Pigułka "dzień po" będzie dostępna w aptece bez recepty?

Ostatnio w mediach bardzo głośno zrobiło się na temat tak zwanej pigułki "dzień po". Wielkie dyskusje wywołało ostatnie postanowienie Komisji Europejskiej na temat tej formy antykoncepcji. W Polsce również zajdą zmiany związane z tą decyzją.

pigułka dzień po.jpg

Pigułka "dzień po" będzie dostępna w aptece bez recepty?

Niedawno Komisja Europejska podjęła decyzję o tym, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej tabletki potocznie nazywane "dzień po", które mają zapobiec niechcianej ciąży, będą sprzedawane bez recepty.

Co prawda Komisja ostateczną decyzję każdemu państwu, jednak to raczej tylko formalność. Tabletki te nie zostaną dopuszczone jedynie w państwach, w których antykoncepcja jest całkowicie zakazana, pozostałe raczej bez większych oporów zastosują się do zaleceń Komisji Europejskiej. Co to oznacza dla nas? To, że i w Polsce już niedługo, będzie można dostać tabletki bez recepty.

 

- Dotąd pigułka była dostępna w Polsce na receptę i nie widzieliśmy powodu zmieniać tego stanu rzeczy. Jednak w nowej sytuacji prawnej temat przestał istnieć. Pigułka wchodzi jako lek bez recepty na terenie całej Unii, chyba że wykluczymy kraje, w których antykoncepcja jest całkowicie zakazana. Musimy jeszcze sprawdzić pod względem prawnym, czy te partie leków, które już zostały dopuszczone na polski rynek, można sprzedawać bez recepty. To jest kwestia jeszcze kilku dni analiz. - mówi Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann w rozmowie z dziennikarzami "Dzień Dobty TVN".

Do tej pory trzeba było uzyskać receptę od lekarza, co zniechęcało wiele kobiet i sprawiało, że nie chciały sięgać po tę formę antykoncepcji. Teraz ma się to zmienić, gdyż dostęp będzie znacznie łatwiejszy.

Choć dyskusje o słuszności nie cichną, decyzje zapadły. Wśród negatywnych komentarzy słychać obawy o to, że taka forma antykoncepcji będzie teraz nadużywana i nie przyniesie wcale pożytku, a wiele kobiet będzie ich używać nierozważnie, czym sobie zaszkodzi. Nie brak jednak także kobiet, które cieszą się z nowych przepisów i uważają, że w końcu same mogą decydować o tym jakie decyzje podejmują.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 14.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×