Z dr Agatą Loewe rozmawiamy o współczesnych związkach

Czy umiemy być w związku? Co wpływa na nasze życie seksualne? Na te i inne pytania odpowiedziała znana seksuolog, dr Agata Loewe. Zobaczcie sami!

Z dr Agatą Loewe rozmawiamy o współczesnych związkach

Z dr Agatą Loewe rozmawiamy o współczesnych związkach

Dr Agata Loewe jest znaną seksuolożką, sex coachem, promotorką tzw. Pozytywnej Seksualności, a obecnie możemy ją oglądać w roli eksperta w programie stacji TLC "Seks kup - teraz", emitowanym w każdą środę o godz. 22. Zobaczcie, co nam opowiedziała o współczesnych związkach i nie tylko.

Jak twoim zdaniem na przestrzeni lat zmieniał się wizerunek kobiet i mężczyzn w Polsce?

Stereotypowe role męskie i kobiece się zmieniają, co nie jest żadną tajemnicą. Osobiście nie rozumiem dlaczego społeczeństwo tak bardzo się przed nimi wzbrania, bo to nie jest kwestia ostatniego roku, dwóch lat, czy pięciu - to się działo na przestrzeni wieków. Społeczeństwo cały czas dynamicznie się zmienia, a przełomowe wydarzenia stanowią rodzaj katalizatora który przyspiesza tempo zmian. Fakt, iż dziś kobiety mają prawo do nauki, pracy, samorealizacji jest wynikiem stuleci walki o te prawa.
Równolegle ze zmianą wizerunku kobiet i mężczyzn postępowała ewolucja łączącego ich związku. Jeżeli opieramy się na starym, konserwatywnym, czy też tradycyjnym modelu związku, to czasem jest to zarazem dużym problemem, ponieważ dookoła nas jest niewiele osób, które rzeczywiście tak stereotypowo, czy tradycyjnie funkcjonują. Zmienia się styl życia, to jak podchodzimy do naszych planów zawodowych, pieniądza. Obecnie nie musimy spotykać się przez kilka miesięcy i brać ślubu żeby np. zacząć współżycie.

Jakie wyzwania stoją przed współczesną parą?

Przede wszystkim dziś jest ogromna presja na to, że partner powinien być w jednym: super kochankiem, przyjacielem, dobrze zarabiać i być kompanem do rozmów. Jeżeli chcemy wspólnie spędzić czas, to powinniśmy chociaż mieć wspólne zainteresowania, ponieważ pary bardzo często się mijają. Mało mówi się  o tym, że wiele par które bardzo się kocha cierpi nie potrafiąc znaleźć wspólnej płaszczyzny porozumienia. Brakuje nam w Polsce edukacji seksualnej. Seksualność  to jest jedna rzecz, ale sprawy dotyczące komunikacji związkowej, sposobu wspólnego spędzania czasu, pracy nad bliskością i intymnością - co dla kogo jest podniecające, jak spełniać swoje wzajemne fantazje, co znaczy być ze sobą w danym momencie seksualnym, co znaczy sobie zaufać, to dla wielu Polaków nadal jest jak poruszanie się we mgle.

Masz pomysł na to, co by naprawiło sztukę rozmawiania o seksie w Polsce?

Edukacja w szkole i równolegle praca nad zmianą społecznego postrzegania tematu seksualności. Jeżeli dalibyśmy sobie przyzwolenie na uczynienie go jednym z fundamentalnych elementów funkcjonowania ludzkiego, byśmy uświadomili sobie, że to nie jest sprawa tabu, że seks nie musi być groźny ani niebezpieczny, to byłoby nam zdecydowanie prościej żyć.
Pyta Pani co by naprawiło sytuację w Polsce - mniej przejmujmy się innymi i tym co o nas pomyślą. Zachęcam do większej spontaniczności i autentyczności w przeżywaniu siebie jako istoty seksualnej.

Co ma wpływ na nasze życie seksualne?

To jak my podchodzimy do seksu i na ile mamy przyzwolenie na własną seksualność oraz realizację  swoich pragnień. Jeżeli cały czas uważamy, że to jest coś wstydliwego, grzesznego, brudnego, mamy poczucie winy, czujemy, że tak naprawdę nie robimy tego z tym z kim chcemy, czy wstydzimy się powiedzieć o co nam tak naprawdę chodzi, to trudno aby ten seks był fajny. Sięga to czasów dzieciństwa, kiedy stwarzamy sobie nasze schematy i skrypty. Na życie seksualne może wpływać bardzo wiele czynników np. masturbacja. Większość Polek deklaruje, że autoerotyzm jest im obcy, unikają go lub robią to często szybko, niechlujnie, nie wiedzą co dokładnie wyzwala w nich orgazm, nie skupiają się na tym co sprawia im przyjemność i w konsekwencji nie potrafią tego komunikować. Często trafiają do mnie kobiety z zapytaniem jak poprawić jakość ich potencjału orgazmicznego i dziwią się, że zaczynamy od treningu w pojedynkę. Panuje błędne przekonanie, że partnerki czy partnerzy seksualni wiedzą co siedzi w naszych głowach. To nie jest uniwersalna wiedza "co ten konkretny mężczyzna lub ta konkretna kobieta" lubi najbardziej i jakie są jego/jej najwrażliwsze strefy.

