Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu? Oto wskazówki eksperta

To co dzieje się z naszym ciałem można zdiagnozować po bardzo prostych rzeczach,. Okazuje się, że nasze paznokcie są świetnym źródłem informacji o tym, co nam dolega.

zdrowe paznokcie2.jpg

Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu? Oto wskazówki eksperta 

Nasz organizm zawsze daje nam znać, że coś jest nie tak. Często jednak nieświadomie ignorujemy jego sygnały. Wynika to głównie z naszej niewiedzy. Okazuje się, że płytki naszych paznokci to bardzo cenne źródło informacji na temat naszego zdrowia. 

Wiele z nas chce mieć piękne zadbane i zdrowe paznokcie. Jednak niektóre zmiany na paznokciach mogą być oznaką pewnych dolegliwości. Warto zatem wiedzieć, co mogą sygnalizować plamki, czy bruzdy na płytce naszych paznokci. Dermatolog Anita Tarajkowska-Olejnik podzieliła się w "Dzień Dobry TVN" swoją cenną wiedzą w tym temacie. Oto co mogą sugerować nam różne zmiany na naszych paznokciach.

Zobacz też: ROZDWOJONE I ŁAMLIWE PAZNOKCIE - JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ?

- Poprzeczne białe plamki, które czasami "idą" wzdłuż płytki to są urazy wokół wału paznokciowego w momencie, w którym płytka była w tamtym czasie, w tamtym miejscu. Kiedy płytka zrasta - one się ujawniają. Nie jest to nic groźnego, ale pacjenci często nazywają to bardzo pięknie - zespół kwitnących paznokci. - mówi Anita Tarajkowska-Olejnik. - Podłużne bruzdy na płytce paznokcia mogą być objawem choroby, jednak czasami odpowiedzialna jest za to genetyka, czasem są to rodzinne skłonności i pacjenci po prostu takie płytki mają. Niestety czasem jest to liszaj płaski, czyli taka poważna przewlekła skórna choroba. - dodaje dermatolog.

zdrowe paznokcie.jpg

Z paznokci można wyczytać jednak znacznie poważniejsze choroby, które rozwijają się w naszym organizmie, choć nie jesteśmy tego świadomi.

- Łuszczyca to specyficzne dziurki w paznokciach. Wygląda to jakby ktoś wziął długopis i robił nim takie dziurki w paznokciu. Czasami takie paznokcie występują przy łysieniu plackowatym, bielactwie, a nawet alergii, także nie jest to objaw jednej konkretnej choroby, jednak przy łuszczycy jest bardzo charakterystyczny. - mówi pani Anita i dodaje - Z paznokci można wyczytać również choroby nerek, płytki są wtedy bardzo ciekawe - w połowie białe, a w połowie ciemno-brunatno-brązowe. 30 procent pacjentów dializowanych ma tego typu paznokcie. Są pacjenci, którzy mają chemioterapię, a po niej białe płytki paznokciowe, spełzające. Bardzo często można "wyczytać" również choroby tarczycy, płytka jest bardzo często wówczas wysuszona, krusząca się, dająca się odwarstwić. - twierdzi dermatolog.

 

To jednak nie są wszystkie objawy i sygnały jakie dają nam nasze paznokcie na temat stanu zdrowia naszego organizmu. Okazuje się, że mogą one wskazywać na problemy z łuszczycą, czy tez chorobę nerek.

- Płytka w kolorze żółtym może być oznaką łuszczycy (plama olejowa), ale może być też infekcja. Infekcje mogą powstawać, gdy kobiety nakładają sobie również w różnych niezbyt czystych gabinetach kosmetycznych różne żele lub długo nie zdejmowała przedłużanych paznokci, bo to jest na zasadzie ciągłego dokładania. Wtedy często jest tak, że kobieta po kilku miesiącach zdejmuje sztuczne paznokcie, a pod płytką jest żółto-zielono. Wtedy czeka długie leczenie, bardzo często jest to grzybica. - podsumowuje i ostrzega dermatolog Anita Tarajkowska-Olejnik.

Zobacz też: PIELĘGNUJ I WZMACNIAJ - ODŻYWKI DO PAZNOKCI! 

Warto zatem bacznie obserwować zmiany na paznokciach, gdyż mogą być bardzo cennym źródłem informacji na temat tego, co aktualnie dzieje się w naszym organizmie. Dzięki ułatwionej diagnozie szybciej można podjąć odpowiednie kroki, co sprawi, że nasz powrót do zdrowia nie będzie trwał nieskończenie długo.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 27.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Pani ze zdjęcia ma naprawdę piękne paznokcie i takie długie. Ja już się nie mogę doczekać zakończenia leczenia grzybicy paznokcia u stopy. Nie wiem, jak mogłam złapać takie okropne choróbsko. Początkowo myślałam, że to przebarwienie od lakieru hybrydowego. Niestety lekarz uświadomił mi prawdę. Dostałam lek doustny i właśnie kończę ostatnią dawkę.
Dodano: 2016-09-25 19:51:28 Zgłoś nadużycie
Anonim
paznokcie z namalowanym wzorem "&" mówią, że troszczę się o zdrowie innych i wspieram: http://www.wzordonasladowania.pl/1-dla-dkms.html Dołączajcie! :)
Dodano: 2015-04-30 22:49:59 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×