W gabinecie seksuologa

Polacy nieczęsto korzystają z porad seksuologa. NFZ nie refunduje tego typu usług, a sprawy seksu to dla większości z nas temat na tyle intymny, by nie wynosić go poza małżeńską alkowę. Na dodatek nie wiadomo, co nas tam może spotkać. Choćby znana sprawa poznańskiego seksuologa. Przez wiele lat wprowadzał pacjentki w stan hipnozy i dotykał ich narządów płciowych. A one się na to zgadzały.

W gabinecie seksuologa

Może okazać się, że wizyta u seksuologa jest tak wielkim przekroczeniem granic twojej intymności, że bezkrytycznie zgodzisz się na wszystko. Dlatego, zanim się na nią zdecydujesz ważne jest, byś wiedziała jak taka wizyta wygląda i jakie są twoje prawa – jako pacjentki i jako kobiety, która musi poradzić sobie z własnym wstydem.

Z opinii seksuologów wynika, że najczęstszym problemem, z jakim przychodzą do gabinetu kobiety jest brak orgazmu i ochoty na seks. W przypadku mężczyzn spadek libido i przedwczesny wytrysk to dominujące kłopoty.

"Nie mam ochoty na seks" - to wydaje się być, u obydwu płci, problem numer jeden. Z nim wiążą się nieprzyjemne emocje: niskie poczucie wartości (coś ze mną nie tak), poczucie winy w stosunku do partnera, lęk o przyszłość związku itp. Dlatego najważniejsze to wybrać profesjonalnego i godnego zaufania specjalistę. Ponieważ większość problemów, zwłaszcza te, które pojawiają się po okresie udanego współżycia, albo dotyczą relacji z konkretnym partnerem (z innymi wszystko było w porządku) jest natury bardziej psychologicznej niż somatycznej, warto pójść na wizytę do psychologa – seksuologa.

Podczas pierwszej wizyty prawdopodobnie seksuolog zacznie od dokładnego wywiadu, który pozwoli ustalić, co się aktualnie dzieje w twoim życiu. Bardzo ważne jest: jak postrzegasz swój problem, dlaczego właśnie teraz zwróciłaś się po pomoc, czy to twoja świadoma decyzja, czy może partner cię namówił? Czy twoim zdaniem problem da się rozwiązać? Może się na przykład okazać, że problem dotyczy twojej relacji z partnerem i podświadomie szukasz sprzymierzeńca, który da ci alibi. Może się okazać, że psycholog - seksuolog zrobi ci test psychologiczny, badający twój stosunek do kobiecości, czy mierzący poziom lęku. Po trzech, czterech spotkaniach zwykle zostaje postawiona diagnoza i propozycja terapii. Jeśli jesteś gotowa do podjęcia terapii, zawieracie kontrakt. Seksuolog informuje cię o metodach jakie zamierza stosować i przewidywanym czasie terapii. Jeśli terapia zanosi się na dłuższą niż kilka miesięcy, po pół roku seksuolog powinien omówić z tobą efekty dotychczasowej pracy i wspólnie podejmujecie decyzję, co dalej. Przeciętnie każda sesja trwa 50 min.

Poznaj swoje prawa:


1. Jeśli mówienie o seksie jest dla ciebie wstydliwe np. krępują cię pytania: w jakiej pozycji lubisz się kochać, albo jakie pieszczoty cię podniecają, poproś seksuologa, żeby zadał ci bardziej konkretne pytania. Może łatwiej będzie ci odpowiedzieć na pytanie: czy pozwalasz partnerowi całować się w intymne miejsca, albo: czy kochasz się przy zapalonym świetle? Zawsze też masz prawo kategorycznie odmówić odpowiedzi na jakieś pytanie, albo zapytać: , "Dlaczego pan mnie o to pyta?".
2. Do badań fizykalnych (na fotelu ginekologicznym) ma prawo jedynie seksuolog posiadający pierwszą specjalizację z ginekologii czy endokrynologii. Masz prawo go o to zapytać.
3. Seksuolog, który nie jest psychologiem nie ma prawa stosować testów psychologicznych ani terapii.
4. Psycholog seksuolog uprawniony do wykonywania tego zawodu musi posiadać certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Masz prawo go o to zapytać.
5. Seksuologowi nie wolno robić niczego, na co ty nie wyrazisz zgody. Nie wolno mu też podejmować zachowań, które powodowałyby jego podniecenie seksualne. Nie wolno flirtować ani umawiać się z pacjentką poza sesjami. Nie ma prawa dotykać pacjentki bez jej zgody.
6.Jeśli zauważysz, że na kolejną wizytę idziesz z niechęcią, albo czujesz się nadużywana, nie bagatelizuj swoich uczuć. Zastanów się, co jest dla ciebie takie trudne. Problem,  z powodu którego trafiłaś do seksuologa? Jeśli tak, to być może nie jesteś jeszcze gotowa, by nad nim pracować. Może potrzebujesz czasu, żeby oswoić się z tą sytuacją. A może czujesz, że seksuolog przekroczył swoje kompetencje, albo nie odpowiada ci jako człowiek. Zawsze wtedy warto iść na jedną wizytę do innego seksuologa.
7. Jeśli masz wrażenie, że seksuolog przekroczył swoje kompetencje i chcesz złożyć skargę, w przypadku psychologa seksuologa złóż ją do PTP (Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) i PTS (Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego).

Tu znajdziesz spis rekomendowanych seksuologów: www.seksuolodzy.org.pl

Tekst: Ewa Klepacka, psycholog

Źródło: MilionKobiet.pl
Dodał(a): Redakcja , Poniedziałek 28.03.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Kasandra31
Sama muszę się wybrać do lekarza tej specjalności, ale kompletnie nie wiem, kogo odwiedzić. Może ktoś zna jakiegoś dobrego seksuologa z Warszawy, albo wie coś więcej na temat dr Dulko http://kcp.pl/lekarz/stanislaw-dulko/seksuolog/warszawa/ . Bardzo chciałabym pójść do osoby, która ma dobre podejście do pacjentów.
Dodano: 2015-09-26 23:28:07 Zgłoś nadużycie
nocte ebrius
Myślę, że seksuolog mógłby pomóc niejednej kobiecie, ale musiałaby to być jej świadoma decyzja,
Dodano: 2011-05-30 17:58:41 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×