Kiedy pojawiają się problemy w łóżku ze stałą partnerką, mężczyzna czasem woli skorzystać z usług agencji towarzyskich. Jak sobie z tym poradzić będąc kobietą?

Temat zdrady to jeden z najtrudniejszych tematów poruszanych w gabinecie. Czasami chodzi o utracone zaufanie, podważenie wartości związku - wpływa na poczucie własnej wartości, utratę poczucia bezpieczeństwa. Dla wielu par jest to moment kryzysu, który może związek zniszczyć lub paradoksalnie go umocnić. Wizyta w agencji towarzyskiej może wynikać z potrzeby dreszczyku emocji i nowości. Może być też objawem potrzeby zmiany w związku, sygnałem że obecna sytuacja przestała być satysfakcjonująca dla pary. Nie ma jednej przyczyny ani jednego wytłumaczenia. Nie wszystkie kobiety reagują jednakowo w takiej sytuacji.

Z dr Agatą Loewe rozmawiamy o współczesnych związkach

Z dr Agatą Loewe rozmawiamy o współczesnych związkach


Zatem jak ponownie rozbudzić pożądanie w związku?

Z seksem idziemy na łatwiznę i zazwyczaj traktujemy go jak schemat: penis w pochwie, orgazm, musi być erekcja. Śmieję się, ze w Polsce wykorzystuje się tylko 4 pozycje: na misjonarza, od tyłu, łyżeczka i jeździec.  Te schematy zna praktycznie każdy, ale już rozmowa o tym aby się dotykać sensualnie, aby penetracja nie była celem samym w sobie nie jest tak oczywista. Podkręcenie seksu jest powrotem do podstaw - kiedy uczymy się na siebie patrzeć świadomie, razem oddychać, nawiązywać kontakt i nagle na nowo odkryć partnera seksualnego a nie osobę, na którą spoglądamy z przyzwyczajenia. Trafiają do mnie pary, które w celu wzbudzenia pożądania prowadzą wiele eksperymentów i poszerzają wachlarz seksualny poprzez np. przerzucenie się na jakiś czas na tylko seks oralny lub eksperymentując z seksem analnym, tantrycznym, BDSM. To jest praca nad edukacją z jednoczesną świadomością tego, że w każdej chwili eksperyment możemy przerwać, jeżeli nie będzie nam to odpowiadało - w końcu reakcje mogą być różne.

Co myślisz o striptizie jako grze wstępnej? Czy jest to dobry sposób na wzbudzenie pożądania u mężczyzny?

Myślę, że każde odstępstwo od rutyny jest dla związku odświeżające. Jednak w striptizie nie chodzi wyłącznie o chęć bycia seksualną dla mężczyzny. Kobieta powinna czuć się seksownie sama ze sobą i tańczyć dla własnej przyjemności. W czasie warsztatów #kobieta#ciało#seks, które współprowadzę z Martą Niedźwiedzką, staramy się pokazać że jeżeli robisz cokolwiek wyłącznie dla niego nie wyznaczając własnych granic, w którymś momencie możesz się poczuć wykorzystana. Tymczasem on może się poczuć zobowiązany względem ciebie i zaczniecie coś robić na siłę. Jeżeli kobieta w trakcie striptizu czuje się sexy i robi to dla osoby, która to docenia to jest to jak najbardziej dobre posunięcie i świetna zabawa.

Media pokazują piękne, idealne kobiety. Jak to wpływa na mężczyzn?

"Lepiej mieć jedną kobietę w pokoju niż 300 na plakacie", jak to skomentował mój kolega. Wszyscy jesteśmy tak samo bombardowani wszechobecnymi wizerunkami młodych, atrakcyjnych ciał. Musimy mieć świadomość, że są to wizerunki nierealne, wyidealizowane i z dystansem podchodzić do tego co przedstawiają media. Na moich warsztatach wiele kobiet mówi o kulcie idealnego ciała, własnych kompleksach i obniżonej wartości siebie. W takich czasach żyjemy… Nie jest to wyłącznie wina mediów, jest to połączone również z komunikatami jakie dostajemy od naszych matek czy koleżanek. Pracujemy wiele godzin nad tym, żeby nabrać dystansu do tego co na plakatach, a pokochać to co już mamy i co musi nam wystarczyć do końca życia. Szkoda, że nasi partnerzy tak rzadko nam mówią, jakie jesteśmy piękne - Polacy źle znoszą komplementy, rzadko je dają i nie umieją ich przyjmować.

Program "Seks - kup teraz" obejrzycie w każdą środę o 22. w TLC.


images.jpg
dr Agata Loewe

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock/ Mat. prasowe


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 02.09.2014 (aktualizacja: 2014-09-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×