Dopada Cię smutek po seksie? Zobacz, dlaczego!

Ta dolegliwość dotyczy co trzeciej kobiety! Dlaczego po satysfakcjonującym zbliżeniu dopada nas niepokój i rozdrażnienie?

iStock_19029495_MEDIUM.jpg

Badania przeprowadzone w Australii i opublikowane w “International Journal of Sexual Health”, wykazały że aż 39 % kobiet zmaga się ze stanami depresyjnymi po seksie. Emocje te są zazwyczaj oderwane od miłości do partnera. Proces ten wydaje się dziwny- w końcu po osiągnięciu orgazmu nasz organizm wypełniają enforfiny, dzięki którym powinnyśmy czuć się szczęśliwe. Jednak nie każda kobieta ma to szczęście…


Dysforia po stosunku- czym jest i jak sobie z nią radzić?

Smutek i płacz po zbliżeniu z ukochanym to nic innego jak post-coital-tristesse (PCT). Jest to dysfunkcja występująca podczas ostatniej fazy stosunku seksualnego (fazy odprężenia). Sama w sobie jest zaliczana do głównych objawów depresji. Pod jej wpływem kobieta staje się rozdrażniona, smutna i wybuchowa. Jeżeli Ty również po seksie odczuwasz irytację, ból i rozdrażnienie, prawdopodobnie zaliczasz się do grona osób cierpiących z powodu PTC…


Dlaczego ja?

Główną przyczynę PTC może stanowić doświadczenie przemocy w dzieciństwie. Inne czynniki to między innymi religia, która powoduje poczucie winy, a także uwarunkowania biologiczne. Narażone na PTC są także osoby ze skłonnościami do uzależnienia od seksu. Potrzeby seksualne takich osób są nieco większe, dlatego po stosunku mogą odczuwać niedosyt. Za nieprzyjemne uczucia mogą być także odpowiedzialne zmiany hormonalne czy trudna sytuacja życiowa.


Co robić?

Przede wszystkim nie obwiniaj się! Smutek, jaki odczuwasz po seksie, to dość powszechne zjawisko. Spróbuj zastanowić się, jak czujesz się ze sobą i czego tak naprawdę potrzebujesz do szczęścia. Dzięki temu dowiesz się, jakie jest źródło Twoich uczuć. Pomóc może także szczera rozmowa z partnerem. Być może powinniście wybrać się do specjalisty? Zawsze jednak pamiętaj, że Twoje szczęście i zdrowie są bardzo ważne- zawalcz o nie właśnie dla siebie!

Zdjęcie: iStockDodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 28.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×