Plaster antykoncepcyjny – o co w tym wszystkim chodzi?

Antykoncepcja to dziedzina życia, która bardzo często przeżywa (r)ewolucje. Nie tylko dlatego, że powstają nowe metody, o których jeszcze 20 lat temu „nie śniło się filozofom”, ale także dlatego, że zachodzą duże zmiany w zakresie już istniejących metod. Jedną z takich nowoczesnych metod jest plaster antykoncepcyjny. Co o nim wiemy? Ile wiemy na pewno, z naukowych źródeł? Ile się domyślamy, a ile dopowiadamy? Dla wszystkich spragnionych rzetelnej wiedzy prezentujemy kompendium wiedzy wszelakiej (w 13 punktach) na temat plastrów antykoncepcyjnych.

plasterantymain.jpg

1. Jak działają plastry?

Działanie plastrów antykoncepcyjnych nie jest skomplikowanym mechanizmem. Zawarte w plastrze hormony przenikają przez skórę do naczyń krwionośnych, a następnie wraz z krwią docierają do narządów docelowych. Z plastra antykoncepcyjnego naklejonego na skórę w sposób ciągły wydzielane są hormony, które przenikają do krwiobiegu i hamują owulację. Dzięki nim komórka jajowa nie jest uwalniana z jajnika, a tym samym zapłodnienie nie jest możliwe. Dodatkowo, wydzielane hormony wpływają na zagęszczenie śluzu szyjkowego, a w tak zmienionym środowisku żywotność plemników jest obniżona. 


2. Jak wygląda nowoczesny plaster antykoncepcyjny?

Innowacyjna antykoncepcja transdermalna ma postać małych, okrągłych, przezroczystych plastrów. 


3. Jak często trzeba zmieniać plastry?

Plastry nakleja się samodzielnie w wybranym dniu tygodnia i nosi przez 7 kolejnych dni. 


4. Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny?

Plaster antykoncepcyjny można nakleić w jednym z trzech miejsc na skórze: na ramieniu, brzuchu lub na pośladkach. Nie wolno naklejać plastra na piersiach! Najlepiej wybrać miejsce, w którym plaster nie będzie zahaczał o ubranie. Bardzo ważne jest także to, by nie przyklejać plastra dwa razy z rzędu w dokładnie to samo miejsce − po odklejeniu jednego plastra, drugi przyklej kilka centymetrów obok/powyżej/poniżej. Wybór miejsca, w którym naklejony zostanie plaster antykoncepcyjny nie jest przypadkowy. Jest to rozwiązanie podyktowane wynikami badań klinicznych – pokazały one, że właśnie w tych trzech miejscach, w dolnych partiach brzucha, nad pośladkami i na ramionach, wchłanianie hormonów jest najlepsze.


5. Czy plastry są skuteczne? 

Skuteczność każdej metody antykoncepcyjnej sprawdza się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla. Wskaźnik podaje ile kobiet (na 100 badanych) zaszło w ciążę, stosując daną metodę. Im niższy wskaźnik, tym metoda jest skuteczniejsza (np. wskaźnik = 5 oznacza, że 5 kobiet na 100, które stosowały tę metodę, zaszło w ciążę). Dla plastrów wskaźnik Pearla wynosi od 0,4, co oznacza, że jest to metoda wysoce skuteczna. 


6. Jak przygotować skórę do przyklejenia plastra?

Po dokonaniu wyboru miejsca przyklejenia plastra (pośladki, dolne partie brzucha, ramiona) należy zatroszczyć się o to, by skóra była odpowiednio przygotowana na przyklejenie plastra. Co to znaczy? To znaczy, że skóra musi być czysta i sucha. Po kąpieli koniecznie trzeba odczekać min. 15 minut (po wytarciu się ręcznikiem), aby skóra nie była wilgotna. Ponadto nie wolno przyklejać plastra w miejsca podrażnione i uszkodzone – skóra musi być zdrowa, niepodrażniona i nieowłosiona.


7. W jaki sposób należy przechowywać plastry?

Plaster antykoncepcyjny nie powinien być przechowywany w lodówce! Plastry antykoncepcyjne należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu suchym i zacienionym. Przechowywanie plastra w lodówce może obniżyć jego skuteczność. Nie wolno zamrażać plastra! Plaster antykoncepcyjny to wyrób medyczny, który ma określoną datę ważności. Zamrażanie plastra nie pomoże przedłużyć jego przydatności do stosowania, a może poważnie osłabić jego działanie lub po prostu go uszkodzić.


