Cera mieszana - charakterystyka

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o cerze mieszanej. Sprawdź - może to jest Twój typ.

cera-mieszana-charakterystyka.jpgTwoja cera nie jest ani tłusta, ani normalna, czasem zdarzają Ci się drobne wypryski i cały czas myślałaś, że w takim razie masz cerę mieszaną? Wcale nie musi to być prawda! Cera mieszana charakteryzuje się tym, że jest nierównomierna - w pewnych miejscach ma skłonność do przesuszania się, a w innych z kolei jest dość tłusta. 

 Zobacz także: Prosty sposób na oczyszczanie twarzy

1. CERA MIESZANA - STREFA T

Strefa "T" to określenie z którym często się spotkacie, jeśli będziecie czytały o cerze mieszanej. To tłusty obszar na twarzy, na który obejmuje czoło, nos i brodę. Gdybyście namalowały linię na tych trzech częściach, powstałaby litera T. 

strefa-t-cera-mieszana.jpg

Zobacz także: Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki


2. CERA mieszana - opis

Cera mieszana charakteryzuje się tym, że w strefie T możecie zauważyć nasilone wydzielanie sebum. Na czole, nosie i brodzie cera jest tłusta, błyszcząca i częściej niż w innych partiach zdarzają się wypryski, pryszcze i wągry. Z kolei poza strefą T cera jest normalna lub sucha. Na policzkach i szyji skóra bywa napięta, szorstka, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Jest to o tyle ważne, że o każdy z tych dwóch rodzajów cery trzeba inaczej dbać - tłuste części twarzy będą odporne na działanie kosmetyków, zaś części suche będą wymagały nawilżenia i delikatnego traktowania. 

Cera mieszana najczęściej występuje po 20 roku życia. W większości przypadków przyczyną jej powstania są niedobory wielu substancji i zakłócenia równowagi wodno-lipidowej na powierzchni naskórka. Cera produkuje więcej łoju, by bronić się przed czynnikami zewnętrznymi oraz silnym odtłuszczeniem.

Zobacz także: Masz cerę mieszaną? Sprawdź, jak o nią dbać!


  Źródło: MilionKobiet.pl
  Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 20.10.2015 (aktualizacja: 2015-10-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
 • Pielęgnacja tłustej skóry

  Pielęgnacja tłustej skóry

  Zmagasz się z problemem tłustej oraz błyszczącej się skóry? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się, w jaki sposób możesz skutecznie walczyć z tym problemem! czytaj więcej

 • W walce z upływem czasu

  Linia przeciwzmarszczkowa NIVEA Q10 plus

  Upływającego czasu nie da się zatrzymać, ale można ograniczyć jego wpływ na wygląd Twojej skóry. Nowa formuła linii kremów przeciwzmarszczkowych NIVEA Q10 plus to jeszcze skuteczniejsza… czytaj więcej