Prezerwatywa w damskiej torebce

Seks jest ważnym elementem naszego życia. Każdy ma prawo do wyboru własnego stylu aktywności seksualnej. Każdy też ma prawo zadbać o swoje zdrowie. To szczególnie ważne w dobie epidemii HIV.

Prezerwatywa w damskiej torebce

Prezerwatywa w damskiej torebceCałkowitą pewność, że nie zakazimy się HIV drogą seksualną, mamy wtedy, gdy albo wybieramy wstrzemięźliwość, albo żyjemy w formule stałego związku, spełniającego warunki: zdrowi na wejściu, wzajemnie wierni – mówi Wiesław Sokoluk, pedagog i seksuolog.  Możemy przyjąć taki właśnie styl życia seksualnego, możemy też dokonywać innych wyborów. Jednak każdy wybór – czy tego chcemy, czy nie – wiąże się między innymi z naszym zdrowiem seksualnym i ogólnym. Warto więc o nie zadbać.

Mamy prawo do własnych przekonań i preferencji dotyczących seksu. Za wolnością wyboru zawsze jednak idzie odpowiedzialność. W czasach, kiedy zakażenie HIV notuje się u coraz większej liczby osób – bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie społeczne – wiedza o odpowiednim zabezpieczeniu przed zakażeniem to podstawa.

Seks oralny? Tylko z prezerwatywą - sprawdź dlaczego!

Seks to zdrowie

Nie zawsze... –  Każde ryzykowne zachowanie seksualne. a więc niezabezpieczony stosunek płciowy, może prowadzić do zakażenia HIV – wyjaśnia Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. A to oznacza, że wirus nie dotyczy tylko osób uzależnionych od środków psychoaktywnych, czy osób często zmieniających partnerów, ale każdej osoby, która podejmuje życie seksualne.


Podczas seksu pamiętaj o prezerwatywie - kliknij i dowiedz się, dlaczego jest to takie ważne!


Jak do tej pory nie wymyślono lepszego zabezpieczenia przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową niż prezerwatywa (choć za jej główny atut uznaje się zapobieganie niechcianej ciąży). Jej prawidłowe użycie daje pewność, że seks przyniesie nam wyłącznie przyjemność  – bez skutków ubocznych w postaci groźnych chorób. Tej zalety nie mają ani środki plemnikobójcze (Wręcz przeciwnie! Częste ich stosowanie niesie ryzyko podrażnień narządów płciowych), ani żadne inne formy antykoncepcji.

Prezerwatywa w damskiej torebce

Prezerwatywa w damskiej torebceKliknij i sprawdź, czy jesteś seksoholikiem!

Należy pamiętać, że nie tylko seks waginalny, ale również oralny, a w zwłaszcza analny, wymaga zabezpieczenia w postaci właściwie użytej prezerwatywy.

Męska rzecz

Odpowiednie zabezpieczenie podczas stosunku
to zbyt poważna sprawa, by pozostawiać ją tylko jednej stronie w związku. Utarło się przekonanie, że prezerwatywa to męska rzecz, a kobiecie nie wypada jej nosić ze sobą, ani się o nią upomnieć.

– Mimo zmian społecznych takie przekonania mają się, niestety, bardzo dobrze – ubolewa Wiesław Sokoluk, seksuolog. – A przecież nie ma drugiej takiej ludzkiej działalności, w której, podobnie jak w seksie, uczestniczy się wspólnie. Dlatego także zdrowie seksualne jest naszym wspólnym, równym udziałem – wyjaśnia specjalista.

Kobiecy zestaw podręczny

Na wszelki wypadek w torebce nosimy różne rzeczy – zapasowe rajstopy, chociaż akurat włożyłyśmy spodnie, chusteczki higieniczne, choć nie mamy kataru albo maskarę, mimo że wychodzimy w pełnym makijażu. Tak na wszelki wypadek.
Do wszystkich tych rzeczy warto dorzucić prezerwatywę. Nawet jeśli nie planujemy upojnej nocy po imprezie czy gorącej randki. Prezerwatywa może przydać się chociażby w sytuacji, kiedy partner po prostu zapomni jej kupić.

Poznaj objawy oraz metody leczenia zapalanie jajników!

Ona ma coś na sumieniu!

– A jeśli on nabierze podejrzeń, że zbyt lekko traktuję seks, skoro noszę prezerwatywę w torebce? – obawia się 43-letnia Anna , która właśnie poznała interesującego mężczyznę.

Warto wtedy po prostu porozmawiać  i uświadomić partnerowi, czym jest HIV, a troska o zdrowie to wyraz zdrowego rozsądku i poziomu wiedzy seksualnej, niczego więcej.

 – Obiekcje przed noszeniem prezerwatywy przy sobie? Prawda jest taka, że w życiu współczesnej kobiety, czy to młodej, czy dojrzałej, nie może być na nie miejsca – komentuje Alina Dubik, psycholog, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna.

W ramce

Kobieta ma prawo decydować o swoim zdrowiu. Ma zatem prawo negocjować z partnerem warunki współżycia, uwzględniając własne upodobania i bezpieczeństwo. To więcej niż prawo, to także odpowiedzialność za zdrowie: swoje i swoich najbliższych.

Artykuł powstał w ramach kampanii "ABC seksu w obrazkach"  współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa.


Więcej informacji znajdziecie tutaj.Źródło: Mat. prasowe
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Wtorek 16.10.2012 (aktualizacja: 2012-10-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
runa
za młodu zawsze nosiłam w torebce, dziś jest zawsze na stoliczku nocnym
Dodano: 2012-12-13 08:18:24 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×