Zabezpiecz się zastrzykiem

Rynek środków antykoncepcyjnych z każdym rokiem się powiększa- od prezerwatyw, przez globulki pochwowe, spirale czy tabletki, na zastrzykach skończywszy.

Zabezpiecz się zastrzykiem

Te ostatnie są idealne dla pań, którym zależy na skuteczności środka antykoncepcyjnego i łatwości jego przyjmowania.

Zastrzyki antykoncepcyjne jawią się części kobiet jako wybawienie - stosuje się je bowiem raz na trzy miesiące, a ich "aplikacja" nie nastręcza wielu trudności i jest bezbolesna. Należy pamiętać jednak, że jest to środek hormonalny, ingerujący w biologię organizmu i jako taki może być dla wielu osób nieodpowiedni.

Środek wstrzykuje się domięśniowo - w ramię lub pośladek raz na trzy miesiące, najlepiej w pierwszych dniach krwawienia miesięcznego. Ze względu na długi okres działania, konieczne jest przeprowadzenie badań - zarówno standardowego badania ginekologicznego (również po to, by wykluczyć ciążę), ale także np. zmierzenia ciśnienia. Dobrym pomysłem jest także przeprowadzenie testów hormonalnych, które określą poziom najważniejszych hormonów – dzięki temu będziesz mieć pewność, że składniki zastrzyku nie rozregulują gospodarki inkretycznej twojego organizmu.

Zastrzyk zawiera substancję (octan medroksyprogesteronu), która zastępuje progesteron, a więc hormon naturalnie występujący w organizmie kobiety. To dzięki niemu zahamowana zostaje owulacja, a śluz zagęszcza się, uniemożliwiając zapłodnienie. Skuteczność tego środka antykoncepcyjnego określana jest na poziomie zbliżonym do tabletek antykoncepcyjnych - czyli około 99%.

Do plusów tej metody zapobiegania ciąży należy zaliczyć brak estrogenu w składzie środka- mogą go więc stosować kobiety karmiące piersią, cierpiące na problemy z wątrobą czy zmagające się z chorobą nowotworową. Panie zachwalają tę metodę również ze względu na zlikwidowanie lub zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Niestety, niektóre pacjentki, które wybrały właśnie taką metodę antykoncepcji uskarżają się na skutki uboczne - nagły przyrost masy ciała, bóle głowy, spadek libido czy nudności oraz plamienia. I tu zaleta produktu obraca się w jego wadę - z niepożądanymi efektami trzeba się zmagać przez trzy miesiące.

Tej metody nie poleca się także parom, które planują powiększenie rodziny w niedalekiej przyszłości - po zakończeniu działania zastrzyku, powrót do naturalnego cyklu jajeczkowania zajmuje od 6 do 12 miesięcy. Poza tym, mimo iż nie ma oficjalnych przeciwwskazań, większość ginekologów odradza tę formę antykoncepcji paniom, które nie były jeszcze w ciąży, a chciałby mieć w przyszłości dzieci - istnieje bowiem ryzyko, że środek może wpływać na ogólną płodność kobiety.

Koszt zastrzyku to około 40 zł.

Tekst: Aleksandra Wójcik

Przeczytaj również:

Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Wszystko o pigułce

Antykoncepcja 24+4Dodał(a): Ola Wójcik , Środa 15.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
rendus
Niestety niewiele wiem na ten temat i chętnie przeczytałabym więcej
Dodano: 2011-10-30 23:51:34 Zgłoś nadużycie
klaudia300894
slyszalam o tym
Dodano: 2011-10-02 11:10:26 Zgłoś nadużycie
Marylin
Sama stosuję tę metodę antykoncepcji i bardzo sobie chwalę. Choć oczywiście, ni e jest ona dla każdego
Dodano: 2011-07-25 18:32:13 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×