Czy dezodorant którego używasz jest bezpieczny dla Twojego zdrowia?

Dezodoranty to tak rozpowszechniony kosmetyk, że gości w każdym domu. Czy jednak może on mieć skutki uboczne, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie?

używanie dezodorantu.jpg

Czy dezodorant którego używasz jest bezpieczny dla Twojego zdrowia?

 

Dezodorantów używa praktycznie każdy. Wiele mówi się o tym, że mogą być one szkodliwe dla środowiska. Czy jednak oprócz tego, mogą być one także niebezpieczne dla naszego zdrowia? Jakie są negatywne skutki uboczne tego kosmetyku?

Zobacz też: OCHRONA PRZECIW POCENIU SIĘ 

Kilka lat temu rozpowszechniła się teoria, że jeden ze składników niektórych antyperspirantów, a mianowicie aluminium, może prowadzić do zatykania węzłów chłonnych, a w konsekwencji nawet do raka piersi. Te założenia zostały jednak szybko obalone, gdyż badania pokazały, że rak piersi ma swój początek właśnie w piersi, a dopiero w kolejnych etapach przechodzi do węzłów chłonnych, a nie odwrotnie.

Zobacz też: KTO I JAK CZĘSTO PATRZY NA TWÓJ BIUST? 

Antyperspiranty jednak bardzo często zawierają środek bakteriobójczy o nazwie triclosan, który może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Choć badania są dopiero w fazie rozwoju, zaprezentowane ostatnio wyniki mogą nieco niepokoić. Okazało się bowiem, że triclosan może wpływać na gospodarkę hormonalną.

 

Badania opublikowane ostatnio w czasopiśmie Chemical Research in Toxicology pokazują, że ten własnie związek może powodować wzrost ilości komórek rakowych w piersiach. Co więcej może także wywoływać zaburzenia w funkcjonowania gospodarki hormonalnej i ograniczać funkcje mięśnia sercowego aż o 25 procent.

Zobacz też: BADANIE PIERSI MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE 

Badania prowadzone były do tej pory jedynie na zwierzętach, dlatego nie da się jednoznacznie stwierdzić póki co, czy ten związek ma taki sam wpływ na ludzi. Unia Europejska postanowiła jednak ograniczyć jego zastosowanie w produktach, a stan Minnesota w USA całkowicie zakazał jego używania. 

Nie można popadać w panikę i całkowicie rezygnować z używania jakichkolwiek dezodorantów. Warto jednak dobrze przeczytać etykietę, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 04.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×