Seks po menopauzie - jak wygląda?

Żyjemy coraz dłużej i mimo, że coraz częściej pozostajemy w dobrej formie, to seks osób dojrzałych wciąż pozostaje tematem tabu, a przecież nie jest on zarezerwowany tylko dla młodych. Każda kobieta bez względu na swoje lata może odnaleźć spełnienie w sypialni.


seks po menopauzie.jpg

Współżycie w pewnym wieku wygląda już nieco inaczej niż w okresie młodzieńczym. Na co dzień osoby dojrzałe muszą stawiać czoła różnym dolegliwościom, które skutecznie zmniejszają intensywność i częstotliwość zbliżeń. Dodatkowo w podejmowaniu aktywności seksualnych przeszkadza poczucie, że w pewnym wieku "nie wypada" lub nie powinno się już tego robić. A przecież nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, aby starsi wiekiem uprawiali seks, wręcz przeciwnie - ma on wiele pozytywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Co kobietom odbiera chęć do zbliżeń?


Kobieta w wieku dojrzałym, w świecie, gdzie panuje kult młodości, może niestety czuć się gorsza i mniej atrakcyjna. Może towarzyszyć jej poczucie, że pewien etap w jej życiu się skończył i nie powinna myśleć już o "tych" sprawach. Pojawia się menopauza, a jak podkreśla specjalista ginekolog-położnik prof. Violetta Skrzypulec-Plinta – W tym okresie w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne. Obniżeniu ulega poziom estrogenów produkowanych przez jajniki, w wyniku którego zmienia się nie tylko rytm krwawień  miesięcznych, ale także fizjologia pochwy i okolic sromu.  

O ile malejąca produkcja żeńskich hormonów to zupełnie normalny proces,  to niestety może powodować poważne dolegliwości i dyskomfort podczas współżycia. - Zanik (atrofia) śluzówki pochwy wiąże się zwykle ze znacznym spadkiem jakości życia seksualnego. Niewystarczająca ilość produkowanego śluzu w pochwie sprawia, że jest ona po prostu sucha i nawet w czasie odpowiedniej stymulacji seksualnej nie będzie wystarczająco nawilżona, a to powoduje, że stosunki seksualne stają się bolesne i nieprzyjemne – dodaje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Jak wynika z  badań przeprowadzonych przez GfK Polonia aż 71% Polek przyznaje, że suchość pochwy wpływa na ich życie seksualne, przy czym niemalże 3/4 (74%) kobiet powyżej 50 roku życia uważa suchość pochwy za zbyt osobisty temat do rozmów.

Zobaczcie także: Seks to odpowiednik dobrych ćwiczeń! Sprawdź dlaczego!

- Przy suchości pochwy pojawia się wielokrotnie uczucie wstydu. Niełatwo też powiedzieć o tym partnerowi, choć tu wiele zależy od tego, na czym opiera się dana partnerska relacja. A suchość pochwy to ból w trakcie stosunku, który regularnie powtarzany, może sprawić, że kobieta zaprzestanie aktywności seksualnej i będzie unikać seksu – mówi dr Andrzej Depko, specjalista seksuolog. "Odstawianie seksu" to jednak w tym wypadku błędne koło, ponieważ zmniejszenie częstotliwości kontaktów seksualnych tylko pogarsza kondycję pochwy. Nie wspominając o tym, że unikanie zbliżeń ma najczęściej niezbyt korzystny wpływ na relacje z partnerem.

Jak można sobie pomóc?


W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się co może stanowić przyczynę trudności w podejmowaniu aktywności seksualnej. W sytuacji, gdy dokucza nam suchość pochwy należy pamiętać, że na rynku znajduje się obecnie wiele preparatów pomagających skutecznie łagodzić jej objawy i nadal cieszyć się z seksu.
- Często przy suchości pochwy stosuje się preparaty niezawierające hormonów na bazie żelu. W rzeczywistości dla wielu kobiet samo nawilżenie jest niestety niewystarczające. W takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie kremu. Obok kremów, w których substancją czynną jest estrogen, dostępne są również te niezawierające hormonów. Wszystkim kobietom cierpiącym na suchość pochwy, które nie chcą lub nie mogą stosować miejscowo działającego estrogenu, pomóc mogą intymne kremy nawilżające. Zawarty w nich kwas mlekowy pomaga utrzymać naturalną wartość pH w pochwie. W razie potrzeby kremy mogą być stosowane nawet kilka razy dziennie na skórę zewnętrznych okolic intymnych i okolic przedsionka pochwy – mówi dr med. hab. Petra Stute, specjalista w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej.

Szybką i skuteczną pomoc może przynieść zastosowanie intymnego kremu nawilżającego np. Vagisan®. Nie zawiera on hormonów, a zapewnia nawilżenie oraz działa kojąco dzięki zawartości lipidów.Zobaczcie także:Źródło: Mat. prasowe
Foto: ThinkstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 23.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Anonim
Zapraszam do bardzo ciekawego badania dotyczącego cech temperamentu oraz otwartości na doświadczenia seksualne.

Jest do badanie naukowe przeznaczone na potrzeby pracy magisterskiej.

https://goo.gl/forms/PQ5Q0BSvSsjXIQGF3
Dodano: 2017-05-16 13:39:53 Zgłoś nadużycie
Anonim
Skuteczne są też globułki. Mi pomogl mucovagin i pozbylam sie dyskomfortu podczas seksu w tym wieku.
Dodano: 2017-02-06 13:11:19 Zgłoś nadużycie
Anonim
artykuł pisała chyba jakaś nie w pełni świadoma 20 latka,pisze jak o ludziach około 80tki!!!żenada! trochę więcej wiedzy ,a nie że szef kazał coś sklecić
Dodano: 2016-03-07 14:57:19 Zgłoś nadużycie
Anonim
U mnie największym problemem była suchość pochwy, doskwierała zarówno przy seksie jak i codziennie, miałam więcej otarc i infekcji intymnych. Pomogła kuracja Hydrovagiem, który zawiera kwas hialuronowy, przywraca on intymne nawilżenie, uelastycznia błony sluzowe i chroni przed infekcjami.
Dodano: 2016-02-27 18:31:48 Zgłoś nadużycie
Galicka O.
wyglądał by lepiej gdyby faceci w tym kraju byli w stanie przyznać się partnerce: Tak, mam problem, kupię iqman i erekcja w ogóle się pojawi a może będzie lepsza niż kiedykolwiek i przeżyjemy drugą miłość w łóżku. ale niestety ja jestem wdową, a ani mój mąż ani obecny partner nie mieli ochoty zachowywać się w tej kwestii jak dorośli ludzie.
Dodano: 2016-02-27 01:20:35 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×