Jakie są najpopularniejsze metody antykoncepcji?

Mamy ich sporo do wyboru, lecz niektóre cieszą się szczególnym "wzięciem". Z których korzystacie?

Jakie są najpopularniejsze metody antykoncepcji

Zastanawiasz się nad wyborem skutecznej metody antykoncepcji? Zobacz, jakie są najczęściej wybierane i na czym polegają.

Tabletki antykoncepcyjne


Najpopularniejszą postacią antykoncepcji hormonalnej są tabletki, które należy zażywać codziennie o tej samej porze. Dostępne na rynku pigułki są dzielone na jedno i dwuskładnikowe. Tabletki jednoskładnikowe bazują na jednym hormonie, progestagenie. Działanie pigułki polega na zwiększeniu gęstości śluzu szyjki macicy, który blokuje ruch plemników. Pigułki dwuskładnikowe, poza progestagenem, zawierają również estrogen. Zażywa się je przez okres 21 dni, po czym następuje przerwa trwająca 7 dni.

Zobaczcie także: Sposoby antykoncepcji naturalnej

Plastry antykoncepcyjne


Plastry antykoncepcyjne szybko stały się prawdziwym hitem. Należy je przykleić na gołą skórę w miejscu, w którym nie będą one nadmiernie narażone na odklejenie się, na przykład na pośladkach lub łopatkach. Plastry stopniowo uwalniają odpowiednią dawkę hormonów, dzięki czemu nie są one zagrożeniem dla wątroby. W cyklu trzeba zastosować 3 plastry, każdy z nich starcza na tydzień. Później, niezbędna jest tygodniowa przerwa. Jedną z największych zalet plastrów jest brak konieczności pamiętania o regularnym zażywaniu, jak w przypadku pigułek.

Zobaczcie także: Czy kobiety, które przyjaźnią się z facetami częściej uprawiają seks?

Krążki dopochwowe


Pierścień dopochwowy aplikowany jest raz w miesiącu na czas 3 tygodni. Po tym okresie należy go wyjąć, by umożliwić wystąpienie krwawienia. Aplikacja krążka może zostać wykonana samodzielnie, nie wymaga pomocy lekarza, ale niektóre osoby obawiają się, że mogą to wykonać niepoprawnie. Krążek, podobnie jak plaster hormonalny, stopniowo uwalnia dawkę hormonów, która jest mniejsza niż ta zawarta w tabletkach. Pierścień wkładany do pochwy jest niewielki, najczęściej jego średnica wynosi około 5 cm, dlatego nie powinien powodować jakiegokolwiek dyskomfortu. Krążki trzeba zastosować w pierwszym dniu cyklu.

Prezerwatywy


To najłatwiej dostępna metoda antykoncepcji. Prezerwatywy nabędziemy praktycznie w każdym sklepie, ale najlepiej je nabywać w aptece. Kondomy zabezpieczają przed przedostaniem się plemników do szyjki macicy. Dodatkowo można przy nich zastosować środki plemnikobójcze.

Zobaczcie także:Foto: ShutterstockDodał(a): Natalia , Czwartek 17.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
jacka
Dobrą metodą są plastry, na pewno jest to wygodne bo plastry zmieniamy co 7 dni, przez ten czas dobrze trzymają się skóry, tylko każdy nowy plaster trzeba docisnąć do skóry przez 30 sek. Ja mam Lisvy, te są małe, okrągłe i przezroczyste , bardzo mało widoczne.
Dodano: 2016-03-21 21:30:43 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×