Nowoczesna antykoncepcja po porodzie

Po przyjściu na świat dziecka na pewno niejedna z Pań zastanawia się, jak odpowiednio zabezpieczyć się przed przedwczesnym przyjściem następnej. Mamy dla Was informacje na temat nowoczesnych metod antykoncepcji.

Nowoczesna antykoncepcja po porodzie

Nowoczesna antykoncepcja po porodzie


Mówiąc o tym, że niejedna z Was zastanawia się nad skuteczną antykoncepcją z pewnością nie chcemy Was przekonywać do posiadania np. jednego dziecka, lecz chodzi tutaj o sam fakt, że po jednym porodzie chcemy mieć chwilę wytchnienia od kolejnej ciąży. Wtedy też zazwyczaj pojawiają się myśli o tym, jak skutecznie się zabezpieczyć, a jednocześnie po co sięgnąć, kiedy sytuację komplikuje karmienie piersią.

Długoterminowe rozwiązania antykoncepcyjne można zastosować już od 6-go tygodnia po porodzie. Co ważne, nowoczesna długoterminowa antykoncepcja nie zawierająca estrogenów nie ma wpływu ani na laktację, ani na rozwój dziecka, dlatego mogą ją stosować nawet mamy, które karmią piersią. – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik - Najnowsze metody długoterminowe są dyskretne i wygodne, gdyż mogą być stosowane przez kilka lat, dzięki czemu zabiegana i zmęczona mama nie musi pamiętać na co dzień o antykoncepcji.  Antykoncepcja długoterminowa jest bardzo popularna na świecie – na przykład w Finlandii już co piąta kobieta stosuje długoterminowe rozwiązania. - dodaje dr Południewski.

Nowoczesne długoterminowe metody antykoncepcyjne wyróżnia najwyższa skuteczność oraz długi czas działania bez każdorazowej aplikacji (co dzień/co tydzień/co miesiąc). Rozwiązania te są polecane szczególnie kobietom, które przez dłuższy czas nie planują zajść w ciążę. Jeśli natomiast rodzice zapragną ponownego powiększenia rodziny, rezygnacja z tego sposobu kontroli urodzeń możliwa jest praktycznie w każdym momencie. Do metod długoterminowych należą: wkładka wewnątrzmaciczna "miedziana", wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna i implant podskórny.

Wkładka wewnątrzmaciczna z dodatkiem miedzi to najstarsza z metod długoterminowych. Mają one różne kształty, a wykonane są z elastycznego plastiku i miedzi. Ich skuteczność jest wysoka (ok. 94-95 proc.). Wkładki miedziane niosą za sobą ryzyko nasilenia miesiączek. Zakładane są przez lekarza na okres 3-10 lat.

Wkładki hormonalne zawierają tylko jeden hormon - progestagen, dzięki czemu są metodą odpowiednią dla kobiet, które obawiają się ryzyka związanego z przyjmowaniem estrogenów, w tym zakrzepicy. Systemy mają postać około 3 cm wkładek w kształcie litery T, które lekarz wprowadza do macicy na okres 3-5 lat. Kobieta może w dowolnym momencie usunąć wkładkę u lekarza. W ciążę można zajść już w następnym cyklu po usunięciu systemu. Zawiera on tak niewielką ilość hormonu, że dopuszcza się jego stosowanie przez mamy karmiące piersią. Wkładki zabezpieczają przed ciążą bez względu na wagę kobiety czy obecność problemów jelitowo-żołądkowych.

Implant podskórny to niewielki pręcik (ok. 4 cm) zawierający jeden hormon, który wszczepiany jest w znieczuleniu miejscowym pod powierzchnię skóry wewnętrznej części ramienia. Hormon uwalniany jest przez 3 lata, po czym należy go usunąć chirurgicznie. Metoda ta działa poprzez zahamowanie jajeczkowania i zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do tego narządu. Podobnie jak hormonalny system wewnątrzmaciczny jest odwracalna. Badania wykazały zmniejszenie bolesności krwawień miesiączkowych.

Metody długoterminowe stanowią alternatywę dla przemęczonych i zapracowanych mam, których życie po narodzinach dziecka zazwyczaj przechodzi rewolucję. Dzięki najnowszym rozwiązaniom można zapomnieć o antykoncepcji na długi czas i w pełni cieszyć się macierzyństwem. Wyboru metody antykoncepcji należy dokonać z lekarzem ginekologiem na podstawie wywiadu i odpowiednich badań ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań do stosowania poszczególnych produktów.


Źródło: Mat. prasowe/ MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 06.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Nataszka
Mam wkładkę hormonalną Levosert z progestagenem i mogę bezpiecznie karmić piersią. Zdecydowalam się na wkładkę ze względu na długoterminowe zabezpiecznie, bo zakłada się ją na kilka lat - wiem, że obecnie nie moge pozowlić sobie na kolejne dziecko tak szybko. Poza tym taka wkładka to też duża wygoda.
Dodano: 2016-06-24 16:19:36 Zgłoś nadużycie
Anonim
A czy wiecie, że w XXI wieku wiele kobiet wierzy, że karmienie piersią działa antykoncepcyjnie! Sama znam kilka efektów tej antykoncepcji;))
http://portalzdrowiaseksualnego.pl/osiemnascie/karmienie-piersia-jako-metoda-antykoncepcyjna/
Dodano: 2014-12-02 10:04:34 Zgłoś nadużycie
Anonim
Szkoda, że mówiąc o nowoczesnej antykoncepcji, nie pisze się że powinna być ona, zdrowa, bez wpływu na zdrowie, ekologiczna i skuteczna. Szkoda, że nie wspomniano o udarach i mikroudarach, zakrzepicy i inncych powikłaniach, które występują po antykoncepcji hormonalnej. Są też inne nowoczesne metody o których się oczywiście nie pisze.
Dodano: 2014-11-25 10:10:08 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×