Jak wygrać z HIV?

Jak dotąd tylko 9% Polaków chciało przekonać się, czy jest zakażonych HIV. Tak niewielki odsetek może być zarówno rezultatem niskiej świadomości zagrożenia wirusem, jak i przekonaniem, że HIV to wyrok i lepiej nie znać go zbyt wcześnie. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie.

Jak wygrać z HIV?

Jak wygrać z HIV?

Nie opracowano dotąd szczepionki, która chroniłaby nas przed HIV  ale medycyna w walce z wirusem powoli zyskuje przewagę między innymi przy pomocy coraz lepszych leków antyretrowirusowych. Dlatego odpowiednio wcześnie wykryte zakażenie daje szanse na długie życie w dobrym zdrowiu.


Aby zakażony mógł cieszyć się dobrą formą przez długie lata, powinien być pod stałą opieką lekarza specjalisty chorób zakaźnych, który będzie monitorował stan jego zdrowia i w odpowiednim momencie włączy leczenie lekami anyretrowirusowymi (tzw. terapia ARV).

Kliknij i zobacz, jak skutecznie się zabezpieczać! 


Terapia ARV nie usuwa wirusa z organizmu, ale pozwala obniżyć poziom wiremii (stężenie lub ilość wirusa we krwi) i wzmocnić nadszarpnięty układ immunologiczny – wyjaśnia dr n. med. Ewa Siwak, specjalista chorób zakaźnych.
(Prawie) normalne życie


Osoba zakażona HIV może nadal pracować, cieszyć się swoją pasją, spotykać ze znajomymi, podróżować, a nawet uprawiać bezpieczny seks (również ze zdrowymi partnerami). Słowem – może prowadzić niemal zupełnie normalne życie. Jednak w trosce o zdrowie partnera lub partnerki seksualnej każdy stosunek płciowy z zakażoną osobą powinien być zabezpieczony za pomocą prawidłowo użytej prezerwatywy.


Zakażona kobieta przy odpowiedniej profilaktyce i właściwym leczeniu ma niemal 100% szans na urodzenie zdrowego dziecka. Szczęśliwym tatą zdrowego dziecka może zostać również mężczyzna zakażony wirusem. –  Zapłodnienie drogą inseminacji dokonuje się po oczyszczeniu nasienia z wirusa (tzw. odwirowaniu) – tłumaczy dr Ewa Siwak.
W Polsce terapia ARV jest w 100% refundowana z budżetu państwa, nawet w przypadku osób, które nie są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia.


Warto wiedzieć…


Szacuje się, że w Polsce żyje około 30-35 tys. osób zakażonych HIV, jednak większość z nich (być może nawet 70%) nie wie o swoim zakażeniu, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia samych zakażonych, jak i ich partnerów i partnerek seksualnych. Tymczasem życie z osobą zakażoną HIV świadomą swojej choroby jest zupełnie bezpieczne, o ile nie dochodzi do kontaktu z materiałem zakaźnym.

Kliknij i poznaj mity i fakty o HIV!


Materiałem zakaźnym jest przede wszystkim krew, wydzieliny płciowe ( sperma, ejakulat, wydzielina z pochwy ), nasienie oraz płyny ustrojowe chorego, a także pokarm kobiecy  – zaznacza dr Ewa Siwak. – Zatem niemożliwe jest zarażenie się wirusem poprzez zwykły "domowy kontakt", a więc dotyk, wspólne korzystanie z toalety, tych samych naczyń czy sztućców, itp.


Sprawdź się!


Test w kierunku HIV najlepiej wykonać w jednym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (adresy na www.aids.gov.pl
). Punkty te zatrudniają wykwalifikowanych doradców, którzy służą wsparciem i poradą co do dalszego postępowania w przypadku wykrytego zakażenia.

Wczesne wykrycie zakażenia HIV – najlepiej jeszcze w czasie, kiedy nie daje żadnych objawów – daje szanse na długie życie i umożliwia ochronę partnera lub partnerki seksualnej przed zakażeniem.


Więcej informacji na profilu na Facebooku!


Artykuł powstał w ramach kampanii "ABC seksu w obrazkach" współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa.

Foto: Thonkstock


Dodał(a): Bogumiła Grassmann , Poniedziałek 05.11.2012 (aktualizacja: 2012-11-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
runa
nawet nie chce myślec jaka bym była wściekła jak by mnie ktoś zaraził
Dodano: 2013-02-04 14:15:21 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×