Jaką metodę antykoncepcji wybrać przy pierwszym razie?

Pierwszy raz jest bardzo stresujący dla kobiety, więc warto chociaż nie martwić się o zajście w niechcianą ciążę. W tym celu należy wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Sprawdźcie, w co w tym temacie radzą specjaliści.

Jaką metodę antykoncepcji wybrać przy pierwszym razie?

Jaką metodę antykoncepcji wybrać przy pierwszym razie?


Badania pokazują, że na swój pierwszy stosunek seksualny młodzi ludzie często decydują się średnio około 17 roku życia. Zapytani o trzy najważniejsze warunki, które powinny zostać spełnione, aby doszło do "pierwszego razu", wymieniają przede wszystkim dojrzałość, która objawia się tym, że człowiek wie czego chce i jest na to świadomie zdecydowany. Drugim warunkiem jest posiadanie odpowiedniego partnera seksualnego, przy którym można czuć się swobodnie, a trzecim przygotowanie odpowiedniej formy antykoncepcji. Jednak badania przeprowadzone w ramach raportu "Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014" pokazały, że ten ostatni warunek jest najczęściej pomijany.
Jedną z pierwszych form kontaktów seksualnych podejmowanych przez młodych ludzi jest petting. Średnio o 2 lata wyprzedza stosunek seksualny. Blisko 40% kobiet i mężczyzn przyznaje, że uprawiało petting pomiędzy 13 a 15 rokiem życia. "Ten rodzaj kontaktu seksualnego pozwala partnerom oswoić się ze swoją cielesnością, bez obaw związanych z ryzykiem zajścia w niepożądaną ciążę - podkreśla seksuolog Michał Pozdał.

Obawa przed nieplanowaną ciążą towarzyszy pierwszym kontaktom seksualnym, ponieważ młodzi decydując się na współżycie nie dbają o właściwe zabezpieczenie. Dlaczego tak jest? Lekarze i seksuolodzy podkreślają, że wynika to z braku wiedzy o antykoncepcji, strachu przed pójściem do ginekologa, przekonania o prawdziwości wielu mitów oraz zaniżania ryzyka i naiwnego myślenia, że "mi to się nie przydarzy". Z moich obserwacji wynika, że młodzi zbyt mało znają swoją fizjologię, cykl menstruacyjny, niewiele wiedzą o antykoncepcji. Są przekonani, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę i że nie zdarzy się to podczas pierwszego razu, a stosunek przerywany jest wystarczającą formą antykoncepcji. Oczywiście wszystkie te przekonania są błędne – podkreśla lekarz ginekolog dr Grzegorz Południewski.

Powodem braku skutecznej antykoncepcji może być fakt zbyt małej świadomości młodych ludzi o tym, że mogą oni stosować metody hormonalne. Według WHO i wszelkich standardów medycznych nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej u młodych dziewczyn, które zakończyły wzrost kostny. Ponadto antykoncepcja hormonalna, którą może zalecić lekarz w młodym wieku, daje kobiecie dużo korzyści zdrowotnych w przyszłości, np. zmniejsza ryzyko stanów zapalnych, torbieli i guzów jajnika oraz rozwoju endometriozy.

Nie da się też ukryć, że dużym problemem jest wciąż niska świadomość dostępnych metod antykoncepcji. Młodzi rozpoczynając współżycie często myślą, że mają do wyboru tylko prezerwatywę oraz pigułkę. Nie są świadomi, że istnieją jeszcze jakiekolwiek inne skuteczne środki. Jak podkreśla seksuolog Michał Pozdał, autor raportu "Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014", nowoczesne metody antykoncepcji takie jak pierścień antykoncepcyjny, plaster czy implant nie funkcjonują jeszcze w zasobach pojęciowych młodych osób.

Jaką metodę antykoncepcji wybrać przy pierwszym razie?

Jaką metodę antykoncepcji wybrać przy pierwszym razie?


Co z tą antykoncepcją?

Bez najmniejszego sensu są próby stosowania przez młodą dziewczynę, która nie ma jeszcze regularnych cykli, metod okresowej abstynencji. Sporym ryzykiem może okazać się także używanie wyłącznie prezerwatywy, gdyż może dojść do jej uszkodzenia. Wskazane jest stosowanie dodatkowej skuteczniejszej metody antykoncepcji - podkreśla dr Południewski.

Pierwszemu stosunkowi zawsze towarzyszy duży stres. Kobieta obawia się bólu związanego z przerwaniem błony dziewiczej, mężczyzna natomiast boi się czy będzie miał erekcję lub czy sprosta oczekiwaniom partnerki. Dobrze dobrana i właściwie zastosowana metoda antykoncepcji może zapewnić poczucie spokoju podczas aktu seksualnego i komfort, że w następstwie nie przydarzy się nieplanowana ciąża lub choroby przenoszone drogą płciową.

Co jest ważne przy doborze pierwszej antykoncepcji?

•    Przede wszystkim warto udać się do ginekologa, który przeprowadzi wywiad, stosowne badania, odpowie na pytania i zaproponuje metodę antykoncepcji potencjalnie najlepszą dla kobiety, biorąc pod uwagę jej zdrowie i oczekiwania. Jeśli wizyta u ginekologa ma nastąpić przed 18 rokiem życia, można odbyć ją tylko za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

•    Dobór antykoncepcji jest zawsze indywidualny. Istotne jest, aby antykoncepcja oprócz skuteczności i bezpieczeństwa, zapewniała kobiecie także wygodę stosowania oraz dopasowanie do stylu życia.

•    W przypadku metody hormonalnej czasami jej wybór odbywa się na zasadzie prób i błędów. Po rozpoczęciu stosowania nowej metody, należy monitorować tolerancję leku. Obecnie jest wiele preparatów, i każdy z nich może wywoływać inne objawy i samopoczucie. Jeśli po rozpoczęciu stosowania zaleconej metody wystąpią dolegliwości, kobieta powinna rozważyć z lekarzem zmianę.

•    Dobierając antykoncepcję hormonalną mamy już do wyboru obok tradycyjnej pigułki, wiele nowoczesnych metod antykoncepcji hormonalnej, które odróżnia droga podania. Są to pierścienie antykoncepcyjne stosowane raz w miesiącu lub plaster przyklejany na skórę raz w tygodniu, oraz wieloletnie metody hormonalne tj. implant antykoncepcyjny lub wkładka wewnątrzmaciczna. Jedyną formą antykoncepcji hormonalnej, której nie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia u młodych kobiet są zastrzyki działające kilka miesięcy.

•    Według zaleceń PTG przy doborze antykoncepcji hormonalnej wystarczy zrobić badanie ginekologiczne, przeprowadzić pełny wywiad dotyczący chorób występujących w rodzinie, przede wszystkim w kierunku chorób zakrzepowych, bo jest to pewne ryzyko szczególnie w pierwszym okresie stosowania antykoncepcji. Można zrobić dodatkowo badania pewnych wad układu krzepnięcia tzw. czynnik Leiden, który powinno się oznaczać u kobiet, u których w rodzinnie występują zakrzepice. Są to jednak drogie badania, dlatego lekarze zalecają je tylko w takich sytuacjach, kiedy występuje zagrożenie. Inne zalecane standardowo badania przed doborem antykoncepcji to cytologia i USG.


Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl/ Mat. prasowe
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 14.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×