apetytu na seks. Niestety, istnieją takie przypadki, że nawet po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej sytuacja normalizuje się dopiero po upływie kilku miesięcy. Nawet jeśli uda ci się znaleźć winowajcę i zrezygnować z pigułki, najgorsze jest to, że prawdopodobnie jesteś z tym problemem sama. Jeżeli tak właśnie się czujesz, przeczytaj trzynaście punktów poniżej.


Tekst: Ewa Klepacka-Gryz, psycholog

Przeczytaj również: 

Uwiedź go latem
Seks sprintDodał(a): Marta Śliwińska , Czwartek 28.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
paula2509
ja tam też nie miałam z tym problemu, tylko byłam bardzo nerwowa.
Dodano: 2011-08-20 15:04:47 Zgłoś nadużycie
ewik2702
biore tabletki od 3 miesiecy i jak na razie jest dobrze. ochota na seks jest taka sama jak przed tabletkami
Dodano: 2011-08-01 16:30:09 Zgłoś nadużycie
ewik2702
biore tabletki od 3 miesiecy i jak na razie jest dobrze. ochota na seks jest taka sama jak przed tabletkami
Dodano: 2011-08-01 16:30:08 Zgłoś nadużycie
nataszkaaaa18
nie biorę tabletek już od 4 miesięcy. Było gorzej niż źle. ZERO ochoty na seks
Dodano: 2011-07-30 18:19:37 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×