Sposoby antykoncepcji naturalnej

Wiele kobiet boi się stosowania np. hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zatem jak mają działać? Sprawdźcie naturalne metody zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

Sposoby antykoncepcji naturalnej

Naturalna antykoncepcja może być też doskonałym sposobem na poznanie własnego organizmu, a potem posłużyć jako ułatwienie przy planowaniu ciąży. Dzięki niej bowiem dowiadujemy się, kiedy mamy dni płodne.

Metoda termiczna


Tuż po owulacji nieznacznie wzrasta temperatura ciała kobiety. Różnica najczęściej wynosi 02, - 0,5 stopnia Celsjusza. Regularne pomiary pozwalają na wychwycenie tego momentu i oznaczenie dnia owulacji. Po 4 dniach od zanotowania podwyższonej temperatury, następuje okres niepłodności (w teorii). Temperaturę należy mierzyć codziennie, koniecznie o tej samej porze, od razu po przebudzeniu. Niestety nawet niewielkie przeziębienie z gorączką w tle może zaburzyć pomiar, a co za tym idzie - wykrycie dni płodnych.

Zobaczcie także: Jak sprawdzić, czy facet nie będzie miał problemów ze spłodzeniem dzieci?

Metoda badania śluzu


Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na obserwacji śluzu szyjki macicy. Przed wystąpieniem owulacji pojawia się charakterystyczny śluz płodny, którego wygląd można porównać do białka jaj. Kiedy skończy się jajeczkowanie, szyjka macicy zaczyna produkować śluz o dużej lepkości. Obserwacji dokonuje się podczas wizyt w toalecie, ale wygląd i konsystencję śluzu mogą zaburzać infekcje intymne.

Testy płodności


Możemy je nabyć w aptekach. Badają one stężenie hormonu luteinizującego. Od momentu, w którym jest ono najwyższe, jajeczkowanie występuje zazwyczaj maksymalnie w czasie doby.

Zobaczcie także: Jakie są środki antykoncepcyjne dla mężczyzn?

Naturalne metody antykoncepcji szczególnie się sprawdzają u kobiet, które mają regularne cykle. Warto też łączyć je ze sobą.

Co o tym myślicie?Zobaczcie także:Foto: Shutterstock

Dodał(a): Natalia , Poniedziałek 14.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×