Powrót do seksu po ciąży

Dzieci biorą się z seksu, ale często też nam go odbierają.Najmniej świadomi są tego młodzi rodzice, zwykle zaskoczeni faktem, że rozpoczynanie współżycia zaraz po porodzie nie jest łatwe − choć bardzo ważne dla związku.

Powrót do seksu po ciąży


Minęły już cztery miesiące. I nic. Mania (28) i Robert (30) żyli jak brat z siostrą. Wieczorem każde brało prysznic (osobno) i lądowali w łóżku. W trójkę, z malutką Emilką. Od porodu Mani cała sfera seksualności, czułości między nimi gdzieś przepadła. Robert próbował inicjować pożycie. "Czyś ty oszalał? Przy dziecku?" – pytała oburzonym głosem Mania. Więc... po kilku próbach przestał. Wolał być sfrustrowany niż traktowany jak zboczeniec.

U Kamili (36) i Michała (40) było inaczej. Ich drugi synek, Franek, przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Po operacji Kamila dość szybko odzyskała siły. Ale nie Michał. I nawet nie chodziło o seks – on po prostu w ogóle przestał mieć ochotę na cokolwiek. Tyle tylko, że Kamili wydawało się, że chodzi o nią, a ściślej – o jej ciało. Po porodzie czuła się gruba i brzydka, a fakt, że jej mąż co noc odwracał się do niej plecami, utwierdzał ją w przekonaniu, że jest nieatrakcyjna.

Dlaczego tak ciężko jest wrócić do normalnego pożycia ludziom, którzy przed pojawieniem się dziecka prowadzili bardzo udane życie seksualne?


Czułość z dzidziusiem           


Ciąża to prawdziwa burza hormonów. I ta nawałnica wcale nie kończy się wraz z porodem. Poziom estrogenu odpowiadającego m.in. za kobiece libido w czasie ciąży wzrasta. To dlatego przyszłe mamusie mają nieraz niezaspokojony apetyt na pieszczoty. Ale po porodzie zaczyna on gwałtownie spadać. To sprawia, że młodej mamie zwyczajnie nie chce się seksu, i dodatkowo negatywnie wpływa na naturalną lubrykację (nawilżenie). Pochwa jest sucha, więc wszelkie próby wprowadzenia do niej członka są zwyczajnie bolesne.

Poza tym organizm kobiety, która karmi piersią, zaczyna podlegać kolejnym przemianom: wzrasta poziom prolaktyny, a to nie jest hormonalny afrodyzjak; ciało produkuje też więcej oksytocyny, zwanej hormonem przytulania. Niestety, działania oksytocyny wystarcza tylko dla dzidziusia...

W większości wypadków potrzeba około sześciu tygodni, aby młoda mama mogła dojść do siebie. Macica zaczyna się też obkurczać do poprzedniego rozmiaru. Ma wtedy miejsce tzw. krwawienie poporodowe: z macicy wydalane są resztki błony wyścielającej ją w czasie ciąży. Wówczas nie może być mowy o pełnym stosunku, ale nie ma przeciwwskazań do pettingu czy seksu oralnego.


Nie ma innego sposobu na odrodzenie się namiętności utraconej po porodzie. Po prostu zacznij się kochać.

– Przez te pierwsze tygodnie Robert wykazywał naprawdę wiele cierpliwości – opowiada Mania. – Do wizyty kontrolnej, gdy doktor powiedział, że możemy zacząć pożycie. No i zaczęło się. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że on naprawdę czekał na tę noc już prawie dwa miesiące. Wcześniej nie zdarzały nam się tak długie okresy abstynencji. Ja nie miałam ochoty na seks. Chciałam tylko mieć przy sobie Emilkę, tulić ją, wdychać jej zapach.


Tekst: Jagna Kaczanowska


Przeczytaj również:

6 seksualnych korzyści

Męska pigułka

Zdrada w mundurze


Dodał(a): Redakcja , Czwartek 19.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Zuza77
Takie maleństwo, choćby było obok w łóżeczku, nie kuma za wiele i młodzi rodzice nie powinni mieć wyrzutów sumienia, że kochają się przy dziecku. Inna sprawa, że niedługo po porodzie łatwo o "wpadkę" - na tabletki czasem za wcześnie, a kalendarz dni płodnych ciężko zastosować, bo kobieta karmiąca często nie ma okresu przez kilka miesięcy. Ale kochajcie się moi drodzy jak najczęściej, to życie będzie łatwiejsze. Oczywiście wszystko z głową :)
Dodano: 2012-01-23 13:22:25 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×