Ile kosztuje ślub w Gdańsku?

Ślub to jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Często przygotowania do tego wydarzenia pochłaniają sporo czasu i wymagają dużych nakładów pieniężnych. Oczywiście wszystko zależne jest od możliwości finansowych młodej pary. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają zarobki mieszkańców Pomorza.

fotograf-gdansk.jpg

Zarobki młodej pary

Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce przeciętnie zarabia się 4351 zł brutto miesięcznie. W województwie pomorskim średnia pensja wynosi około 4442 zł brutto, co plasuje Pomorze na drugim miejscu pod względem wysokości wynagrodzenia, zaraz za Mazowszem. Najwięcej zarabiają pracownicy branży informacji i komunikacji, bo aż 7061 zł. Nie jest to jednak wyjątkowo wysokie wynagrodzenie jak na ten sektor. Pomorzanie w nim pracujący znajdują się dopiero na 6 miejscu pod względem wysokości zarobków na tle całej Polski i poniżej średniej krajowej dla tego typu przedsiębiorstw, która wynosi aż 7825 zł.

Najniższe zarobki w województwie pomorskim notuje się w takich sektorach jak administracja, a także zakwaterowanie i gastronomia. Tam średnie zarobki wynoszą około 2800-2900 zł. W pozostałych sektorach pracownicy otrzymują stosunkowo podobne wynagrodzenie, które waha się od 4000 do 5000 złotych. Na tle całej Polski Pomorze jest województwem, gdzie zarabia się stosunkowo dużo w wielu różnych branżach. W tej sytuacji można stwierdzić, że zapewne przekłada się to również na ilość pieniędzy wydawanych na ślub i wesele.


Budżet ślubny


Według portali ślubnych, średnio na dzień zaślubin młode pary z Gdańska poświęcają ok. 50 tysięcy złotych. Jednym z większych wydatków, z jakimi muszą się liczyć państwo młodzi, są stroje (czytaj także: jakie są przesądy dotyczące stroju panny młodej?). Każda panna młoda pragnie wyglądać w tym dniu zachwycająco. Koszt sukni ślubnej waha się w przedziale od 1800 do aż 5000 złotych, jeśli wybierze się nową suknię z salonu. Nieco tańsze rozwiązania to kupno używanej sukni lub wypożyczenie jej. Nie można zapomnieć o dodatkach, takich jak buty, welon i rękawiczki, a także o fryzurze i makijażu. Całość stroju panny młodej może kosztować od 3 do 7 tysięcy złotych.


Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pana młodego, choć jego wymagania z reguły są nieco mniejsze i w związku z tym koszt też jest trochę niższy. Nowy garnitur lub frak może kosztować od 500 do 3500 złotych. Podobnie jak w przypadku sukni ślubnej, strój pana młodego można wypożyczyć, za co płaci się od 600 do 2000 złotych. Do tego oczywiście dochodzą wydatki za koszulę, muszkę lub krawat i oczywiście buty. Koszt dodatków przeważnie mieści się w granicach od 300 do 1000 złotych.


Innym dużym wydatkiem jest wynajęcie sali weselnej. Przeważnie wesele pochłania aż 50% ślubnych wydatków. Tu cena zależy w dużej mierze od ilości gości. W Gdańsku za jedną osobę płaci się od 150 do 350 zł. Do tego dochodzi jeszcze koszt alkoholu, czyli od 25 do 50 złotych za gościa. Ponadto, trzeba jeszcze doliczyć koszt wynajęcia zespołu muzycznego, czyli od 1500 do blisko 5000 złotych. Planując ceremonię zaślubin trzeba też uwzględnić wydatek na odpowiedni środek lokomocji. Cena wynajęcia pojazdu na ślub waha się w granicach od 500 złotych do nawet 4 tysięcy, jeśli chce się przemieszczać zabytkowym samochodem. Oczywiście auto powinno być odpowiednio udekorowane, co kosztuje z kolei przynajmniej 150 złotych. Poza tym, aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień, większość par decyduje się zatrudnić fotografa. Jest to wydatek od 1500 do nawet 3000 złotych - dodaje Ewa Sztuczka z portalu fotograf-wesele.pl.


Skąd wziąć pieniądze na to wszystko?


Koszty weselne nie są małe. Tylko niecałe 20% par deklaruje, że pieniądze od gości zrekompensowały im ślubne wydatki. Jeśli para nie posiada własnych oszczędności, może pozwolić, by rodziny państwa młodych pokryły większość wydatków. Inną możliwością jest wzięcie kredytu, ponieważ koszty ślubu i wesela na Pomorzu to blisko dziesięć razy więcej niż wynosi tam średnia pensja. 

Artykuł we współpracy z fotograf-wesele.pl


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 28.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×