Najlepsze sposoby na porządek w domu

Szafa pęka w szwach od rzeczy, których nie używałaś od kilku lat. Kuchnia, do której wciąż dokupujesz nowe naczynia, ale stoją zapakowane na blacie, bo nie mieszczą się w szafkach. Łazienka tonie w nieużywanych kosmetykach, które już dawno straciły swoją ważność, ale przechowujesz je, bo może kiedyś się przydadzą? Najwyższy czas na mobilizację! Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które pozwolą ci ułożyć plan działania.

porządki domowe.jpg

Według naukowców porządek działa kojąco na duszę i  umysł. Gruntowne sprzątanie wcale nie musi wiązać się z ogromnym wysiłkiem. Rozpoczynając walkę z bałaganem, przede wszystkim wybierz rzeczy, które są dla ciebie najważniejsze. Te, które nie były używane od ponad roku, już nigdy się nie przydadzą. Czas pożegnać się ze spalonymi patelniami i garnkami. Jeżeli nie udało się doczyścić ich od razu, nic im nie pomoże. Najwyższa pora okiełznać bałagan!

KUCHNIA

Sprzątanie kuchni zawsze kojarzy się z upływającymi godzinami, ciągle oddalającą się metą i środkami czystości, które źle wpływają na delikatną skórę. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w ocet, cytrynę, sodę oczyszczoną i trochę cierpliwości. Przykry zapach, który utrzymuje się w lodówce po zepsutym jedzeniu, można usunąć, używając gąbki nasączonej sokiem z cytryny. Wystarczy kilka godzin i nieprzyjemny zapach zniknie. Podczas oczyszczenia lodówki, idealnie sprawdzi się woda z sodą lub z octem. Lodówka lśni jak nowa, zatem można zabrać się za usuwanie zapachów z kosza na śmieci. Wystarczy od czasu do czasu, przemyć pojemnik i posypać jego dno sodą. Jest ona doskonałym pochłaniaczem zapachu. Potrafi także doskonale pozbyć się zaschniętego tłuszczu.

SZAFA

Wszystkie rzeczy powinny być posegregowane i mieć swoje miejsce. Kupując nowy t-shirt, pozbądź się z szafy jednego lub dwóch, w których już nie chodzisz. Jeżeli w szafie znajdujesz rzeczy, o których już zapomniałaś lub nie podobają ci się, oddaj je komuś innemu. Niezagospodarowane wieszaki wykorzystaj na miejsce dla apaszek, biżuterii czy pasków. Zaoszczędzisz miejsce, a drobne rzeczy nie będą leżały bez ładu i składu. Korzystaj z zasady mijającej pory roku. Do butów noszonych zimą, włóż stare gazety, a ubrania, które nie pasują do aktualnej temperatury, schowaj do folii próżniowych. Sposobem na zachowanie świeżości w workach próżniowych jest włożenie pomiędzy ubrania mydełka zapachowego.

ŁAZIENKA

Najlepszym sposobem na posprzątanie łazienki jest rozpoczęcie procesu od segregacji kosmetyków oraz pozbycie się tych, które są już przeterminowane. Grzebienie i szczotki do włosów oczyścisz, nakładając na nie piankę do golenia i spłukując bieżącą wodą. Kamień w toalecie bardzo często stanowi opornego przeciwnika, ale wykorzystując podgrzany ocet, z łatwością go pokonasz. Ocet zwalcza rdzę, zabija bakterie i usuwa kamień. Wystarczy wlać go do muszli i pozostawić na godzinę. Soda oczyszczona zmieszana z ciepłą wodą posłuży nam jako mleczko do czyszczenia zabrudzeń na powierzchni wanny i zlewu. W lustrze znów będzie można się przejrzeć, kiedy użyjesz wody z octem. 

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 02.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×