Seksualne eksperymenty

W mojej praktyce zdarza się, że pacjentka wspomina o jakimś szczególnym upodobaniu swojego partnera czy swoim, pytając jednocześnie, czy jest to normalne.

Seksualne eksperymenty


Określenie co jest normalne, a co nie, jest niezwykle trudne w seksuologii. Bo jak określić normę? Seks jest nadal tematem tabu i nie łatwo się o nim mówi. Jest także kwestią bardzo intymną i delikatną. Niewiele osób otwarcie opowiada o tym, co robi w zaciszu swojej sypialni. Jeszcze mniejszy procent ludzi przyznaje się do mniej ortodoksyjnych praktyk w tym temacie.

W efekcie niezwykle trudno jest określić co większość ludzi robi w łóżku – więc co stanowi normę statystyczną – a co jest nietypowe. Dlatego też w praktyce seksuologicznej od tego rodzaju normy się odchodzi. Znacznie szersza definicja normy mieści w sobie wszystko to, na co zgadzają się dorośli, świadomi kochankowie, jeśli ich zachowania nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Zgodnie z tą definicją normalne może być niemalże wszystko, jeśli tylko nie budzi sprzeciwu partnera. W praktyce często wspomniane na początku pytanie dotyczy upodobań takich jak:


Pieszczoty analne

U kobiet podczas seksu analnego drażnione są ścianki pochwy, co może prowadzić do orgazmu. Niektóre panie lubią seks analny, kojarzy im się z silnym i intensywnym doznaniem. W społeczeństwie funkcjonuje natomiast mit, że wśród mężczyzn tylko homoseksualiści lubią pieszczoty analne. W rzeczywistości preferencje tych pieszczot w żaden sposób nie świadczą o orientacji seksualnej.

U mężczyzn w czasie seksu analnego pobudzany jest gruczoł krokowy (prostata). Dla niektórych mężczyzn pieszczenie prostaty jest bardzo pobudzające i podniecające. Czasem pieszczoty rozpalają tak silnie, że mężczyzna potrafi szczytować bez żadnych innych pieszczot. Jedyne o czym warto pamiętać przy tego typu pieszczotach, to bezpieczeństwo. Należy pamiętać o zachowaniu higieny i profilaktyce HIV/AIDS.


Piersi / pośladki / stopy

Generalnie rzecz biorąc, niektóre części ciała są uznawane za pociągające u płci przeciwnej i dające silne przeżycia erotyczne. W praktyce natomiast ludzie różnią się bardzo między sobą w tych kwestiach. Są osoby, dla których jakaś część ciała jest wyjątkowo silnym wabikiem. Mogą to być na przykład piersi, pupa, ale także mniej spodziewane części ciała jak szyja czy stopy. Takie odstępstwo od stereotypu może także dotyczyć drugiej strony - są osoby, dla których odczuwanie pieszczot na przykład nadgarstka sprawia większą erotyczną przyjemność niż pieszczenie narządów płciowych.


Klapsy

Nie jednej osobie perwersyjny seks kojarzy się z klapsami i skórzanym pejczem. Delikatne klapsy czy uszczypnięcia są czymś, co wiele par praktykuje w swoim łóżku. Mimo, że poza seksem nie sprawiają przyjemności, w trakcie zbliżenia mogą stanowić istotny krok ku rozkoszy. Póki rzecz ogranicza się tylko do delikatnych szturchnięć, wszystko jest w porządku. Natomiast trzeba pamiętać o pewnych granicach i prawie do powiedzenia stop.

Problem, i to poważny, pojawia się, gdy dla zaspokojenia swoich potrzeb niezbędne jest znęcanie się nad partnerem. Przypominam, że o znęcaniu mówimy w kontekście przemocy fizycznej (np.: bicie), psychicznej (np.: wyzywanie) lub seksualnej (np.: zmuszanie do aktywności seksualnej). Jakiekolwiek umyślne przekroczenie granic kochanka jest absolutnie niedopuszczalne.

Każdy człowiek jest inny. Żadna para nie jest taka sama. Popadanie więc w jakieś schematy w seksie i spodziewanie się, że partner będzie reagował tak jak ktoś inny, jest olbrzymim błędem, bo ludzie nie reagują tak samo ani nie czują tak samo. Po prostu nie są tacy sami i nie maja takich samych upodobań seksualnych. Z tego też powodu odgórne określanie, czy coś w seksie jest normalne czy nie, skazane jest na porażkę. Dopóki mówimy o dwóch dorosłych osobach świadomie godzących się na jakieś formy pieszczot nie zagrażającym ich zdrowiu i życiu, wszystko można zaakceptować. Jeśli obie strony się na to godzą, to wszystko w seksie jest dozwolone, a parę ogranicza tylko ich wyobraźnia.

Tekst: Marta Kołacka – seksuolog, psycholog
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Łóżkowe zabawy z pejczem

Niespodzianka w zaciszu sypialniDodał(a): Michalina Gruszka , Piątek 04.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
niezapominajka123
Ciekawe ;)
Dodano: 2011-11-04 13:19:15 Zgłoś nadużycie
rendus
Warto przeczytać:)
Dodano: 2011-11-04 10:03:47 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×