Zadbaj o pożądanie

Pożądanie to sprawa bardzo ważna w każdym związku, dlatego warto zwrócić uwagę na ten element relacji damsko-męskiej. Jak zadbać o pożądanie?

udany seks

Namiętność, pożądanie, fascynacja seksualna, zmysłowość – cudowne elementy związku, które sprawiają, że ma się ochotę żyć, być i kochać się z partnerem. Wzajemne zafascynowanie seksualne najsilniejsze jest zwykle na początku związku. Chemia między kochankami jest wtedy najwyższa, atmosfera między nimi gorąca, a seks… – mogliby żyć wyłącznie nim. Z czasem jednak szara codzienność powoli, ale bardzo skuteczne zabiera ten wzajemny zachwyt sobą. Pożądanie przygasa, senność zwycięża nad potrzebą bliskości, a seks staje się nudnawy i schematyczny.

Opis takiej dynamiki relacji nie jest zbyt różowy. Nie znaczy jednak, że musi to być jedyny, obowiązujący scenariusz dotyczący wszystkich par. Na szczęście, można zrobić sporo rzeczy, by zadbać o  pożądanie i nie rezygnować z pikanterii w związku.

Rzadko kto przychodzi na randki w rozciągniętym swetrze, rozpadających się trampkach i roztrzepanych włosach. Na początku związku dbamy o to, by potencjalny partner był jak najbardziej zainteresowany. Ważne więc, by pamiętać o tym także i później. Nie mam na myśli przesadnej sytuacji, gdy kobieta nigdy nie pokazuje się swojemu mężczyźnie bez makijażu, ale o codzienne dbanie o swój wygląd zewnętrzny.

Skoro jesteśmy już przy wyglądzie – czasem już drobiazg wystarczy, by rozpalić wyobraźnię. Nie musi to być koniecznie gorset, podwiązki i niebotyczne szpilki, ale już elegancki stanik, figlarne majki czy pończochy mogą podkreślić seksapil bez zadawania tortur właścicielce w ciągu dnia. Taki seksowny drobiazg może dodać kobiecie pewności siebie, a u jej partnera wzbudzić zainteresowanie potencjalnym dalszym ciągiem.

Wygląd, bielizna – mogą pomóc, ale to wnętrze kobiety, jej pomysłowość i podejście do seksu najbardziej kręci mężczyzn. Radości życia, pewności siebie i swobody w podejściu do seksualności nie da się ukryć przed mężczyznami, a taki zestaw doprowadza ich do prawdziwego obłędu na punkcie danej dziewczyny. Tak zakochany i spragniony mężczyzna nie dostrzega już niczego i nikogo wokół siebie.

Zacznijmy może od pewności siebie. Ten element jest niedoceniany, a niezbędny, by móc naprawdę cieszyć się seksem. Osoby zakompleksione myślą o swoich niedoskonałościach zamiast skupić się na przyjemności. Niektórzy tak wstydzą się jakiejś części ciała, że nie pokazują się nago partnerowi, starają zasłaniać się i wybierać takie pozycje w seksie, które mają odwracać uwagę kochanka od danego miejsca. Przy tak dużych ograniczeniach niemożliwe jest pełne cieszenie się współżyciem. Brak pewności siebie nie pozwala także mówić o swoich potrzebach i zachciankach.

My, kobiety mamy tendencje do poświęcania siebie, swojego czasu i swoich przyjemności na rzecz innych. Przenosząc to na naszą seksualność, powoli, ale systematycznie zabijamy ją. Gdy nie mówimy o swoich oczekiwaniach, o tym co nas kręci i tym co mierzi w seksie, nie dajemy swojemu partnerowi możliwości poznania nas i sprawienia autentycznej satysfakcji. Skąd biedny facet może wiedzieć, co robić a czego nie w łóżku, by rozpalić swoją kobietę do czerwoności, kiedy ona (w dobrych intencjach – by go nie urazić) notorycznie kłamie, że było jej przyjemnie! W efekcie seks przestaje być przyjemny, staje się monotonny, przewidywalny i śmiertelnie nudny.

Zamiast cieszyć się dotykiem ukochanego kobieta w głowie robi przegląd obowiązków na najbliższy tydzień, zastanawia się czy zupa przypadkiem nie kipi lub w myślach dopina budżet domowy. Nie pozwól na to i mów o tym, na co masz ochotę. Egoizm w łóżku nie przeszkadza, wręcz przeciwnie – jest niezwykle pociągający dla facetów. Świadomość, że kobieta ma ochotę na seks, wie czego chce i potrafi się tego domagać jest dla mężczyzny niezwykle podniecająca. Dzięki temu oboje mogą cieszyć się udanym seksem.

Jedną z najczęstszych skarg mężczyzn na swoje kochanki, jest brak inicjatywy z ich strony. Wielu facetów ma wrażenie, że do niczego nie dojdzie, jeśli on nie zacznie. A oni także chcą być uwodzeni! Nie przez kwiaty czy wspólne wyjścia, ale przez jasny sygnał od swojej kobiety – "mam ochotę na Ciebie". To nie musi być od razu rzucenie się na niego tuż po zamknięciu drzwi od mieszkania (choć pewnie i to mogłoby być bardzo ciekawe), ale na przykład czekanie na niego w samej bieliźnie, przesłanie intymnego zdjęcia czy pikantnego smsa w ciągu dnia, szepnięcie na co miałoby się ochotę w łóżku, opowiedzenie erotycznego snu, podzielenie się fantazją, zaproponowanie użycia czegoś niestandardowego w łóżku jak na przykład kajdanek czy innej erotycznej zabawki. Nie chodzi o jakieś niezwykłe wysiłki, ale o zaproszenie do wspólnej zabawy, flirtu i bliskości.

Nic tak nie rozpala jak pozwolenie sobie na coś nowego, zabawnego czy figlarnego. Potraktowanie seksu z poczuciem humoru naprawdę pomaga. Wspólne wygłupianie się, uwodzenie, płatanie sobie drobnych figli rozluźnia atmosferę, pomaga się zrelaksować i cieszyć bliskością. Łaskotanie się, wiązanie, zakrywanie oczu, oblanie się czekoladą – takie proste rzeczy włączają kolejne zmysły, uruchamiają wyobraźnię i kreatywność w łóżku. Jeśli para ma na to ochotę, może także poszukać inspiracji w filmach, książkach czy sklepach erotycznych. Ważne jedynie, by nie zmuszać się do niczego, na co nie ma się ochoty.

Każda kobieta jest seksowna, nie każda jednak pozwala sobie na cieszenie się swoją seksualnością, cielesnością, sobą. Wszystkie powyższe wskazówki można sprowadzić do jednej prostej zasady – jeśli Ty pozwolisz sobie na słuchanie swoich potrzeb, wyrażanie ich i wcielanie ich w życie, seks w Twoim związku może być naprawdę gorący. Bo jak się tu nudzić z osobą, która jest wulkanem seksu?


Tekst: Marta Kołacka –  psycholog, seksuolog
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Gdzie podział się mój ORGAZM

"Łóżkowe" wymówkiDodał(a): Iza Hofman , Wtorek 10.04.2012 (aktualizacja: 2012-04-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
olinkaa24
fajny artykuł
Dodano: 2012-05-25 19:56:50 Zgłoś nadużycie
paula2509
ciekawy artykuł
Dodano: 2012-05-01 14:41:44 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×