Twoje życie. Twoje prawo

Światowy Dzień Antykoncepcji jest obchodzony każdego roku 26 września. Coroczne kampanie organizowane z tej okazji skoncentrowane są wokół wizji świata, w którym każda ciąża jest pożądana. Misją zainaugurowanego w 2007 roku Światowego Dnia Antykoncepcji jest zwiększanie świadomości w zakresie antykoncepcji, by umożliwić młodym ludziom dokonywanie wyborów dotyczących ich zdrowia seksualnego i planowania rodziny.

Twoje życie. Twoje prawo


Międzynarodowe badanie opinii* przeprowadzone w 2011r. na zlecenie Bayer wykazało, że młodzi ludzie mają utrudniony dostęp do rzetelnych informacji o antykoncepcji.

World Contraception Day jest inicjatywą wspieraną przez koalicję organizacji pozarządowych i międzynarodowych towarzystw naukowych zajmujących się zdrowiem seksualnym (m.in.: International Planned Parenthood Federation – IPPF, United States Agency for International Development - USAID) oraz firmę Bayer.

Światowy Dzień Antykoncepcji co roku podejmuje inne kwestie dotyczące potrzeb związanych z antykoncepcją i życiem seksualnym kobiet i mężczyzn.


TWOJE ŻYCIE. TWOJE PRAWO.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Antykoncepcji - "Twoje życie. Twoje prawo" przypomina młodym ludziom o prawach jakie posiadają – do zdobywania rzetelnych informacji o życiu seksualnym, chorobach przenoszonych drogą płciową, zapobieganiu niechcianym ciążom, stosowaniu właściwej antykoncepcji i odpowiedzialnym planowaniu rodziny. To "Twoje życie. Twoje prawo", by o nim decydować i wiedzieć jak je dawać innym. Hasło zachęca młodzież do zdobywania wiedzy o skutecznych metodach planowania rodziny i odpowiedzialnego podejścia do życia seksualnego. Jak wykazało badanie*, wielu młodych ludzi czerpie informacje z Internetu i często ponosi tego konsekwencje. Brak kontaktu z lekarzem specjalistą, niewystarczająca edukacja seksualna skutkują niepożądanymi ciążami i chorobami przenoszonymi drogą płciową. "Twoje życie. Twoje prawo" skłania do odpowiedzialności za siebie i partnera – zdobycia wiedzy i zadbania o antykoncepcję.


*MIĘDZYNARODOWE BADANIE OPINII "Roztropnie lub bezmyślnie. TWOJE ŻYCIE. TWOJE PRAWO, by wiedzieć o antykoncepcji wszystko"

Badanie przeprowadzone pod auspicjami organizacji pozarządowych i towarzystw naukowych, przy wsparciu firmy Bayer wykazało, że młodzi ludzie mają utrudniony dostęp do rzetelnych informacji o antykoncepcji i często uprawiają seks bez zabezpieczenia. Badanie przeprowadzono w 29 krajach na grupie 6000 osób w wieku 15-19 lat.

  • Od 2009 roku liczba młodych ludzi uprawiających seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia wzrosła aż o 111% we Francji (z 19% do 40%), o 39% w USA (z 38% do 53%) i o 19% w Wielkiej Brytanii (z 36% do 43%).
  • W Egipcie 36% ankietowanych kobiet i mężczyzn wierzy, że kąpiel, bądź prysznic po stosunku jest skuteczną formą antykoncepcji.
  • 28% badanych młodych ludzi z Tajlandii i 26% z Indii jest przekonanych, że uprawianie seksu podczas menstruacji chroni przed zajściem w ciążę.

POLSKA

  • Aż 44% aktywnych seksualnie młodych Polaków uprawiało seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia; 22% z nich nie lubi stosować antykoncepcji, natomiast 16% mężczyzn i 12% kobiet przyznało, że podczas stosunku byli pijani i zapomnieli o środkach ostrożności.
  • 19% ankietowanych nie mogło uzyskać rzetelnych informacji o antykoncepcji, kiedy tego potrzebowali.
  • 32% uzyskało nieprawdziwe informacje o antykoncepcji czerpiąc wiedzę z Internetu (fora internetowe, chat, social media).
  • 15% młodych mężczyzn jest przekonanych, że uprawianie seksu z partnerką podczas menstruacji chroni przed zajściem w ciążę. 8% kobiet również wierzy, że jest to skuteczna metoda antykoncepcji.
  • Ponad połowa (56%) młodych Polaków zetknęła się z problemem nieplanowanej ciąży w gronie najbliższych przyjaciół lub w rodzinie. To najwyższy odsetek w Europie. Drugie miejsce, po Polsce, zajmuje Wielka Brytania (42%).

Źródło: Mat. prasowe

Przeczytaj również:

Niecodzienne metody antykoncepcji
Wszystko o pigułceDodał(a): Michalina Gruszka , Poniedziałek 26.09.2011 (aktualizacja: 2011-09-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Zuza77
Dobrze, że są takie "święta" organizowane jak Światowy Dzień Antykoncepcji. Niektórzy za metodę antykoncepcji uznają kalendarzyk małżeński, ale to zwykle nie działa - ale za to mamy dodatni przyrost naturalny :)
Dodano: 2012-05-06 15:16:08 Zgłoś nadużycie
rendus
Nieświadomość jest przerażająca!
Dodano: 2011-11-02 11:17:01 Zgłoś nadużycie
milusiaelunia
dane są zatrważające...
Dodano: 2011-10-21 20:10:57 Zgłoś nadużycie
niezapominajka123
Lepiej się zabezpieczyć chociaż prezerwatywą niż potem decydować się na aborcję.
Dodano: 2011-09-30 20:11:05 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×