Czy stres wpływa na kondycję włosa?

Stres – oprócz kilkunastu innych czynników – przyczynia się do wypadania włosów i ich złej kondycji. Hormony stresu obkurczają mięśnie przywłośne powodując jeżenie się włosów oraz obkurczanie naczyń krwionośnych przy mieszku włosowym. Włosy zaczynają słabnąć i wypadać z niedożywionego i niedotlenionego mieszka.

Czy stres wpływa na kondycję włosa?

Czy stres wpływa na kondycję włosa?


Stres przyczynia się również do uaktywnienia tzw. łysienia androgennego. Pod wpływem stresu wzrasta poziomu kortyzolu, dochodzi do dodatkowego wzrostu aktywności 5 alfa reduktazy w mieszkach włosowych. To znowu skutkuje nasileniem przemiany testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), który niszczy mieszki włosowe.

Stres również zaburza pracę mózgu i przysadki mózgowej. Nie wdając się w szczegóły poszczególnych reakcji chemicznych  dochodzi do wytwarzania dużych ilości prolaktyny, która pobudza wydzielanie 5 alfa reduktazy  i tutaj znów dochodzi dopisanej wyżej podwyższonej zamiany testosteronu w DHT i jego niszczycielskiego wpływu na mieszki włosowe.

U osób łysiejących w skórze głowy znajduje się dużo gruczołów łojowych. Nadmiar testosteronu i  DHT prowadzi do wzmożonej produkcji łoju. To powoduje stany zapalne i często prowadzi do łojotokowego  zapalenia skóry czego skutkiem jest miniaturyzacja i degradacja mieszków włosowych.

Kliknij i poznaj sposoby na objętość twojej fryzury!

Stres może powodować łysienie plackowate. Niektórzy nawet w silnym stresie nie tracą włosów, inni zaś mogą stracić ich część w ciągu nocy, a u jeszcze innych reakcja na ciężkie przeżycia pojawia się po kilku tygodniach.  Ważną rolę odgrywa tu przewodnictwo między mieszkami włosowymi a całym układem nerwowym. Cebulki włosów są ściśle powiązane z zakończeniami nerwowymi. Każdą z cebulek otacza wieniec układu nerwowego. Na skutek nadmiernego stresu wieniec ten kurczy się, szkodzi włosowi lub zupełnie go niszczy.

Zobacz ozdoby do włosów, którymi zachwycisz wszystkich!

Wieniec układu nerwowego
obejmuje każdą opuszkę włosową. Każdy  z nas indywidualnie odbiera emocje dlatego też od nas samych zależy praca wieńca układu  nerwowego. Jeśli będziemy w odpowiedni sposób odbierać emocje z otoczenia  nasz wegetatywny układ nerwowy oszczędzi strukturę włosa w mieszku włosowym.

Kliknij i poznaj fryzury, które cię wyszczuplą

Z podobnym mechanizmem błędnego koła stresowego mamy do czynienia w trichotilomanii. Schorzenie to  polega na  kompulsywnym wyrywaniu  sobie włosów. Uporczywe wyrywanie włosów następuje w stanach przeciążenia stresowego, lęku, w stanach depresyjnych. Wywołuje ono poczucie winy, wstydu, pogłębienie objawów, a co za tym idzie dalsze wyrywanie włosów.

Leczenie schorzenia jakim jest wypadanie włosów nie jest proste. Wymaga holistycznego podejścia lekarzy różnych specjalności od endokrynologów, internistów, dermatologów, trychologów, ginekologów a także psychiatrów.


iza4a.jpg

Ekspert MilionKobiet.pl
Izabela Szymczak, trycholog,
założycielka i właścicielka Kliniki Włosów Hair Lab

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Środa 13.02.2013 (aktualizacja: 2013-02-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×