Zabójca libido

Twój partner nie lubi prezerwatyw. Ty masz dość "watykańskiej ruletki", liczenia, że i tym razem się uda. Zdecydowałaś się na pigułkę antykoncepcyjną i… okazało się, że seks to ostatnia rzecz, na którą masz ochotę. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić z tym faktem?

Zabójca libido

Z raportów polskich seksuologów wynika, że jedynie niewielki procent kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną skarży się na spadek libido. Amerykanie są innego zdania. Ich badania dowodzą, że hormonalne zawirowania po pigułce mogą negatywnie wpływać na seksualny apetyt. Chodzi głównie o pigułki z grupy jednofazowych, które obniżają poziom testosteronu (odpowiedzialnego za libido), a także o pigułki o dodatkowym działaniu antyandrogennym (zwalczające trądzik i przetłuszczanie się włosów).

Pigułka zmniejsza także czułość powonienia, które zwłaszcza w okresie owulacji ma ogromne znaczenie, ponieważ wyczula wrażliwość kobiety na męskie feromony. Ponieważ antykoncepcja hormonalna hamuje owulacje, zapach ukochanego mężczyzny nie działa zachęcająco na kobietę, a wręcz może działać odpychająco.

Kolejną przyczyną obniżenia libido może być spadek stężenia estrogenów we krwi, a w konsekwencji zmniejszenie wydzielania śluzu w pochwie, co powoduje suchość, a nawet bolesność w trakcie stosunku. Także zmiany naturalnej flory bakteryjnej i w efekcie: swędzenie, pieczenie i skłonność do stanów zapalnych nie wpływają zachęcająco na ochotę do zbliżeń. Brr! Nic dziwnego, że możesz nie mieć nastroju na miłość, ale… twój partner w ogóle nie chce słyszeć o odstawieniu pigułki, uważa, że przesadzasz, w końcu: "Kobiety na całym świecie biorą pigułki". Jego brak zrozumienia i współczucia nasila twoje zniechęcenie, może nawet czujesz się winna i w ten oto sposób macie impas. Spokojnie. Nie wpadaj w panikę.

1. Powiedz ginekologowi o swoim problemie. Jeśli nie odczuwasz innych skutków ubocznych, prawdopodobnie każe ci odczekać trzy kolejne cykle, żeby twój organizm przyzwyczaił się do sztucznych hormonów. Decyzja należy do ciebie. Może się jednak okazać, że nawet zmiana pigułki nie poprawi twojego apetytu na seks.

2. Spróbuj, przy pomocy swojego ginekologa, zmniejszyć niepożądane objawy stosowania antykoncepcji np. w przypadku wysychającej śluzówki, poproś o nazwę dobrego lubrykantu (środka nawilżającego).

3. Pamiętaj, że antykoncepcja to sprawa obydwojga partnerów. Nie pozwól, by troska partnera o zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą ograniczała się jedynie do przypominania ci o wzięciu pigułki. Jeśli antykoncepcja hormonalna powoduje u ciebie skutki uboczne, wspólnie zastanówcie się, jak inaczej możecie się zabezpieczać. Może okazać się, że prezerwatywy będą dla was jedyną metodą. Na kolejną wizytę do lekarza wybierzcie się razem.

4. Nie zapominaj, że rolą dobrej antykoncepcji nie jest jedynie ustrzeżenie cię przed ciążą, ale także umożliwienie w pełni satysfakcjonującego seksu. Wybierzcie metodę, która w pełni wam odpowiada.

5. Nie wstydź się powiedzieć partnerowi, że odkąd bierzesz pigułkę, nie masz ochoty na seks. Powiedz, że ciebie również to martwi, że potrzebujesz jego pomocy i rady.

6. Nie zmuszaj się do seksu np. z lęku, poczucia winy, albo licząc, że problem sam zniknie. Nie zniknie, a opory psychiczne na pewno go nasilą.

7. Słuchaj sygnałów swojego ciała, nie sugeruj się opiniami przyjaciółek, czy wypowiedzi zamieszczonych na forach internetowych. Nawet najbardziej nowoczesna pigułka nie musi być odpowiednia dla ciebie. Poproś lekarza, by przed zapisaniem ci recepty, zlecił wykonanie potrzebnych badań. Niestety ginekolodzy często zapisują antykoncepcję ,"w ciemno".

8. Nie obawiaj się, że antykoncepcja i te wszystkie ,"babskie sprawy" to tematy, o których nie wypada rozmawiać z mężczyznami. Panowie lubią czuć się potrzebni i brani pod uwagę przy podejmowaniu ważnych decyzji, a to  jest temat, który jak najbardziej dotyczy was obydwojga.

9. Zastanów się, jaki jest twój emocjonalny stosunek do pigułki. Może obawiasz się hormonów, masz obiekcję, że seks po pigułce jest sztuczny, albo podświadomie chciałabyś zajść w ciążę? Twoje przekonania w tej sprawie mają ogromny wpływ na libido.

10. Jeśli podejmiecie decyzję o odstawieniu pigułki, bądźcie cierpliwi. W zależności od tego, od jak dawna brak ci apetytu na seks, co się w tym czasie zmieniło w waszej intymności i bliskości, potrzebujecie czasu, by satysfakcja w sypialni wróciła. Może się okazać, że musicie na nowo zacząć się starać, zabiegać o siebie nawzajem. To cię przeraża? Nie martw się. Możliwość drugiego ,"pierwszego razu" po wielu latach związku może być naprawdę ekscytująca. Miłej zabawy.


Tekst: Ewa Klepacka, psycholog

Źródło: MilionKobiet.pl
Dodał(a): Redakcja , Czwartek 28.04.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×