Co ukrywa bielizna?

Koronkowymi figami, bawełnianymi bokserkami czy haftowanym biustonoszem zasłaniamy nie tylko intymne części ciała. Pod nimi skrywamy również nasz pragnienia i lęki, nadzieje i rozczarowania. Stosunek do bielizny może wiele o nas powiedzieć.

Kobieta w bieliźnie

Rozmowa z seksuologiem Andrzejem Depką.

Redakcja: "To tylko granatowe bawełniane bokserki!" – oburzyła się moja koleżanka, gdy zasugerowałam, że spanie w majtkach byłego narzeczonego to coś więcej niż kwestia wygody. Tym bardziej że od rozstania minęły trzy lata. A może ja się czepiam, widząc w tym psychologiczne drugie dno?

Andrzej Depko: Spanie w bokserkach byłego faceta można tłumaczyć różnie: "To markowe majtki, a ja jestem oszczędna i nie lubię, jak się marnuje porządne ubranie", "Już dawno zapomniałam o rozstaniu, a tak długo śpię w tych bokserkach, że traktuję je jak własne". Ale warto zadać sobie pytanie: "„Dlaczego po dawnym związku zostały mi te bokserki? Dlaczego wciąż je trzymam?". Nawet jeśli świadomie powtarzam: "To tylko bawełniane bokserki!", to na poziomie podświadomym wywołują one określone skojarzenia i dają poczucie kontynuowania więzi. Zamiast zaangażować się w nowy związek i spać z innym mężczyzną, śpię z majtkami byłego faceta.

Czy bielizna po utraconych miłościach odgrywa tylko negatywną rolę? Psychoanalityczki Catherine Joubert i Sarah Stern w książce "Rozbierz mnie. Psychoanaliza garderoby" napisały o kobiecie, która zerwała romans i wróciła do męża. Po kochanku został jej zwyczaj noszenia czerwonej bielizny.

Czerwone majtki, biustonosze i koszulki mogą funkcjonować jak fetysz, dzięki któremu kobieta podtrzymuje więź z byłym kochankiem. Wbrew pozorom to może działać ożywczo na relacje z mężem. Bo zakładając czerwoną bieliznę, kobieta przenosi tamte emocje i namiętność na męża. Do tego mogą dochodzić wyrzuty sumienia, że kochanek wciąż jest obecny w jej życiu, i chęć odkupienia winy za zdradę. Kto wie, może po wyrzuceniu czerwonej bielizny zaczęłaby się rozglądać za kolejnym romansem? Teraz jednak wystarczy jej czerwona koszulka nocna i przytulanie się do męża. Zdradza męża, nie zdradzając go. Brzmi przewrotnie, ale to działa na ich związek pozytywnie.

Co ma jednak zrobić kobieta, która lubi bawełnianą bieliznę, ale partner kupuje jej szyfonowe majteczki i prosi, by założyła je przed pójściem do łóżka?

Jak to co ma zrobić? Docenić, że jej facetowi chce się pójść do sklepu z bielizną lub do sex shopu, wybrać fason i za to zapłacić! Cieszyć się, że wciąż wzbudza w nim pożądanie i że on chce się z nią kochać. A jeśli ona podejrzewa, że partner tak naprawdę chce iść do łóżka z koronkowymi różowymi majteczkami, a nie z nią? Trzeba popatrzeć na taki prezent w kontekście związku. Jeśli on dba o partnerkę, jej  satysfakcję w łóżku i o ich związek, to takie obawy mogą świadczyć, że kobieta ma problem nie tyle z facetem, ile ze sobą. Bo dlaczego nie potrafi zaakceptować rzeczywistości, w której normalną koleją rzeczy jest, że w związku z czasem spada namiętność i fascynacja? I że temperaturę w sypialni trzeba podtrzymywać? Po kilku latach to normalne, że nagie ciało partnerki czy partnera budzi mniejszy entuzjazm. Tak działa habituacja, inaczej – przyzwyczajenie do bodźców, proste prawo psychologiczne. Po kilku wspólnych latach po prostu potrzebujemy coraz więcej dodatkowych podniet. Jeśli mężczyzna przynosi swojej kobiecie seksowną bieliznę, to chce zapobiec nudzie w sypialni, pokazuje, że zależy mu na fajnym seksie.


Dodał(a): Dorota Sędek , Środa 14.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karolina5265
Lubicie koronkowe majtki czy są według Was niewygodne? Ja właśnie do takich próbuję się przyzwyczaić. Mam nadzieję, że dam radę i nie będzie większych kłopotów z nimi.
Dodano: 2018-03-08 00:47:31 Zgłoś nadużycie
runa
Seksowna bielizna to podstawa, każda kobieta powinna ją nosić codziennie , dla samej siebie ;) W końcu nie wiadomo kiedy może zdarzyć się jakaś okazja na http://www.live-sex.pl ;)
Dodano: 2012-04-02 11:17:24 Zgłoś nadużycie