Kalendarzyk dni płodnych

Dzięki skorzystaniu z kalendarzyka dni płodnych, będziesz miała możliwość skutecznie zaplanować lub wyeliminować zajście w ciążę. Zobacz, na czym dokładnie polega ta metoda.

Kalendarzyk dni płodnych

Kalendarzyk dni płodnychSłyszałaś o kalendarzyku małżeńskim? To jedna z wielu metod antykoncepcji, którą masz do wyboru. W przeciwieństwie do np. tabletek antykoncepcyjnych czy plastrów, technika ta nie niesie za sobą żadnego ryzyka objawów niepożądanych, takich jak tycie czy powstawanie przebarwień, na które uskarża się wiele kobiet.

Niestety, stosowanie kalendarzyka dni płodnych jako formy zabezpieczenia się przed ciążą nie daje 100% pewności. Zresztą tak jak większość metod antykoncepcyjnych. Jednak, jeżeli starasz się o dziecko, również możesz skorzystać z tej metody i sprawdzić, w jakie dni masz największe szanse na zapłodnienie.

Jak się kochać, by mieć dziecko?

Jak się kochać, by mieć dziecko

Miesiąc z życia kobiety

Jak wyznaczyć dni płodne?

Cykl owulacyjny każdej kobiety trwa ok. 28 dni. Wyznaczany jest zawsze od pierwszego dnia, w którym pojawiła się miesiączka. Cykl owulacyjny kończy się w ostatnim dniu przed terminem kolejnego krwawienia. Jeżeli chciałabyś prawidłowo i skutecznie poznać swój organizm, warto, abyś założyła swój własny "kalendarzyk", w którym skrupulatnie będziesz odnotowywać pojawienie się miesiączek. Dzięki temu, niemalże stuprocentowo będziesz wiedziała, w których dniach jesteś płodna. W zależności od potrzeb - będziesz mogła zrezygnować ze współżycia płciowego, lub wręcz przeciwnie - podjąć razem ze swoim partnerem starania o dziecko.

W każdym cyklu kobiety pojawia się jedynie kilka dni, w których staje się ona płodna. Tymi dniami są 3 dni przed owulacją i 2 dni po jajeczkowaniu. Warto również zaznaczyć, że komórka jajowa może zostać zapłodniona maksymalnie do doby od momentu jej uwolnienia. Z kolei plemniki są w stanie "przetrwać" w ciele kobiety przez ok. 2-3 doby.


Poznaj niecodzienne metody antykoncepcji!


Kalendarzyk dni płodnych

Kalendarzyk dni płodnych


Na podstawie powyższych informacji, nasuwa się prosta refleksja. Jeżeli zależy Ci na zajściu w ciążę, powinnaś zadbać o to, aby plemniki znalazły się w pobliżu uwolnionego jajeczka. Jeżeli jednak nie planujesz w najbliższym czasie powiększenia rodziny, w tym czasie zrezygnuj ze współżycia lub zastosuj inne zabezpieczenie, np. prezerwatywę.

Wybierz odpowiednią dla siebie metodę antykoncepcji!

Pamiętaj również, że z opisanej metody antykoncepcji (kalendarzyka dni płodnych) powinny korzystać jedynie kobiety, które mają regularne cykle miesiączkowe. Istnieje bowiem szereg czynników, które mogą zaburzyć jego naturalny przebieg. Do najważniejszych z nich zaliczamy: stany zapalne, przeziębienia, grypę oraz zmiany klimatyczne.


Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Kalendarzyk dni płodnych

Kalendarzyk dni płodnychTekst: Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk

Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: Thinkstock

Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Piątek 31.08.2012 (aktualizacja: 2013-05-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
runa
po co to liczyc jak można się zabezpieczać tabletki na prawde nie są takie złe
Dodano: 2012-11-23 09:03:56 Zgłoś nadużycie
Anonim
nie wiem, czy naprawdę mogłabym mu zaufać:P
Dodano: 2012-08-31 09:11:07 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×