8. Czy plaster wpływa na układ pokarmowy? 

Działanie plastrów antykoncepcyjnych polega na tym, że z plastra uwalniane są hormony, które przenikają przez skórę do naczyń krwionośnych, a następnie wraz z krwią docierają do narządów docelowych. Ta metoda umożliwia omijanie przewodu pokarmowego, a niższa dawka hormonów zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nudności i wymiotów.


 9. Czy po plastrach wzrasta waga? 

Często użytkowniczki plastrów antykoncepcyjnych obawiają się, że po rozpoczęciu korzystania z antykoncepcji hormonalnej, ich masa ciała wzrośnie. Niesłusznie – podczas badań klinicznych nad skutecznością i działaniem innowacyjnych plastrów antykoncepcyjnych nie zaobserwowano wzrostu masy ciała u pacjentek stosujących właśnie tę nowoczesną metodę. Dotychczasowa właściwa dieta i aktywność fizyczna w połączeniu z plastrami to trio przyjazne dla kobiecej sylwetki. 

10. Czy plastry wpływają na menstruację? 

Innowacyjne plastry antykoncepcyjne pełnią jeszcze jedną istotną funkcję – regulują i kontrolują cykl menstruacyjny. Dzięki stałemu poziomowi dostarczanych do organizmu hormonów, krwawienia miesiączkowe nie są zbyt obfite – ten fakt może szczególnie ucieszyć kobiety, które mają obfite krwawienia lub niedokrwistość, a także te, które uskarżają się na krwawienia w trakcie cyklu. Ponadto, dzięki „uśpieniu” działania jajnika, antykoncepcja zapobiega tworzeniu się torbieli czy namnażaniu się komórek nowotworowych.


11. Kosmetyki a plaster. Czy można je stosować? 

W miejscu, w którym będzie przyklejony plaster nie należy stosować żadnych kremów, balsamów, maści ani leków działających miejscowo.  Należy zwrócić uwagę także na skład kosmetyków do kąpieli – olejek arganowy zawarty w wielu żelach pod prysznic, mleczkach czy balsamach może negatywnie wpłynąć na przyleganie plastra do skóry.


12. Czy stosowanie antykoncepcji wpływa na libido?

Dość często można się spotkać z poglądem, że metody hormonalne − antykoncepcja transdermalna czy doustna − mogą mieć negatywny wpływ na kobiece libido. Nie jest to do końca prawda. Warto pamiętać, że reaktywność seksualna jest kształtowana przez liczne czynniki biologiczne, psychologiczne, relacyjne oraz kulturowe. Niebagatelne znaczenie mają też stan zdrowia, stosowane leki (np. przeciwdepresyjne, uspokajające i nasenne, moczopędne, czy obniżające ciśnienie tętnicze), kondycja psychiczna (stres, przemęczenie, nastrój) oraz sytuacja w związku i perspektywy życiowe.


13. Jakie znaczenie ma antykoncepcja dla jakości związku?

Ze stosowania antykoncepcji wynika szereg korzyści psychologicznych. Pozwala obojgu partnerów czuć się komfortowo podczas seksu, bez obaw o nieplanowaną ciążę, co ma szczególne znaczenie dla kobiet, których konsekwencje niezabezpieczonego seksu dotykają najbardziej.

Stosowanie metody antykoncepcji dopasowanej do potrzeb kobiety, może podnosić jej poczucie bezpieczeństwa 
w związku i zapewnić jej poczucie, że poprzez kontrolę własnej płodności może aktywnie wpływać na swoje życie. Wygoda związana ze stosowaniem antykoncepcji i spokój, jaki daje świadomość ciągłego zabezpieczenia przekładają się na poprawę relacji z partnerem, częstotliwość odbywanych stosunków, otwartość na eksperymenty i wzrost pewności siebie. Tym samym antykoncepcja może wpłynąć pozytywnie na ogólny poziom zadowolenia ze związku.

Artykuł powstał we współpracy z organizatorem kampanii

"Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji".

zdjęcie: Shutterstock  Dodał(a): Blanka Kaczmarek , Piątek 05.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×