Tego nie wiedzieliście o wibratorach

Wydaje się wam, że o gadżetach erotycznych wiecie już wszystko? Może jednak nie. Mamy dla was 6 ciekawostek.

Tego nie wiedziliście o wibratorach

Wibrator, czyli najpopularniejszy erotyczny gadżet na świecie, ma ponad stuletnią historię. Został wynaleziony jeszcze przed  odkurzaczem, by relaksować XIX-wieczne mieszczanki. Czego jeszcze nie wiecie o wibratorze? FunFactory prezentuje zaskakujące fakty.

Wynaleziony przed żelazkiem


Prototyp współczesnego wibratora powstał już w drugiej połowie XIX w. Amerykanin George Taylor opatentował urządzenie – zwane "manipulatorem" - które wibrowało dzięki napędowi parowemu lub naciskaniu pedałów. Urządzenie było stosowane niemal wyłącznie w gabinetach lekarskich na kobietach, które chciały poddać się relaksującym zabiegom wibrującym. Pierwszy wibrator do użytku domowego został opatentowany w 1902 r. przez amerykański koncern Hamilton Beach jako jedno z pierwszych małych urządzeń elektrycznych, jakie pojawiły się na masowym rynku. I to jeszcze przed odkurzaczem czy żelazkiem!

Zobaczcie także: Czy kobiety mogą osiągać orgazm przez sen?

Miał leczyć i uspokajać…


Według najpopularniejszej tezy, XIX-wieczne wibratory i te z początku XX w. były stosowane do leczenia histerii, na którą miała cierpieć nawet połowa brytyjskich mieszczanek. Kobiecą histerię – czyli "chorobę" przejawiającą się m.in. zawrotami głowy i wybuchami złości - leczono na kilka sposobów: poprzez masaże wodne, jazdę konną lub manualną stymulację prowadzoną przez lekarzy. Pierwsze wibratory powstały właśnie po to, by usprawnić pracę ówczesnych lekarzy specjalizujących się w leczeniu histerii. Zadaniem wibratorów było doprowadzenie pacjentki w krótkim czasie do histerycznego paroksyzmu – czyli, według naszej terminologii, orgazmu - co miało na pewien czas usunąć objawy histerii.Te karty historii przybliża film "Histeria – romantyczna historia wibratora".


… albo tylko masować


Inna teoria, o której można przeczytać m.in. w książce "Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce" Kamila Janickiego, głosi, że pierwsze wibratory powstały do zupełnie nieerotycznych masaży ciała. Pierwszy XIX-wieczny elektryczny wibrator, który wynalazł Joseph Mortimer Granville, miał być – przynajmniej według jego twórcy – stosowany do masaży, które pod koniec XIX w. zaczynały być bardzo popularne. – Bez względu na to, która teoria jest bliższa prawdy, faktem jest, że wibratory powstały po to, by sprawiać kobietom przyjemność. I na przestrzeni lat nic w tej kwestii się nie zmieniło. Co ciekawe,współczesne wibratory godzą obie teorie, bowiem mogą być zarówno stosowane do stymulacji wewnętrznej, jak i do zewnętrznej, niczym zwykłe masażery – wyjaśnia Anna Moderska, konsultantka erotyczna, edukatorka seksualna współpracująca z marką Fun Factory, czołowego producenta gadżetów erotycznych.

Zobaczcie także: Kilka ciekawostek o prezerwatywach

Popularniejszy od tostera


Na początku XX w. amerykańskie gospodynie domowe pokochały elektryczne wibratory.Do 1917 r. w amerykańskich domach więcej było wibratorów niż tosterów! Wibratory, najczęściej przypominające kształtem banana, były szeroko reklamowane w katalogach sieci handlowych i magazynach dla kobiet typu "Good Housekeeping". Także w przedwojennej Polsce w codziennych gazetach można było spotkać reklamy wibratorów i nikogo to wówczas nie szokowało. Wibratory z tamtego okresu produkowane były przede wszystkim w żywych kolorach – pomarańczowym, zielonym lub złotym. Do tych kolorów odwołują się także współcześni producenci bardziej luksusowych gadżetów erotycznych.

Promowany przez konserwatywną ekipę Reagana…


Po wojnie wibratory zostały schowane głęboko do szaf, by powrócić dopiero na fali feministycznych ruchów w latach 70. i 80., ale także za sprawą… konserwatywnego rządu prezydenta Ronalda Reagana. W ramach rządowej kampanii na rzecz walki z AIDS, w oficjalnych broszurach, obok informacji zalecającej stosowanie prezerwatyw, rekomendowano także używania wibratorów.

… i twórców serialu "Seks w wielkim mieście"


Wibratory na dobre zadomowiły się w przestrzeni publicznej w latach 90., m.in. za sprawą serialu "Seks w wielkim mieście". Jedna z głównych bohaterek serialu w pewnym momencie uzależnia się od różowego wibratora w kształcie króliczka, a jej koleżanki swobodnie mówią o zaletach jego używania. – Wibratory, które były wtedy pokazywane w serialu udowodniły, że zabawki erotyczne mogą być zabawne i ładnie wyglądać – mówi ekspertka Fun Factory. – Niestety myślenie, że wibratory są dla samotnych kobiet pokutowało przez wiele lat. Tymczasem jak wynika z badań rynku i mojego doświadczenia jako organizatorki imprez z gadżetami erotycznymi, wibratory są najczęściej używane przez pary chcące urozmaicić swoje życie seksualne– dodaje Anna Moderska.

Źródło/ Foto: Mat. prasowe

Zobaczcie także:

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 08.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Anonim
Przy wyborze właściwego http://sexshop112.pl/32-wibratory warto kierować się materiałem z jakiego jest wykonany i wielkością, bo nie każdy wibrator musi być dla nas odpowiedni. Warto zapłacić trochę więcej i kupić markowy gadżet jak chociażby Ovo. Są to wibratory wykonane z bardzo wysokiej jakości materiału i na pewno długo nam posłuży
Dodano: 2017-06-24 16:52:30 Zgłoś nadużycie
Kasandra31
Powiem szczerze, iż odnoszę wrażenie, że u nas w kraju korzystanie z gadżetów erotycznych jest nadal źle odbierane. W końcu osoby korzystający z oferty takich sklepów jak https://sexownysklep.pl bynajmniej nie mają problemów typu "brak chłopa", a jedynie lubią cieszyć się seksem. Z resztą moim zdaniem jeżeli gadżety erotyczne pojawiają się w sypialni, świadczy to wyłącznie o tym, że ludzi nie boją się swoich pragnień.
Dodano: 2016-10-19 22:37:40 Zgłoś nadużycie
Anonim
Sfiksowałyście boście chłopa (dawno) nie miały :D
Dodano: 2015-07-10 10:53:59 Zgłoś nadużycie
Anonim
ale ładny ten wibrator ze zdjęcia :)
Dodano: 2015-07-09 11:38:34 Zgłoś nadużycie
DELIKATNA99
Mogę się z tym zgodzić w stu procentach :) wibratory to jedne z moich ulubionych gadżetów w sypialni, ale ostatnio rozpoczęłam przygodę razem z moim partnerem z fajnymi maszynami, polecam sprawdzić coś podobnego jak tu http://www.alfabet-doznan.pl/57-sex-maszyny dają tyle mocy, że gdy mój partner wyjeżdża na delegację, to już wiem co robić by nie czuć się samotna :d
Dodano: 2015-07-09 10:58:58 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×