Za stara na cnotę?

Ostatnio coraz więcej mówi się o nastolatkach uprawiających seks, tymczasem przecież istnieją zarówno kobiety, jak i mężczyźni np. po 30. którzy jeszcze nie mieli doświadczeń seksualnych. Czy to wstyd w dzisiejszych czasach?

Za stara na cnotę?

Za stara na cnotę?


Temat seksu dominuje w mediach i nie tylko. Coraz częściej słychać o nastolatce w ciąży, a wiadomości o seksie, które posiadają choćby gimnazjaliści mogą czasem zawstydzić samych rodziców. Istnieją jednak osoby, które np. po 30. roku życia zachowują czystość. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy to często wstydzą się do tego przyznać. Pozostaje więc pytanie, kiedy najlepiej stracić cnotę i czy jej zachowanie jest powodem do wstydu?

Podejście do dziewictwa jest związane ze środowiskiem, w którym się obracamy. Przy stracie cnoty w późnym wieku nie ma znaczenia, czy jest się mężczyzną, czy kobietą - obawy przed tym, że odbiegamy od normy dotyczą każdego.

Przyczyn późnej straty niewinności może być kilka. Dawniej częściej niż dzisiaj czekano ze względów religijnych, jednak wiele osób nadal utrzymuje, że czeka na swoją wielką miłość, lecz kiedy ciągle nie można jej znaleźć, to wiadomo, że wszystko odwleka się w czasie. Często zdarza się tak, że strata cnoty jest wynikiem dojścia do wniosku, że nie można już dłużej czekać, gdyż jest to nienaturalne. Ciekawostką dla wielu może być również fakt, że czasem mamy do czynienia z wymuszonym dziewictwem, które pojawia się, kiedy od dłuższego czasu jesteśmy w związku, w którym postanowiliśmy dochować niewinności do ślubu, co z jakiś względów ulegało opóźnieniu, natomiast gdy nareszcie przyszedł ten moment, to pożądanie osłabło i para nie jest w stanie współżyć.

Za stara na cnotę?

Za stara na cnotę?


W wielu głowach na pewno rodzi się też myśl, czym skutkuje bycie dziewicą w późnym wieku. Najczęściej pojawiają się lęki, obawy, depresje, które w dużej mierze wynikają właśnie z piętna środowiska. Należy mieć na uwadze, że każdy w indywidualnym tempie dojrzewa do seksualności. Pamiętajmy, że cnota, to nie jest brzemię, które nosimy. Zdarza się też, że kobiety cierpią na hymenofobię, czyli lęk przed bólem, który pojawia się przy rozpoczęciu współżycia. Skutki długiego bycia dziewicą w momencie dużych potrzeb seksualnych mogą pojawiać się w kwestiach fizycznych, czego najczęstszym rozwiązaniem staje się masturbacja.

Niekiedy problemy z kontaktami z płcią przeciwną stają się prawdziwym problemem i wtedy to nie powinniśmy zostawać z tym sami - z pomocą przyjdzie wizyta u seksuologa.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 02.01.2014 (aktualizacja: 2014-01-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×