Zawód: seksuolog - rozmawiamy z dr Agatą Loewe

Zastanawiacie się, kto korzysta z porad seksuologa oraz jakim typem osoby jest ten kto wykonuje ten zawód? Zobaczcie, co na ten temat powiedziała nam dr Agata Loewe.

Zawód seksuolog - rozmawiamy z dr Agatą Loewe

Zawód: seksuolog - rozmawiamy z dr Agatą Loewe


Czy Polacy wstydzą się pójść do seksuologa?

Istnieje przekonanie, że do seksuologa idzie się, jak już ma się bardzo poważny problem. Jest wiele powodów, które sprawiają, że ktoś cierpi - to subiektywne uczucie, które utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. W kraju, gdzie tak wiele tematów seksualnych jest tabuizowanych i stygmatyzowanych najczęściej zadawanym mi pytaniem jest "Czy jestem normalny? Czy jestem normalna?". Często ludzie męczą się zupełnie bez potrzeby, nie zdając sobie sprawy że wystarczy kilka konsultacji by poczuli ulgę. Ich problemy wynikają z braku punktu odniesienia, braku podstawowych informacji. Zwłaszcza, że nie ma czegoś takiego jak "normalny/nienormalny", każdy jest jedyny w swoim rodzaju!
Osobiście pracuję psychoterapeutycznie, seksuologicznie i jestem też seks coachem. Większość osób, która do mnie trafia nie potrzebuje wielomiesięcznej terapii. Ludziom brakuje rzetelnych informacji o ich seksualności, brakuje praktycznych sugestii, akceptacji, dania przyzwolenia i wsparcia. Coraz więcej ludzi przełamuje wstyd i daje sobie szansę na szybsze i efektywniejsze rozwiązanie problemów przy pomocy wsparcia terapeutów - psychologów i seksuologów.

Kim są osoby, które szukają u Ciebie pomocy?

Pomocy szukają osoby w różnym wieku, różnych orientacji seksualnych, różnych preferencji seksualnych, tożsamości płciowych oraz w różnych konstelacjach związkowych. Pracuję też z klientami/klientkami, którzy w ogóle rezygnują z seksu, bo albo nie chcą go uprawiać albo mają złe, bardzo bolesne doświadczenia. Zdarza się, że ich podejście do własnej seksualności ogranicza ich potencjał seksualny (psychicznie czy anatomicznie), więc albo pracujemy nad trudnymi rzeczami, czyli tym co się zadziało w przeszłości, albo skupiamy się na tym, jaki był przekaz w domu i dlaczego ktoś sobie do tego stopnia "wytworzył objaw", który powoduje, że tego seksu w ogóle nie da się uprawiać. Pracuję też z osobami z zasady nieangażującymi się w związki, osobami po rozstaniach, osobami w okresie poszukiwania kogoś do bycia w relacji. Coraz częściej trafiają do mnie osoby, które są ogólnie zadowolone ze swoich relacji i swojego seksu, ale ciekawi ich jak urozmaicić swoje życie, dodać mu trochę pikanterii w obrębie własnych granic i osób, z którymi chcą eksperymentować.

Co cię zmotywowało do podjęcia studiów z seksuologii i wprowadzenia do Polski idei "Pozytywnej Seksualności" ?

Już od czasów liceum ten temat bardzo mnie interesował więc dużo czytałam. Na studiach to dla mnie był naturalny odruch. Wiedziałam, że nie sprawdzę się w pracy z dziećmi ani w byciu psycholożką społeczną, więc zaczęłam się specjalizować w seksualności osób dorosłych i alternatywnych stylach życia, bo to jest coś dla mnie bardzo interesującego, a w Polsce mało kto chce się tą niszą zajmować. Seksuologię kończyłam w Stanach Zjednoczonych. Kiedy zobaczyłam jak się mówi o seksie na studiach w Polsce i w USA uznałam, że jest jeszcze dużo do zrobienia. Pojechałam do San Francisco z bardzo zmedykalizowaną, teoretyczną wiedzą, a tam uświadomiłam sobie, że ludzie nie muszą mieć "zaburzeń seksualnych" żeby pod okiem specjalisty rozmawiać o współżyciu i żeby negocjować fajniejszy związek. Są osoby, które oczywiście potrzebują pomocy lekarzy seksuologów  ale od tego już w Polsce są specjaliści. Ja się skupiam na procesie rozwoju, samoakceptacji z modyfikacjami w obrębie relacji, które już funkcjonują albo dopiero powstają. Najbardziej kieruję się pozytywnym, afirmatywnym podejściem, mówiącym, że dobrze aby wszystko co robimy było świadome, odpowiedzialne i za zgodą wszystkich zaangażowanych stron. Mamy potencjały seksualne i uważam, że nasze życie jest zbyt ubogie jeżeli nie dajemy sobie przyzwolenia aby eksplorować jego wszystkie aspekty, zwłaszcza, że ludzie którzy uprawiają seks - dłużej żyją, są bardziej szczęśliwi, są lepszymi pracownikami, są bardziej uśmiechnięci i mniej marudni.

Jakim typem człowieka powinien być seksuolog?

Na pewno powinien być uśmiechnięty, odważny, mieć dystans do siebie i poczucie humoru.

Jak ludzie reagują dowiadując się, że jesteś seksuologiem?


Różnie - albo bardzo szeroko się uśmiechają, albo rezygnują z dalszej rozmowy. Szczęśliwie trafiam głownie na dojrzałych rozmówców zaciekawionych egzotycznym zawodem. Zdarza się, że rozmówcy obawiają się, że będę ich analizować, oceniać ich doświadczenia czy dawać jakieś mądre rady. Nam seksuologom często przypisuje się, że dużo rzeczy robimy, a tak naprawdę rzadko kto potrafi wprost zapytać jak wygląda nasza praca aby uzyskać pełny obraz. Często pytają się nas jak zdobywamy doświadczenie zawodowe nie respektując naszej prywatności.  Przez całe życie czytamy i rozmawiamy o seksie, więc może to być dla nas męczące.  Seksuolog to też człowiek, wiec seksualność seksuologów to nic egzotycznego ;)

Dr Agatę Loewe możecie oglądać także w roli eksperta w programie stacji TLC "Seks - kup teraz" w każdą środę o godz. 22.


images.jpg

dr Agata Loewe

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock/ Mat. prasoweDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 09.09.2014 (aktualizacja: 2014-09-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×